Seri bağlı rezistanslar

kenan_37

Üye
merhaba rezistansları seri bağlayıp ömürlerini uzatabilir miyiz.2000wattlık iki rezistansı seri bağlarsak rezistanslarkaçar wattlık güç çeker.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba rezistansları seri bağlayıp ömürlerini uzatabilir miyiz.2000wattlık iki rezistansı seri bağlarsak rezistanslarkaçar wattlık güç çeker.
İki adet 2000W rezistansı seri bağlarsanız toplamda 1 adet 2000 W lık bir rezistans elde etmiş olursunuz. Yani seri bağlantıda herbir rezistansın gücü yarıya düşer.

İki adet 2000W rezistansı seri bağlarsanız toplamda 1 adet 2000 W lık bir rezistans elde etmiş olursunuz. Yani seri bağlantıda herbir rezistansın gücü yarıya düşer.
yanlış bilmiyorsam herbir rezistans üzerine 110 voltluk gerilim düşecektir.seri bağlı olduğundan .drençlerde toplanıp 48 ohm olacaktır.dolayısıyla akımda 4.5 amper. rezistans üzerinde 110x4.5=495 wattlık bir güç düşüyor.yanlışşam düzeltin
2000 watt rezıstans, yaklaşık, 10 amper güç harcar. 20 ohm direnç direnç seri bağlanırsa, 40 ohm devre direnci oluşur. 220 / 40 = 5 amper güç harcar.
220 volt X 5 amper = 1000 watt güç elde edersiniz.
( yarım imam hesabı)
du değer iki rezistansın toplam çektiği güç müdür

yanlış bilmiyorsam herbir rezistans üzerine 110 voltluk gerilim düşecektir.seri bağlı olduğundan .drençlerde toplanıp 48 ohm olacaktır.dolayısıyla akımda 4.5 amper. rezistans üzerinde 110x4.5=495 wattlık bir güç düşüyor.yanlışşam düzeltin

du değer iki rezistansın toplam çektiği güç müdür
Evet doğrudur. Ben yanlış yazmışım. 500+500 toplamda 1000W olur.

1673340276574.png

Son düzenleme:
Yazmayayım yazmayayım diyorum ama ben alttan aldıkça büyüklerimiz habire bize gömüp duruyor. (yarım imam hesabı). Forumda yazılanı yanlış anlayıp üzerinize alınıyorsunuz, benim cevabımı alıntı yapıp sana sormadım konu sahibine sordum diyerek yaptığınız hatayı bile farketmiyor yahut farkediyor da farketmemizliğe veriyorsunuz, ben sizin yanlış anlamamanız adına forumu kullanmasını bilen herkesin kime yazıldığını rahatlıkla anlayabileceği bir cevabı yazarken bile yaşınıza hürmeten yazdığımı açıklama gereği hissediyorken, siz bir kindir tutturmuş habire bana kinayeli göndermelerde bulunup duruyorsunuz.
Bir atasözü vardır bizden daha iyi bilirsiniz: İğneği kendine çuvaldızı başkasına batır. Siz bizi okumamakla, okuduğunu anlamamakla okumayı kendine zül görmekle itham ediyorsunuz. Okuduğunu doğru anlamak için öncelikle yazılanın doğru olması gerekir. Siz iğneği önce kendinize batırıp verdiğiniz cevapların imla kurallarına ne kadar uygun olduğunu, okuyanın yazdığınızı doğru algılayıp algılamayabileceğini bir süzgeçten geçirin, sonrasında çuvaldızı bana batırmaya devam edebilirsiniz. Ben küçüğünüz olarak size her zaman gerekli saygıyı göstermeye devam edeceğim ama sizde bir büyük olarak yersiz kininize bir son verin de bize hatalarımızı gösteren bir yol gösterci olun.

Kimse sorunun birinci kısmına cevap vermemiş madem, ben vereyim.
Evet ömürleri uzar. Dirençlerini/boylarını normal olması gerektiğinden daha fazla yaparsanız güçleri düşer ama ömürleri uzar. Birkaç takım paralel bağlayıp gereken gücü elde edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri