Servo Motor Kontrolü

geforce18

Üye
Arkadaşlar ilk defa servo motor uygulaması yapacağım elimde ESTUN EDB-10A servo sürücü ve motoru var. Bununla ilgili bir kaç sorum var sizlere.
  1. Öncelikle bunun besleme bağlantısı nasıl olacak.Manuelinde three phase AC 200V şeklinde gösteriliyor. Bunu "R S T" şeklindemi bağlayacağım yoksa bir fazı gösterilen L1, L2, L3 girişlerine paralelmi bağlayacağım?
  2. Bu servoyu kullanacağım sistemde servo ileri ve giri haraaket edcek geri haraket nasıl yaptıracağım?
  3. Servonun gittiği pozisyonun gerçek değerini sürücünün pls çıkışlarından okumam mümkünmü?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,
R S T 200 VAC giriş yazıyorsa bu trifaze 220 volt demektir. Sakın ha 380 Volt vermeyin ve cihazı patlatırsınız. Bunun için 380/220 VAC olan bir çevrim transformatoru ile giriş vermelisiniz. Gerisi için kitaplarını okuyarak istediğinizi yapabilirsiniz ama önce kitabını iyice okumanız ve yapacağınız iş ile ilgili de teknik bilgi edinmeniz gerekir.

Arkadaşlar ilk defa servo motor uygulaması yapacağım elimde ESTUN EDB-10A servo sürücü ve motoru var. Bununla ilgili bir kaç sorum var sizlere.
  1. Öncelikle bunun besleme bağlantısı nasıl olacak.Manuelinde three phase AC 200V şeklinde gösteriliyor. Bunu "R S T" şeklindemi bağlayacağım yoksa bir fazı gösterilen L1, L2, L3 girişlerine paralelmi bağlayacağım?
  2. Bu servoyu kullanacağım sistemde servo ileri ve giri haraaket edcek geri haraket nasıl yaptıracağım?
  3. Servonun gittiği pozisyonun gerçek değerini sürücünün pls çıkışlarından okumam mümkünmü?

Merhaba,

1-Servonun kw'ına göre besleme aralığı değişir. 1,5 kw'a kadar 220 VAC ile besleyebilirsiniz. 1,5 Kw'dan sonra kimi uzak doğu markalarında direk 380 VAC ile, kimi uzak doğu markalarında 380/220 VAC trafo kullanmanız gerekmektedir. Türkiye'de 3 faz, fazlar arası 380 V, diğer yerlerde fazlar arası 220 V'tur. Bu sebepten dolayı uzak doğu bazı markalarda 380/220 VAC trafo kullanmanız gerekir. Ayrıca bu trafoyu yaptırırken kullandığınız motorun gücünü mutlaka söyleyiniz. Eğer 220 Vac bağlarsanızda büyük bir ihtimal R veya S uçlarına bağlanır diye düşünüyorum. PDF'e bakmanız gerekir.
2- Servoyu hangi modda kullandığınıza göre değişir???? Kullanacağınız moda göre bilgi verebilirim.
3- Sürücünün enkoder çıkışını kullanabilirsiniz veya servolarda gittiği adımı gösteren parametre ilede görebilirsiniz.
(Servolarda bağlı enkoderin pulsını 4 ile çarpıp bir turdaki puls sayısı belli olur.Örneğin servonun arkasında 2500 pulse enkoder olduğunda servo bir turunu 2500x4=10000 puls olarak tamamlar.)

Daha detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

Sedat KAYA

Arkadaşlar bağlantı problemini çözdüm mono faz bağlantı yapılıyormuş. Şimdi başka bir problemim var lg k120 s plc ile bunu sürdüğümde motor durma ve kalkma anında rampa yapıyor bunun sebebi gönderilen pals'denmi yoksa sürücüde bir durma kalkma zamanımı var açıkcası bulamadım sebebini gönderdiğim plslerde bu zamanları sıfıra yaptım birşey değişmedi sürücüde deböyle bir fonksiyon bulamadım

Arkadaşlar bağlantı problemini çözdüm mono faz bağlantı yapılıyormuş. Şimdi başka bir problemim var lg k120 s plc ile bunu sürdüğümde motor durma ve kalkma anında rampa yapıyor bunun sebebi gönderilen pals'denmi yoksa sürücüde bir durma kalkma zamanımı var açıkcası bulamadım sebebini gönderdiğim plslerde bu zamanları sıfıra yaptım birşey değişmedi sürücüde deböyle bir fonksiyon bulamadım

Servoyu k120 serilerinde pulse ile sürerken parameter bölümünde position menüsündeki acc ve dec süreleriyle kakış ve duruş rampasını ayarlayabilirsiniz.Yalnız burdaki değerleri değiştirdiğinizde programı yeniden yüklemeniz gerekir, online edit halinde olsanız da bu geçerlidir.

Servoyu speed çalışıtırırken, servo sürücünün dahili kalkış duruş rampa ayarlarından yapmanız gerekir , bunun için kullandığınız sürücünün manuellerinden faydalanın.

Kolay gelsin

servo motor seçiminde hangi kriterler dikkate alınır mesela asenk mot. seçimlerinde motorun gücü,çalışma gerilimi gibi değerler dikkate alınırken servo seçiminde neler dikkate alınır.

asm mot. da iki fazın yer değiştirmesinde dönüş yönü değişirken servo mot. da 2 fazı yer değiştirsek dönüş yönü değişirmi?

servo motor seçiminde hangi kriterler dikkate alınır mesela asenk mot. seçimlerinde motorun gücü,çalışma gerilimi gibi değerler dikkate alınırken servo seçiminde neler dikkate alınır.

asm mot. da iki fazın yer değiştirmesinde dönüş yönü değişirken servo mot. da 2 fazı yer değiştirsek dönüş yönü değişirmi?

Hayır değişmez..servo titreyerek çalışır yada yükü çeviremez vs vs...

bunu yapmak mümkğn değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri