Seramik fırını tasarımı konusunda yardım

Oguzizgi

Üye
Merhabalar arkadaşlar bir seramik fırını tasarlamayı düşünüyorum ama bu konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip değilim tuğlaların seramik fiberlerin ısı iletkenlik katsayıları teknik metinlerde yazıyor ancak internette araştırdığım kaynaklardan duvar kalınlığı hacme göre kaç kw rezistans kullanacağım yazmıyor bu bilgileri nereden elde edebilirim minimum işi kaybı olan maksimum verimli bir fırın tasarlamak istiyorum

Merhabalar arkadaşlar bir seramik fırını tasarlamayı düşünüyorum ama bu konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip değilim tuğlaların seramik fiberlerin ısı iletkenlik katsayıları teknik metinlerde yazıyor ancak internette araştırdığım kaynaklardan duvar kalınlığı hacme göre kaç kw rezistans kullanacağım yazmıyor bu bilgileri nereden elde edebilirim minimum işi kaybı olan maksimum verimli bir fırın tasarlamak istiyorum
elektrikle seramik fırını yapmanızı tavsiye etmem ben yıllar önce eczacıbaşı vitra da Bakım onarım da çalıştım bir seramiğin pişmesi için 850 ile 1200 derece sıcaklık gerekir doğalgaz veya lpg daha uygun olur elektrik çok pahalıdır kablosu da eklenince maliyet bayağı artar bizde doğalgaz vardı seramikle ne yapacaksınız?elektrik fincanı gibi malzeme mi yoksa fayans mı eğer fayans gibi malzeme ise bizdeki fırınlar 15-30 metre uzunluğundaydı ilk başlar da düşük sıcaklık orta tam sıcaklık çıkış da düşük olarak çalışırdı ve fırına ilk başta balans için eski fayanslar atılır fırının ısısına balans yapılırdı daha sonra pişecek fayanslar (biz karo derdik) atılırdı.

elektrikle seramik fırını yapmanızı tavsiye etmem ben yıllar önce eczacıbaşı vitra da bakım onarım da çalıştım bir seramiğin pişmesi için 850 ile 1200 derece sıcaklık gerekir doğalgaz veya lpg daha uygun olur elektrik çok pahalıdır kablosu da eklenince maliyet bayağı artar bizde doğalgaz vardı seramikle ne yapacaksınız?elektrik fincanı gibi malzeme mi yoksa fayans mı eğer fayans gibi malzeme ise bizdeki fırınlar 15-30 metre uzunluğundaydı ilk başlar da düşük sıcaklık orta tam sıcaklık çıkış da düşük olarak çalışırdı ve fırına ilk başta balans için eski fayanslar atılır fırının ısısına balans yapılırdı daha sonra pişecek fayanslar (biz karo derdik) atılırdı.
Merhabalar , ben seramik fırınında kupa bardak tabak vs gibi şeyler yapmayı planlıyorum ilk yatırım daha düşük olduğu için elektrik frinini tercih ediyorum yoksa haklısınız doğalgaz tabi daha az maliyetli , yani genel olarak birim alanı ısıtmak için gerekli kalori miktarı gibi hesaplar varmı elinizde

Q = M x C ( C2 -C1) X T hacim, X ısı farkı X zaman olmalı..

Bu işi hobi olarak yapıyor iseniz ısıtıcı özel olacak ve en önemli ikinci konu yapılacak fırının izolasyonu çok iyi olmalı.

Siz hacmi küçük tutup izolasyonu iyi yaparsaniz istediğiniz fırını yapmış olursunuz.

Hobi için bir kaç bardak tabak yapacaksanız ornek 10 litrelik bir hacmi isitmaniz kolay olur. Hacım arttıkça Elektrik yükü artar.

Nasil bir rezistans kullanacağınızı düşündünüz mü? Maksimum çıkacağınız sicaklik nedir buna göre de rezistans belirlenmeli.

Bu işi hobi olarak yapıyor iseniz ısıtıcı özel olacak ve en önemli ikinci konu yapılacak fırının izolasyonu çok iyi olmalı.

Siz hacmi küçük tutup izolasyonu iyi yaparsaniz istediğiniz fırını yapmış olursunuz.

Hobi için bir kaç bardak tabak yapacaksanız ornek 10 litrelik bir hacmi isitmaniz kolay olur. Hacım arttıkça Elektrik yükü artar.

Nasil bir rezistans kullanacağınızı düşündünüz mü? Maksimum çıkacağınız sicaklik nedir buna göre de rezistans belirlenmeli.
1200 dereceye dayanıklı 1 M3 Luk bir fırın tasarlamak istiyorum çeşitli örneklerde kaç kw güç tükettiği yazıyor kopyalayabilirim ancak işin hesabı nasıl yapılıyor o kW yi nasıl buluyorlar o izolasyon duvar kalınlığını nasıl hesapliyorlar bunu öğrenmek istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri