siemens emniyet rölesi hakkında

rotsis

Üye
acil.png

resimde X1 e acil butonun bir ucu, X4 klemensine de acil butonun diğer ucu bağlanmış.
X6 klemensindeki butonun görevi nedir tam olarak anlayamadım.PLC girişe bağlanılabilir mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Acil stop rölelerinde birde reset butonu olur o bahsettiğiniz buton reset butonudur.Ben siemens hiç bağlama dediğm gibi mantık aynıdır acil stop rölelerinde.

reset butonu derken acil stop geldi gitti. röleyi tekrar kurmak için mi?

aynen öyle reset butonuna basmazsanız acil stop devreye girmez ve makine çalışmaz!

acil2.png

dediğiniz gibi reset butonu için.
ben plc.den bir çıkış yollayıp halledicem. herhalde bir sıkıntı oluşmaz

acil stoplara plc den reset vermenizi tavsiye etmem acil stopların çalışma mantığı bir arıza olduğunda panonun yanına giderek butonla reset atmaktır!bir kaza anında sıkıntı olabilir!

onerinizle hareket edicem. saolun

eğer operatör panel kullanıyorsanız acil reset tusu koyupta paneldende yapabilirsiniz

Burada bir diğer önemli husus da; genelde elektrik diyagramlarda göründüğü gibi yalnızca tek bir tane acil durdurma butonu bağlamıyor kullanıcılar. Bu durum makinenizin ihtiyaç duyduğu emniyet performans seviyesini sağlamasına engel olabiliyor. Emniyet rölelerinin kullanım amacı tamamen EN ISO 13849-1 Kumanda Sistemlerin Emniyetle İlgili Kısımlarının Tasarımı standardındaki gerekliliklerle alakalı ve yukarıda da bahsedildiği gibi reset butonu da bu standart gereği kullanımı zorunludur. Yani demek istediğim seri olarak bağlayacağınız acil durdurma buton sayısı makinenizin emniyetini riske sokabilir. Bu konuda uzman bir kurumdan bilgi almanız gerektiğini belirtmek isterim.

Herkese kolay gelsin. Sağlıcakla kalın.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri