P2800 = 1 (Logic kapılar aktif)
P2802.12 = 1 (Karşılaştırma kapısı aktif)

P2885.0 = r755.0 (ANALOG INPUT 1)
P2885.1 = P2889

Burada analog input 1 ile 2889 numaralı parametreyi karşılaştırma işlemine tabi tuttuk.

P2889 = 10 (%10 demek oluyor, analog inputun %10'u 1 volt yapmakta. 1 volt ise 5 hz'e takabül eder. dolayısıyla 5 hz altı stop konumuna geçeceğiz)

P731 = r2886 ( Karşılaştırma işlemine göre, analog input'un değeri 1 Volttan yüksek ise Digital output 1 çıkış verecek. Siz de bu çıkış ile bir röle çektirin ve rölenin kontağını sürücünün 1 numaralı girişine bağlayın. Direk sürücü çıkışını sürücü girişine girmeyelim koruma açısından.

P700 = 2 ( Komutlar terminalden alınsın)

P701 = 1 ( 1 Numaralı input ile start verilsin)

Dikkat edilmesi gereken konu potansiyometre 1 volttan fazla bir gerilimde iken enerji kesilir ve tekrardan gelirse sürücü dc bara oluşmadığından hemen start almayabilir. Bu durumda analog gerilim 0'a çekilmeli yani röle bırakmalı ve tekrardan 1 volt üzerine alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki siemens sürücüler her zaman yükselen kenar ile start alır ve bu sinyal gittiğinde stop konumuna geçerler.

Bu şekilde bir deneyiniz, atladığım yerler olabilir, Sizden gelecek geribeslemeye göre konuya tekrar değinebiliriz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
7 hz gelince dursun tekrar 8hz yükseltigimizde calışsın istiyorum. söyledigimiz gibi pot ile sürücü arasında takriben 400mt var potla kumanda etmek istememiz ondandır.kablo çekme imkanımız olsa uzaktan start ile sorunu çözerdik fakat bu imkan şu an yok.bana vektörel kumandadan bahsetmişlerdi. araştırmam birazda ondan. birde işn garip tarafı moller df51 sürücüde bu sorunu yaşamamamız.

Bir yazdığım gibi deneyiniz. Sıkıntı çıkarsa durumu tekrar bildirmenizde fayda var.

Ayrıca sistem 7 hz'de dursun istiyorsanız P2889 = 14 yapınız.

sevgili dostum bende aynen öyle yaptım ve7 hz de stop tamam ama yeniden start verdigimde 7hz gelince tekrar stopa geçiyor.bende bu sorunu dışarıdan bir zaman rölesi baglayarak cözdüm startı zaman rölesi üzerinden verip 7hz geçince normal konuma geçiriyorum.

Sürücü 7 hz altında çalışmayacaksa P1080 minumum setpoint vermeyi denediniz mi? p1080 = 7 yapıp deneyebilirsiniz.
Merak ettim, siz de mi karşılaştırma bloklarını ve aynı parametre değerlerini mi kullandınız? Yoksa başka bir parametrelendirme mi denediniz?

sevgili dostum bende aynen öyle yaptım ve7 hz de stop tamam ama yeniden start verdigimde 7hz gelince tekrar stopa geçiyor.bende bu sorunu dışarıdan bir zaman rölesi baglayarak cözdüm startı zaman rölesi üzerinden verip 7hz geçince normal konuma geçiriyorum.

bişey sorcam bu sürücü ile aynı mantıkta çalışan siemens sürücü varı işletmede ?*

sıemens olarak yok fakat moller sürücü olarak var mollerde frekans 0 oldugunda voltaj vermiyor biz önceden burada mollr kullanıyorduk motor degişikligi oldu motor gücü büyüdü onun için simense geçtik ve bu sorunla karşılaştık.

p756 - 1 yapılır ( ölü bant işi aktif edilmiş olur)

kaç volt ?- bir sonraki parametrede ayarlanır
yüzde kaçı olsun ? - bir sonraki parametre
üst volt limiti kaç volt olsun ?-bir sonraki parametre
yüzdesi kaç olsun ? - bir sonraki parametre

yanılmıyorsam 756 -1 yaptıktan sonra
757 alt limit voltajı
758 yukarıdaki parametrenin yüzde kaç olmasını istiyorsan onu yazıyorsun
759 üst limit voltajı
760 yukarıdaki parametrenin yüzde kaç olmasını istiyorsan onu yazıyorsun

toplam da basit olarak 5 parametrede ölü bant olayını yapılandırabiliyoruz

parametrelerde hata yapmış olabilirim kılavuzdan teyit ediniz lütfen

Forum istatistikleri