Servo sürücünün pulse oranını arttırmak?

Elimde 100 khz pulse çıkışı olan bir plc olsun ve sürmek istediğim servo motor ise 3000 ppr olsun.

(100 x1000 x 60)=dakikadaki pulse sayım

6,000,000/3000 =2000 d/d yapar. Ben bu servoyu nasıl 4000 devirde sürebilirim? (Motorun bu devre çıkabildiğini kabul edin).

Bunu yapmam için servo sürücüden parametre ayarı mı yapmam gerekir?
PLC nin verdiği 1 pulse karşılık sürücü servoya 2 adım attırsın tarzında? Bu ayar servo sürücünün hangi parametresindedir?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Genel anlamda Scaling.

FDA7000 servo sürücü de bunları bulamadım hocam. Electronic gear ratio var. Bu sürücüyü PLC ile pulse, direction olarak sürmek için nasıl ayar yapmam gerek. Ben plc den max. 100 khz pulse verebiliyorum. Motorun dönmesi gereken devir ise 4800 rpm.

Endanın FDA marka sürücüsünde bunu bulamadım. Tecrübeli arkadaşlardan bakıp yardım edebilecek olan varsa sevinirim. Amacım PLC den verebildiğim 100 Khz sinyal ile (Pulse ve direction ile sürülecek), 3000 ppr değerinde bir motoru en fazla 2000 RPM de sürebiliyorum. Ama benim istediğim devir 4800 civarında. PLC nin max frekansını arttıramıyorum. Servo sürücüden nasıl bir ayar yapmalıyim ki servo motor 4800 devirde dönebilsin?

Bunu yaparken servonun hassasiteyi azalır mı? Pozisyonlamada sıkıntı olabilir mi (Motor durunca)? 4800 d/d da dönerken hassasiyet önemli değil fakat durduğunda hassas bir şekilde durmasını istiyorum ( Hızı arttırmak için çözünürlükten taviz veriliyor mu? Sormak istediğim bu aslında. Yada 4800 d/d dönerken çözünürlük önemli değil duracağı zaman çözünürlük tekrar eski haline gelebilir mi? Yani 4800 d/d da dönerken sanki motor 1200 ppr gibi mi oluyor?)

servo motor sürücüsünün parametre ayarlarından 3000 ppr olan ayarı daha düşük yaparsan yani 1 tur atması için gereken puls değerini düşürürsen motorun hızlanacaktır.fakat bunu yaparsan da motorun çözünürlüğü azalacağından çok hassas çalışamazsın.benim tavsiyem 200 khz lik bir modül alman olacaktır

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri