Ses sistemim arızalandı

murat5656

Üye
arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba benim premier 5.1 37500 ses sistemim var yeni ses sistemi alınca premier kaldırdım sonra yeni aldıgımı arkadaşa verince bende premieri tekrardan kurdum prize taktım on tuşuna bastım ön paneldeki işıklar yazılar geldi ve ondan sonra yavaş yavaş söndü bende bir elektronik tamircisine götürdüm arızayı çözemedi dah dogrusu siirte pek fazla ses siteminden anlsysn yok bende eve getirdim kendim söktüm herhangi bir yanık besleme kartının üstünde göremedim yardımınızı bekliyorum bu arada trafoda saglam yani tamircin söyleigine göre yani ölçmüş

Elinizde ölçü aleti varmı?

Var ise kartın resmini ekleyin ölçüm noktalarını söyleyerek ölçmeye başlayalım.

Ölçü aleti yoksa sorunu çözmek biraz zor olacaktır.

IMG_20190122_192253.jpg

Olcu aleti ile sirasi ile solda gorunen kalin kirmizi ve mavi kablolari once soketlerden sokup bosta sonra soketleri takip devre uzerinde AC olarak olcunuz.

Daha sonra soketlerin sagindaki yuvarlak kapasitorleri alttan cihaz enerjili iken DC voltajlarini okuyup not aliniz. Ayrica bu kapasitor uzerindeki voltaj ve kapasite bilgilerinide ilgili voltajın yanina not almaniz kontrol icin faydali bilgi olacaktir.

Bu bilgileri not alip paylasirsaniz sizi yonlendirelim.

Bu arada trafodan baska cikis ucu varmi devre kartına giren?

Olcu aleti ile sirasi ile solda gorunen kalin kirmizi ve mavi kablolari once soketlerden sokup bosta sonra soketleri takip devre uzerinde AC olarak olcunuz.

Daha sonra soketlerin sagindaki yuvarlak kapasitorleri alttan cihaz enerjili iken DC voltajlarini okuyup not aliniz. Ayrica bu kapasitor uzerindeki voltaj ve kapasite bilgilerinide ilgili voltajın yanina not almaniz kontrol icin faydali bilgi olacaktir.

Bu bilgileri not alip paylasirsaniz sizi yonlendirelim.

Kapasitorler cihaz fise takili ve acma kapama anahtari acik iken kac volt var olcebilir misiniz?

Bu yapacagimiz olcum dogrultma devresinin duzgun calisip calismadigini bize bildirecek.

Yanlis anlamadiysam ondeki ekranin oldugu kısım anfi devresinden besleniyor besleme buraya gelmiyor diye supheleniyorum. Bu olcumleri bu yuzden yapiyoruz. Bir yerde voltaji gecirmeyen bir unsur var. Bu ekranin oldugu karttada olabilir.

Üstadım dediğin öndeki ekran, kart beslemesine bağlı .kondansatörleri ölçüm 0 volt olarak gösteriyor kısa devre konumunda da ayriyeten ölçüm yaptım kondastorler sağlam gozukuyor

Olcmenizi istedigim kondansator voltajlari anfi kartindaki buyuk 4 adet filtre kondansatoru idi.

Simdi anlamadigim cihaz onumdd olmadigi icin goremiyorum su on panele işaretlediğiniz trafosan 2 hat gidiyor gibi yazmissiniz on panele Ac voltaj gidiyormu? On panelde hangi kondansatoru olctunuz on paneli resimlermisiniz gorelim. On panele besleme gelmiyor gibi gorunuyor. Ben bu beslemenin trafodan mi yoksa anfi karti uzerindeki regule katindanmi çıkartamadım.

Son düzenleme:
IMG_20190124_093619.jpg

IMG_20190124_093638.jpg

IMG_20190124_093706.jpg

IMG_20190124_093737.jpg

IMG_20190124_094138.jpg

----IMG_20190123_201342.png

Trafodan ön panel giden hattı önceki resimlerle gösterdim son resimde de ön panele giden hattın voltaj değerlerini gösterdim

Son düzenleme:
Simdi trafodan on panele 3 damar kablo gidiyor ve 16 volt okuyorsunuz. Bu voltaj 2x8 voltta olabilir dusuncesindeyim.

1 - anfi kartindan ekrana giden genis kabloda +5 volt ve gnd uclarini olcunuz burada 5 volt dc varmi?

2 - takip etmemiz gereken ikinci hat trafodan cikip ekranin bulundugu karta giden ve oradaki dogrultma islemi yqpan devreyi olcmemiz lazim.

Ekrani karttan ayirabilirmisiniz altindaki devreye ulasalim takibe devam edelim.

Bir not daha ekran vfd ekran. Bu tip ekranlar hassas bir yapiya sahiptir. Calismasi icin yuksek voltaja ihtiyac duyar. Umarim ekran catlayip icindeki gazi kacmamistir. Goruntu gelmemesi anfinin calismadigi anlamina gelmez. Eger anfi sesi yukseltiyor ama ekranda goruntu yok ise ekrana yonlenmemiz gerekecek.

Eger anfiyi acip kaparken mesela pc yada dvd de baglayip ses aldiginiz sekilde acip deneyebilirseniz aklinizda hangi tuslara basildigi kalmis ise deneyip sesin gelip gelmediğini soylerseniz imkaniniz varsa iyi olur. Cunku resimlerde gozle gorunen bir hata bulamadim.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri