Siemens kd56naw30n ilginç damlatma sorunu

  • Konbuyu başlatan meyerhof
  • Başlangıç tarihi

meyerhof

Üye
Katılım
21 Eki 2020
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
37
Merhaba;
7 yıllık buzdolabının uzatılmış garantisi bitmesinin ilginçtir hemen akabinde buzdolabının soğutma bölümünden damlama yapmaya başladı. Netten yaptığım araştırmalara göre yaptığım işlemler:
1-Dondurucu bölümü açtım, evapın son kısmında küçük bir buzlanma vardı, ılık su ile erittim.
2-Drenaj borusunda herhangi bir tıkanıklık yoktu.
3-Ara strafor su çekmişti, servisten yenisini 120 TL aldım ve değiştirdim.
4-Test modu ile test yaptım, buzdolabı hiçbir parçada arıza uyarısı vermedi (fan, komprosor, sensorler, ısıtıcı vs.).
5-Nemlenmedenmi diye düşündüm, kapı contalarını temizledim.
6-Kapının yıllara bağlı kullanımı sonucunda menteşesindeki contanın sürtünme sonucu aşındığını ve bu sebeple de kapının biraz aşağıda kaldığını tespit edip alt menteşeye ilave conta yerleştirdim.
Tüm bu yaptıklarıma rağmen, iki haftadır buz tutma sorunu görünmüyor, soğutma problemi zaten hiç olmadı, ama bu damlama olayı kesilmedi,
Damlamanın birde şekli garip, şöyleki siemens-bosch-profilo seri buzdolaplarını bilen bilir soğutma bölümünden sıcak havayı evapa çeken delikler hemen önde görünür. Damlama olayı ise bu deliklerin içinden gelmiyor!!! Damlama bu girişin etrafında oluşuyor...
Yardım edebilecek, fikri olan varsa sevinirim.
 
Son düzenleme:
Konu Sah

meyerhof

Üye
Katılım
21 Eki 2020
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
37
Fikri olan yokmu arkadaşlar.??
 

lightning-

Üye
Katılım
22 Nis 2009
Mesajlar
1
Puanları
1
sorunu çözebildiniz mi. bende de aynı bosch buzdolabı var 480 litrelik. aynı sorunu uzatılmış garantinin 6. yılında yaşadım. servis geldi rezistansı değiştirdi bişeyler yaptı garanti bitimine bir hafta vardı zaten. sorun düzelmedi 5-6 yıldır o şekilde kullanıyorum. geçen gün arkadaki eriyen buzun suyunu aşağı tahliye eden delik hortum tıkalıdır diye açtım dolabı delikten jelleşen bişeyler çıktı ama tıkalı değil gibiydi. sıcaksu yağçöz döktüm kablo soktum ama kablo tam geçmedi sonda takıldı biyerlere neyse çaydanlıkla su döküyorum anında aşağı iniyor sonuçta açık. rezistans ve soğutucu kısmı buzluğun içinde arka ve alt kapağı açtım köpük altında rezistans ve soğutucu kısım iç içe zaten. bir sorun göremedim oralarda. delik açık düzelmiştir diye toparladım çalıştırdım çalışıyo sonra içini doldurdum akşamına yine damlamaya başladı:( dediğiniz gibi ön ortadaki kanallı bir kapakçık var oranın etrafından damlatıyor aşağı. dolabın eğiminden öne mi geliyor diye abartılı şekilde geriye ayarladım eğimini yine düzelmedi. çözemedim sorunu. müsait olunca yine açacağım o kapakçığın kenarlarına kanallarını tıkamadan sızdırmaz silikon süreyim diye düşündüm. belki o seviyeden çıkamazsa su arkadaki kanala deliğe yönlenir. bir de arkadaki kanalın deliğinde rezistansla irtibatlı bir kaşık gibi uzantı var deliğin içine uzanıyor. o ısıyı kanaldan daha içeriye ileriye iletmek için galiba. onun rezistansla tam temasını da kontrol edeceğim. çözersem yazarım buraya.
motorun üzerine baktım drenaj çıkışının gittiği yerde su var oraya da gitmiş su ama öne neden damlıyor bilemedim. o kanal parçasının etrafını silikonlayacağım ondan umudum var.ön seviye yükselirse eriyen buzun suyu arkaya gidebilir. bir de rezistans ısınırken ön taraf çok sıcak oluyor elim değmiyor nerdeyse. rezistansın ön tarafı daha güçlü ve arkaya göre daha önce ısınıyor olabilir mi? öntaraf daha önce ısınıyorsa ön tarafın buzu daha çabuk eriyor ve o anda arkası buzlu olduğundan su arkaya drenaja gidemeyip önden mi damlıyor sonrasında arka eriyince arkaya drenaja da gidiyordur ama önden damlayan damlamış oluyor zaten.. bu mantıkla üreticilerin rezistansın arka tarafını yani drenaj tarafını daha sık yani güçlü yapmaları gerekmez mi öne göre ki erime drenaj tarafından önce başlasın. böyle büyük bir firma bunu düşünememiş olabilir mi?
 
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
114,840
Mesajlar
808,410
Kullanıcılar
420,193
Son üye
izambakci

Yeni konular

Üst