sinemcalis

Üye
Arkadaşlar merhaba.Mekanik hakkında çok bilgim yok o yüzden bitirme projemle ilgili bir sorum olacaktı.Umarım yardımcı olabilirsiniz.
Projemde kolu taşıyabilecek tork gücünde servo motorlar kullanarak insan kolunu hareket ettireceğim.Ön kol yatay ile paralel konumda dururken dirsek eklemine denk gelen bir servo motor ön kolu taşıyacak(tabi bunun bir de omuz için olanları var 2 adet).
ön kolun ortalama ağırlığı 1.5 kg ve ortasının dirseğe uzaklığı 10.5 cm.Elin ağırlığı ortalama 0.5 kg ve ortasının dirseğe uzaklığı 26 cm.Bunları 9.81 ile çarparak newtona dönüştürdüm.Sonra dirseğe göre moment aldım. Dirsekte de motorun momentini(Ma) ekledim.
Hesaplamaları yaptığımda ön kolu yere paralel tutmak için servo motorda gereken torku(Ma) 2.8175 Nm buldum.Sizce doğru mudur bu sonuç?
Ayrıca bu torka dayanacak servo motoru seçerken servo motorun nesinne bakmalıyım.Mesela bir servo motor için torkunda '8.6 kg-cm' yazıyor.Kilogram ve cm cinsinden 2.8175Nm yi nasıl çevirebilirim?
Şimdiden çok teşekkür ederim...

önce kaldırılacakğırlığın kaç kilo olduğuna bak. cm yazdığına bakma azıcık yavaş hareket eder en kötü ihtimalde. Üstelik senin sürekli dönen servoya mı 180 derece servoya mı ihtiyacın var.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri