Ses sistemim arızalandı

Üstadım şunu eklemek lazım trafodan ön panele giden 3 damar kablodan sadece bitanesi 16 v gösteriyor diger kablolar değer göstermiyor
Bide ayriyeten anfi kartından ön panele giden geniş katılımın +5v gnd ölçecek ama şase olarak multimeter in - kablosunu nereye şase yapacam

Üstadım şunu eklemek lazım trafodan ön panele giden 3 damar kablodan sadece bitanesi 16 v gösteriyor diger kablolar değer göstermiyor

Orada 3 kablo var ise muhtemelen simetrik cikis olmasi gerekiyor diye dusunuyorum. Cunku imalatta kimse fazla kablo cekmez maliyeti arttirir.

Bu demek oluyorki trafoda da bir sorun olabilir cikis vermiyor olabilir. Icerde kablo eki kopmus olabilir bazi kaliteli trafolqrin icinde temik sigorta olabilir. Trafonun sekonder sarimini omaj kontrolu yapabilirsiniz. Peki bu 3 damar kablonun gittigi soket pcb de voltajlar yaziyormu?

Üstadım önceden anfi açtığım ilk zaman bass hoparlör sesi yüksek bir şekilde geliyordu çalıştığında şimdi ise tik diye ufak bir ses geliyor ses de gelmiyor laptoplar bağladım
IMG_20190124_094138.jpg

Resimde göründüğü gibi trafodan gelen 3 damar kablo kart üzerinde herhangi bir voltaj değer yazmıyor

Son düzenleme:
Üstadım önceden anfi açtığım ilk zaman bass hoparlör sesi yüksek bir şekilde geliyordu çalıştığında şimdi ise tik diye ufak bir ses geliyor ses de gelmiyor laptoplar bağladım
Ekli dosyayı görüntüle 51312
Resimde göründüğü gibi trafodan gelen 3 damar kablo kart üzerinde herhangi bir voltaj değer yazmıyor

Ekranin bulundugu karta alttan baktigimizda bu 3 kablo soket bacaklarindan ayri ayri hatlar gittigi goruluyor dogrularsaniz bu bize trafodan cikan her kablodan voltaj gelmesi gdrektigini soyler.

Diyelimki trafodan 3 kablo cikiyor ama biri kullanilmiyor olsa idi pcb de de ilgili kablonun oldugu hat olmamalıydı. Bence trafonun ilgili sariminda yada uc baglantisinda sorun olabilir.

Bende aynı yönde düşünüyorum akşam trafonun ölçümlerini yapıp size değerleri yazarım başka kontrol etmem gereken bişi varmi

Bende aynı yönde düşünüyorum akşam trafonun ölçümlerini yapıp size değerleri yazarım başka kontrol etmem gereken bişi varmi

Trafonun omaji ve cikis voltajlari,

Ayrica ekranin altindaki devreyide gorsek iyi olurdu. Aksam ölçün bakalim.

Üstad burda bir elektronik ciye gösterdim bana transtorlerinde sıkıntı var dedi olabilirmi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri