siemens sürücülerinin bağlantı şemaları_(3 Possible methods of linking Drive ES)

ahmetbogus

Üye
ekte txt olarak var. daha düzgün halidir.buraya atınca bozuluyor
1. Linking a drive using the USS protocol

Kod:
PC/Notebook                        Drive
 --                             --  
| | -COM1..4- --------- RS232 cable -----------------USS--| |
 --           6DD1684-0EA0            --

2. Linking several drives using the USS protocol

SU1 converter
PC/Notebook     6SX7005-0AC00             Drives
 --           --                 --  
| | -COM1..4- --------| |---RS485---------+---------USS--| |
 --           --         |        --
                      .        ..
                      |        --  
                      +---------USS--| |
                              --

3. Linking drives using PROFIBUS PC adapter (up to 1.5 Mbaud)

PC/Notebook             PC adapter      
                6ES7 972-0CA22-0XA0    S7-CPU
 --                  --          --  
| | -COM1..4---5m RS232 cable--------| |--+-----PROFIBUS-| |
 --       6ES7901-1BF00-0XA0   --  |        --
                      .       Drives
The PC adapter cannot be connected     |        --  
directly to a drive;            +-----PROFIBUS-| |
It requires a 24 V supply from the     |        --
S7-CPU.                   |        --
                      +-----PROFIBUS-| |
                              --

4. Linking drives to a notebook using a PROFIBUS PCMCIA card

PC/Notebook                       Drives
   PCMCIA card          
 --  6GK15511-1AA00                    --  
| | -CP5511--------------------------------+-----PROFIBUS-| |
 --                     |        --
                      .        ..
                      |        --  
                      +-----PROFIBUS-| |
                              --

5. Linking drives to a PC using a PROFIBUS/MPI card

PC                           Drives
   PCI_Card            
 --  6GK1561-1AA00                     --  
| | -CP5611--------------------------------+-----PROFIBUS-| |
 --                     |        --
                      .        ..
                      |        --  
                      +-----PROFIBUS-| |
                              --

6. Linking via teleservice (up to 1.5 Mbaud)

PC with SIMATIC        TS adapter         
TeleService   Modem Modem 6ES7972-0CA32-0XA0     S7-CPU
 --       --   --    --            --  
| | -COM1..4---| |-..| |.. ---| |-------+-----PROFIBUS-| |
 --       --   ..    --    |        --
                      .      Drives
The TS adapter cannot be connected     |        --  
directly to a drive;            +-----PROFIBUS-| |
It requires a 24 V supply from the     |        --
S7-CPU.                   |        --
                      +-----PROFIBUS-| |
                              --

7. Linking via SIMATIC S7 with routing

PC/PG              SIMATIC S7-CPU     Drives
with STEP 7                   
 --                  --          --  
| | -SIMATIC NET---------------------| |--+-----PROFIBUS-| |
 --  PROFIBUS/MPI           --  |        --
                      .        ..
                      |        --  
                      +-----PROFIBUS-| |
                              --

Ekli dosyalar

• semalar.zip
    842 bayt · Görüntüleme: 114
Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
paylaşım için teşekkürler ahmetbogus

Hangisi iyi
2004 yılları mermer atölyemizde mermerciliğimizin yanında kendi makinelerimizi de kendimiz üretiyoruz. Sürücü tercihimiz SIEMENS çünkü Siemens ile sürücüleri tanıdık başka sürücülere şüphe ile bakıyoruz.
İnanmışız bir kere; sürücü yeni teknoloji, motorun kalkış akımı var. Sürücü seçerken hep bir üstünü seçiyoruz. Bizim için çok doğal. 0,75kw motora 1,5kw sürücü seçiyoruz. 1,5kw motora en az 2,2kw sürücü seçiyoruz.
Bir gün Bursa Etum firmasından Levent arkadaşımızın ikazı ile diğer markaları da denemeye karar verdim. Fuji, Delta, Omron, Emko, Controltecniqe markalarından numune istedim. 0,75kw motorumuzda takılı olan 2,2kw Siemens sürücü yerine diğer sürücüleri takarak yaptığım görsel testte;
Bütün markalarda 0,75kw sürücü 0,75kw motoru normal çalıştırıyor. Sadece Siemens sürücülerde bir üst güçte sürücü kullanmak gerekmektedir. Bu mantıkla değerlendirdiğimde en uygun sürücünün Siemens olmadığını tespit ettim.
İnanıyorum ki; piyasadan toplanmış numuneler üzerinde basit karşılaştırmaların yapılması birçok klişeleşmiş düşüncelerimizin değişmesine vesile olacaktır.
Benzer karşılaştırmalar bilgisayar dergilerinde, otomobil dergilerinde sıkça yayımlanmaktadır.

Bir otomasyoncu olarak ben de TARUM77 gibi düşünüyordum ve drive konusunda siemensin eline kimse su dökemeyeceğine inanıyordum fakat yanılmışım.YANILMIŞIZ.Konu bir üstünü seçmek değil birçok otomasyoncu genelde bir üstünü seçer.Bunun bir çok nedeni var.Bunlardan biri sahadaki motorun verimliliği.Ayrıcadrive seçimi yapılırken uygulanacak yerine göre de seçim değişebilir.Örneğin elinizdeki motor içinağırşartlar için ayrı fan ve pompa uygulamaları için ayrı driver seçmemiz gerekir.
Bir çok projemizde kulladığımız ABB driverlardan çok memnun kaldık.Arge olarak çok güçlü bir firma ve her türlü kullanıcıya hitap ediyor.Ayrıca devreye alması çok da kompleks değil.

Arkadasların da degindiği gibi bir üst surucu kulanmak bir zorunluluk değil ama durus istenmeyen isletmelerde maliyet kaygısı da yoksa hele ki dik yuk calısıyorsanız gereken bir uygulama.

Bizim işletmemiz gibi cok değişik hız (20-87 hz) arası calısma durumunuz varsa dusuk ve yuksek hızlarda sıkıntı yasamak istemezseniz bir ust drive bir kurtarıcı oluyor.

Benim inverter marka tercihlerimde ise her zaman ATV serisi once gelir.Siemensi ise sadece USS protokolu gereken yerlerde tercih ediyoruz.MM4 serisi kullanıyorsanız toz bir numaralı düsmanınız oluyor. :( :(

Saygılarımla,

TARUM77 ' Alıntı:
Hangisi iyi
2004 yılları mermer atölyemizde mermerciliğimizin yanında kendi makinelerimizi de kendimiz üretiyoruz. Sürücü tercihimiz SIEMENS çünkü Siemens ile sürücüleri tanıdık başka sürücülere şüphe ile bakıyoruz.
İnanmışız bir kere; sürücü yeni teknoloji, motorun kalkış akımı var. Sürücü seçerken hep bir üstünü seçiyoruz. Bizim için çok doğal. 0,75kw motora 1,5kw sürücü seçiyoruz. 1,5kw motora en az 2,2kw sürücü seçiyoruz.
Bir gün Bursa Etum firmasından Levent arkadaşımızın ikazı ile diğer markaları da denemeye karar verdim. Fuji, Delta, Omron, Emko, Controltecniqe markalarından numune istedim. 0,75kw motorumuzda takılı olan 2,2kw Siemens sürücü yerine diğer sürücüleri takarak yaptığım görsel testte;
Bütün markalarda 0,75kw sürücü 0,75kw motoru normal çalıştırıyor. Sadece Siemens sürücülerde bir üst güçte sürücü kullanmak gerekmektedir. Bu mantıkla değerlendirdiğimde en uygun sürücünün Siemens olmadığını tespit ettim.
İnanıyorum ki; piyasadan toplanmış numuneler üzerinde basit karşılaştırmaların yapılması birçok klişeleşmiş düşüncelerimizin değişmesine vesile olacaktır.
Benzer karşılaştırmalar bilgisayar dergilerinde, otomobil dergilerinde sıkça yayımlanmaktadır.

Bir surucunun motoru surup suremeyeceginin kistaslari;
* besleme/cikis gerilimi motora uygun olmali. (hemen er zaman zaten boyedir)
* cikis nominal akimi
* asiri yuklenebilirlik orani ve suresi ve peryodu
* calisma sicakligi
* V/f egrisini yukun ihtiyacina gore ne derece esnek programlayabildiginiz...

Ozellikle kW ornegini verdiginiz tum Siemens suruculer (bu guclerde hemen her model farkli secim kriterlerine bakmaksizin ayni performansi verdigi icin), yukaridaki kistaslar itibariyle diger suruculerden geri kalmiyor hatta daha iyi oluyor. Bence sizin Siemens suruculer ile denemenizde programlama ve/veya optimizasyon noktasinda bir eksiklik olmus gibi...

Sımatic S7 Usb PC Adaptör (6ES7972-0CB20) ilede siemens sürücülere bağlanabilirmiyiz aceba??

ATV hız kontroller kullanıcı dostu olduğu için bence Siemens sürücülerden daha iyi. Kullanımı kolay, yüzlerce parametre saçmalığı yok, tek geçerim telemecanique hız kontrolü.

telemecaniq gerçekten çok sorunsuz çalışmaktadır.

ayrıca servo sistemlerde simodrive lar arızası ile uğraşanlar için gerçekten bir dert küpüdür.

ben telemecaniq kullanıyorum çok basit parametresi var inşallah bizimde böyle bir hız kontrol sürücümüz olur ve kullanırız datatürk var bakalım şimdilik izliyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri