sensörle 7seg displayi saydırma problemi

Arkadaşlar, linkteki şekildeki devrede yapmış olduğum sayıcı board üzerinde 0-9 arası düzgün bir şekilde çalışmaktadır. (5V’ta)Ben bu sayıcıyı önce kapasitif bir sensörle çalıştırmak istiyorum.(Osilatör devresini söktükten sonra)Bunun için:
1. Kapasitif sensörü ayrı bir gerilim kaynağından mı beslemem gerekiyor?
2. Devreye zarar vermemesi için Kapasitif sensörü kaç voltla beslemem gerekiyor(Sensör çalışma gerilimi 10-30V)?
3. Sensörün PNP yada NPN olması ile bağlantıda bir şey değişir mi?
4. Sensörü devreye nasıl bağlamam gerekiyor?

Sensörü linkteki şekilde bağladım Biraz düzgün sayıyor sonra ya atlıyor yada sensör çıkış vermesine karşın sayıcı saymayıp bekliyor. Sonra saymaya devam ediyor.

Sonra butona paralel değişik kapasitelerde kondansatör bağladım. Yine sorun çözülmedi.

2. Sorum da osilatör devresini çıkartıp bir buton bağlayarak saydırmak. Ama bunu da başaramadım. Linkteki şekilde bağladım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

sensörden çıkan mA çinsindense senın bunu v cevirmen lazım ..

Eğer buton kullanırsan saçma sapan sayması normaldir. Buton basıldığı ya da bırakıldığı anda çok küçükte olsa bir ark-kıvılcım buton uçlarında görülür ve sayıcı bunların herbirini bir sayma sinyali olarak alır.

4510 entegresi 5V ile besleniyorsa senin sayma girişine sensörün yüksek çalışma gerilimini (10-30V)
vermen entegreyi kararsızlaştırıyor olabilir.

Bence sensörün çıkışını (tercihen transistör çıkışlı tip) bir optokuplör ile 4510'a bağla. Bu işini görür diye düşünüyorum. Ancak bu durumda iki ayrı beslemeye (4510 için 5V ile sensör için 10-30V) ihtiyacın olacak.

Bunu önlemek içinde beslemeyi 12V. seçebilirsin. 4510 entegresi CMOS olduğu için 12V'da çalışır. O Optokuplörede gerek kalmaz. Tabi bu durumda Display ledlerini yakmamak için 4511 çıkışına uygun direnç bağlamalısın.

Teori her zaman çalışır. Ama pratik ???? Denemek lazım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,125
Son üye
Ekolll

Yeni konular

Geri