servo kontrol

assassin26

Üye
tekrar merhaba arkadaşlar servoları buldum diyelim ama bide bu işin kontrolü var :) robot kol 5 servolu olacağından 5 ini birden bağımsız kontrol etmem lazım tek servo için kontrol devresi buldum ve oldukça basit:
Servo Tester
sizden ricam bana buna benzer tek bir delikli pertinaksa(normal baskı devrede olabilir):) 5 servo bağımsız olacak şeklde 5 potansiyometreli bir devre şeması hazırlayabilirmisiniz şimdiden teşekkürler ii çalışmalar

Arkadaşım bahsettiğin devre adındanda anlaşılacağı üzere sadece test için. Bu devreden fazla birşey bekleme.
Servoyu kontrol etmek için daha farklı bir devreye ihtiyacın olucak. Pic ile bu devreyi yaparsan daha sade bir tasarım ve fonksiyonel bir devre olur.

Yapmış olduğum ufak bir çalışmada 16f84 ile 3 servoyu sürdürdüm. videosu linkden seyredebilirsin.

YouTube - Rc Servo spider leg

zaten pro bir tasarım deil robot kolu test için yapıyorum yukarıda belirttiğim gibi 5 potansiyometreli bir devre yapabilirmisiniz acaba çok işime yarar ii çalışmalar...

Arkadaşım devreyi biraz değiştirelim yine 5 pot ile her servo hareket etsin. Pic ile yapalım. Böyle bir devreyi baskı devreye sana yaparım. Servolar hariç 40tl ye istediğin şekilde yaprım. Yaptırmak istersen özelden bana msn adresini gönder detayları konuşuruz.

yok arkadaşım devreyi almak istemiyorum almak istesem zaten internette bir çok hazır devre var :) önemli olan devreyi kendim yapmış olmam ama bana delikli pertinaks üzerine basit bir devre çizersen sevinirim çizmessende canın sağolsun :) ii çalışmalar...

Vediğiniz linkde hep devrenin açık şeması hemde pertinaks yerleşimi açıkca verilmiş. Takıldığınız nokta nedir?

linkte herşey açık ama takıldığım bir konu var resimde 4 tane delik var onları napıcaz 3 mm delik falan diyo:confused: onu anlamadım söylediğim delikleri iptal mi edecez yoksa 3 mm lik matkapla delecekmiyiz ii çalışmalar link+resim:
Servo Tester

Ekli dosyalar

• fig1.gif
    fig1.gif
    5.2 KB · Görüntüleme: 89
Üç eksenli makinede kullanılmak üzere servo motor ve kontrolör tavsiyesiolan varmı?

Eger aksilik çıkmazsa Aralık ortalarında amatörler için düşünülmüş yeni bir kart çıkartıyorum. Bu karta reduktorlu DC motorları da bağlayabileceksiniz.

Kart fiyatlarının uygun olduğunu düşünüyorum. Özelliklerini görmek isterseniz

BİKOMAK* Bilgisayar Kontrollü Makine Tasarımı

merhaba elektrık kesıldığınde sevo pozısyonunu sıfırlıyor plc olmadan elektrık kesıldığınde servo hangı pozısyonda kaldıysa ordan devam etmesını nasıl yapabılırım

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri