Siemens E10-16 model çamaşır makinası sıkma yapmıyor.

*Birol*

Üye
Merhaba
En az 15 yıllık Siemens E10-16 model çamaşır makinası sıkma yapmıyor.Yıkamayı yapıyor suyu boşaltıyor ama sıkmıyor.
Pompayı denedim sağlam filtresi temizlendi.
Yanlız motor sesli çalışıyordu söktüm rulmanlarını ve kömürlerini değiştirdim.Ses azaldı ama tamamen kesilmedi.
Cızırtılı bir şekilde çalışıyor.Acaba anakartta mı bir sorun var diye söküp inceledim.Üzerindeki eprom ve işlemci hariç kompanentleri ölçtüm arızalı bir parça bulamadım.

Arkadaşların yardımını ve fikirlerini bekliyorum.

Merhaba
En az 15 yıllık Siemens E10-16 model çamaşır makinası sıkma yapmıyor.Yıkamayı yapıyor suyu boşaltıyor ama sıkmıyor.
Pompayı denedim sağlam filtresi temizlendi.
Yanlız motor sesli çalışıyordu söktüm rulmanlarını ve kömürlerini değiştirdim.Ses azaldı ama tamamen kesilmedi.
Cızırtılı bir şekilde çalışıyor.Acaba anakartta mı bir sorun var diye söküp inceledim.Üzerindeki eprom ve işlemci hariç kompanentleri ölçtüm arızalı bir parça bulamadım.

Arkadaşların yardımını ve fikirlerini bekliyorum.
senin o sağlam ölçtüğün bileşenlerin içinde arızalı olup ta sağlam taklidi yapan bir entegre bir bileşen mutlaka vardır...

Makine kazan tabanında su var ise sıkma yapmaz.Su tahliye kapağını açıp suyu tamamen boşaltarak sadece sıkma programında deneyin.Kirli su tahliye pompası sağlam gözükebilir lakin kanatta gevşeme var ise suyu tam olarak tahliye etmez.Motor sıkma devrinde de problem olabilir.(yıkama vardır lakin sıkma yapmaz,bobinajcıda ölçtürün)

senin o sağlam ölçtüğün bileşenlerin içinde arızalı olup ta sağlam taklidi yapan bir entegre bir bileşen mutlaka vardır...
Zannetmiyorum ama yani sorun kartta mı diyorsunuz?
Makine kazan tabanında su var ise sıkma yapmaz.Su tahliye kapağını açıp suyu tamamen boşaltarak sadece sıkma programında deneyin.Kirli su tahliye pompası sağlam gözükebilir lakin kanatta gevşeme var ise suyu tam olarak tahliye etmez.Motor sıkma devrinde de problem olabilir.(yıkama vardır lakin sıkma yapmaz,bobinajcıda ölçtürün)
Motor sıkma devri derken sargılardan mı bahsediyorsunuz?Motor çalışıyor ama yarın bir bobinajcıya götüreceğim.

Son düzenleme:
Merhabalar.

Sıkma yapmıyor dediğiniz hiç mi hızlı dönmüyor?
Sıkıyor ama çamaşırlar hafif ıslak mı kalıyor?

öncelikle dterjan çekmecesini çıkartın. Temiz suyu kapatın. pis su hortumunu gevşetin esnek kalsın. makineyi arkaya doğru yatırın. Kazanın altındaki siyah kalın hortumu çıkartın. pompayı sökün. içerisinde bir şey varsa çıkartın.
Prostata giden ince hortuma üfleyin. Prostata üfleyin ve içinize çekin.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen yine de sıkmıyorsa elektronik kart, prostat ya da çok küçük ihtimal motorda bir arıza var demektir.

Zannetmiyorum ama yani sorun kartta mı diyorsunuz?

Motor sıkma devri derken sargılardan mı bahsediyorsunuz?Motor çalışıyor ama yarın bir bobinajcıya götüreceğim.
Motordaki sargıdan bahsediyorum.Ana yıkamada düşük sıkmada hızlı devirde döner;sarımlar buna göre yapılmıştır.Makineniz su alıyor,yıkama yapıyor,(kazan dönüyor)suyu tahliye ediyor.Prosestat arızalı olsa ya hiç su almaz ya çok az alır ya da kazan doluncaya kadar devam eder.Teknisyenİst arkadaşımızın dediği gibi kazan hortumu da tıkalı olabilir.Genelde içinde plastik bir top olur ve etrafı kireç veya kıyafet havları (kıyafetten kopan yün ipler) ile tıkanır.

Merhabalar.

Sıkma yapmıyor dediğiniz hiç mi hızlı dönmüyor?
Sıkıyor ama çamaşırlar hafif ıslak mı kalıyor?

öncelikle dterjan çekmecesini çıkartın. Temiz suyu kapatın. pis su hortumunu gevşetin esnek kalsın. makineyi arkaya doğru yatırın. Kazanın altındaki siyah kalın hortumu çıkartın. pompayı sökün. içerisinde bir şey varsa çıkartın.
Prostata giden ince hortuma üfleyin. Prostata üfleyin ve içinize çekin.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen yine de sıkmıyorsa elektronik kart, prostat ya da çok küçük ihtimal motorda bir arıza var demektir.
merhaba
makina sıkma programına alınca sanki yıkama yapıyormuş gibi bekliyor.Sonra biraz sağa biraz sola döndürüyor bu işlemi birkaç kez yaptıktan sonra işlemi bitiriyor.Bu işlemleri yaparken pompa sürekli çalışıyor.
Bu sabah motoru söktüm götürdüm ölçtürdüm kömürlerini değiştirddim.Motorun sağlam olduğunu söylediler.Motorun montajını yaptım çalıştırdım sorun devam ediyor.
makinayı yatırdım pompayı ve hortumları söktüm tıkanıklık yok.Sizin söylediğiniz işlemleri yaptım.Yine sorun devam ediyor.
Anakartı söktüm üzerindeki komponentleri ölçü aleti ile ölçtüm hatta roleleri söküp dışarıda DC 9V verip denedim kontakları da sağlam.
Benim için gurur meselesi oldu.Gerekirse makinanın üzerindeki bütün parçaları değiştireceğim.

Sıkma programını başlatmadan önce kazana giden prosestata bağlı ince hortumu ayırıp prosestat yönüne önce üfleyip sonra vakum yaparak tekrar deneyin.Ayrıca kazan yönüne giden ince hortumada üfleyerek açık olduğuna emin olun.Makinayı boşta test ettiğinizi varsayarak dengesiz yük ihtimalini yok sayıyorum.

Sıkma programını başlatmadan önce kazana giden prosestata bağlı ince hortumu ayırıp prosestat yönüne önce üfleyip sonra vakum yaparak tekrar deneyin.Ayrıca kazan yönüne giden ince hortumada üfleyerek açık olduğuna emin olun.Makinayı boşta test ettiğinizi varsayarak dengesiz yük ihtimalini yok sayıyorum.
Prosestatı ve hortumunu tetst ettim tıkalı değil tamer bey
makinayı boşta deniyorum.Motor sanki cızırtılı gibi çalışıyor anakartta akım koruması olup da yüksek devirde çalışmaya müsade etmiyor mu acaba?Motor arızalı değil ise
Geriye anakart kalıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri