servo hakkında bir danışma

indo

Üye
merhaba arkadaşlar

ben foruma yeni katılan bir elektrikçiyim herkese kolay gelsin
deneyimli arkadaşlara servo sistemler ile ilgili bir konuyu danışmak istemiştim
sonuçta uygulama aşamasına gelmiş durumdayım,sorum şu

kapalı devre geri besleme sistemli bir servo sistemi illa servo sürücü ve servo motorlamı yapmamız lazım
fiyat sorunlarından dolayı invertör ve asenkron motorlarla servo sistemler kuramazmıyız?
uygulama yapmış arkadaşlardan yanıt lütfen bu tip uygulamalarda sınır nedir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ac motorlarla servo sistem yapmak biraz zor.Hassasiyet çok iyi değil.Ama yapılamaz di,yede birşey yok.Sonuçta ac servo motor; asenkron ac motorla 2500 pulse lik pozisyon encoderi ile yapılan bir sistemdir.Çok kaliteli bir sürücü ile mesela benim yaptığım uygulamada Micromaster 440 ile normal bir servo motoru sürmiştük.Micromaster a takılan bir encoder kartıyla pozisyonlama yapmıştık.Normal ac motorla kapalı çevrim çalışan robotik kollar mevcut.Bunları fuarlarda gördüm.
Sonuç olarak iyi bir sürücü ve sargısı kaliteli bir ac motorla kapalı çevrim servo sistem yapılabilir.ama maliyetler bir servo motor sistemi kadardır.

yanıt için sağol canerland
benim yapmayı düşündüğüm sistemin hızı düşük ve ölçmeden çok sabit hız kontrolü olacak
ben enkoder plc ac sürücü kullanarak yapayım diyorum sistemin tepki hızı önemlimidir düşük hız
uygulamalarında

Merhaba arkadaşlar ,

Hemen her markanın kapalı çevrim olarak çalışabilen invertörleri mevcut, Omron F7 , Siemens MM440 vs. Bu şekilde basit pozisyonlama işleri de yapılabiliyor fakat bu tip sistemleri servolarla karşılaştırmak bana çok doğru gelmiyor, ayrıca servo motorlar canerland arkadaşımızında bahsettiği gibi asenkron ac motor vve enkoderden ibaret değildir. Servo motorlar senkron motorlardır (sabit mıknatıslı) ve çok sıkı sarılmış özel sargıları vardır. Yapacağın uygulamanın gerektirdiği hassasiyete ve hıza göre seçim yapmalısınız, fakat invertörde kapalı çevrimin asıl avantajı tork artışıdır, örneğin F7 serisi kapalı çevrim olarak çalıştığında sıfır hızda %150 tork verebiliyor, yani servo motordakine benzer şekilde motor milini kilitleyebiliyor.

Nasıl bir iş yapacaksınız? Detay verirseniz belki başka bir çözüm öneren çıkabilir.

emrah_ ' Alıntı:
Nasıl bir iş yapacaksınız? Detay verirseniz belki başka bir çözüm öneren çıkabilir.

Buna benzer bir sistem,sabit hızla dönen bir ayna ve o hızı referans alarak,istediğim oranda artırma veya eksiltme yapan,başka bir ayna. 1. ayna 4m/s hızla dönüyor diyelim çevirme oranını ben belirlemeliyim oran 2 örneğin,diğer ayna 2m/s hızla dönücek. 1.hız 8m/s oldu örneğin bu kez 2.ayna
4m/s hıza çıkacak sistem bu.

Mustak arkadaşın dediği gibi takip edilecek eksene bir enkoder bağlayıp "elektronik redüksiyon" işlemi yapabilen bir sürücü kullanarak istediğin uygulamayı yapabilirsiniz. Servo ile yapmayı düşünürseniz Omron Sigma II serisi servo motor ve MCW151 hareket kontrol kartı tavsiye ederim. Bu kart direkt olarak sürücüye takılıyor ve tek bir komutla çevrim oranını verip servoyu harici enkodere bağlayabiliyorsunuz. Bu çözüme yönelicek olursanız sorularınızı cevaplamaya çalışırım. Tabi daha ucuz bir çözüm düşünürseniz servo sürücü üzerinde direkt olarak parametre ile çevrim oranı vermek mümkün, fakat bu sefer oranı değiştirmek için sistemi durdurup parametre değiştirmenz gerekir. Kolay gelsin...

yanıtlar için teşekürler

var olan sistemde 1.ayna zaten dc motorlu tahrik sistemiyle hareket alıyor burada yapmam gereken
1.aynanın hızını ölçmek sonra bunu istediğim oranda diğer motor miline aktarmak mitsubishi fx3u plc
kullanıla bilir kataloğunda hızının baya arttığı belirtilmiş.bir invertörün çıkış frekansını değiştirmek için
kullanılan analog input yönteminde yani potansiyometre değişimlerine ne kadar sürede tepki verdiği
önemli sanırım normal invertörlerle servo invertörler arasında bu tepki hızı önemli cnc tezgahlardaki gibi
yüksek hız değişimlerine ihtiyacım yok.sistem 1.aynanın hızı ne olursa olsun diğer aynaya hız orana stabil bir biçimde uysun bunuda yüksek meblağlara ulaşmadan çözmek

saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri