Siemens Plc Yan Modül Arıza Bilgisi Alma

KsK_Raist

Üye
Merhaba,

Siemens s7 1200 plc'nin yanına taktığımız İO yada SM1241 modül var diyelim. Bu modül arızalandığın plc üzerinden hmi arıza bilgisi almak istiyorum. Kırmızı ışık yanıyor plc de ama program olarak arıza bilgisi alınabiliyor mu ? Ben alarm hmi 'de görmek istiyorum ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Siemens s7 1200 plc'nin yanına taktığımız İO yada SM1241 modül var diyelim. Bu modül arızalandığın plc üzerinden hmi arıza bilgisi almak istiyorum. Kırmızı ışık yanıyor plc de ama program olarak arıza bilgisi alınabiliyor mu ? Ben alarm hmi 'de görmek istiyorum ?
OB 86 eklersen arızalı modül varsa OB çalışır ve hangi modül hatası sebebi ile tetiklendiği deklarasyon tablosunda bildiriyor diye biliyorum..

Diagnostic instructionları mevcut, LED ya da GET_DIAG ile yapılabilir. Komutların help dosyasına bakarsanız açıklamaları mevcut. Zamanım olmadığı için şu sıralar deneyemeyeceğim.

1702534386532.png

Teşekkürler araştırıp buldum. Led üzerinden gtittim.

Diagnostic instructionları mevcut, LED ya da GET_DIAG ile yapılabilir. Komutların help dosyasına bakarsanız açıklamaları mevcut. Zamanım olmadığı için şu sıralar deneyemeyeceğim.
Merhaba bu konuda plc stop geçtiğinde yada arıza kontağı gibi bir şey var mıdır yoksa ona farklı bir diagramdan mı görüyoruz.
Kazan projesi yapıyorumda olası yan modüller arızaya girdiğimde sistemi durduracak şekilde plan yaptım. Harici güvenlik olarak plc stop ve plc arıza bilgisi de almak istiyorum. Bunlara nereden ulaşabilirim.

Komutları daha önce kullanmadım, var olduğunu biliyorum o yüzden net bir cevap veremem ama GET_DIAG daha kapsamlı bildiğim kadarıyla. Oradan yan modül arızası vs öğrenilir diye tahmin ediyorum. Yukarıdaki komutların bazıları profinet cihazların durumu da öğreniliyor.

Ama PLC arızaya geçtiğinde zaten program işletilmeyeceği için bu komutlarda çalışmayacak. PLC'den iki adet çıkış sürekli ON konumuna verilebilir. Bu sinyaller de emniyet modülü/plc'si/rölesi artık elde ne varsa ona girilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri