Sensörlü Lamba Anahtarı

batboy178

Üye
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri,
Koridora bağlamak üzere koridorun diğer tarafında da kullandığım "sensörlü lamba anahtarı" aldım fakat bağlantısını halihazırda kullandığım anahtar bağlantısı şeklinde yaptığımda yani L'ye faz, N'ye nötr kabloyu bağladığımda çalışmıyor. Fotoğrafta da görüleceği üzere bunda bir de L' yuvası var. Acaba sorun bu yuvanın boşta kalması mı? Diğer anahtarda böyle bir yuva yok, sadece L ve N var. Gayet de sorunsuz çalışıyor. Bundaki sıkıntı nedir, bağlantı da mı yoksa üründe mi? İlgilenenlere şimdiden teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ya
L giriş (faz)
Diğer L lambaya geçiş iletkeni
N nötr olacak.

yada anahtarın içindeki sensör hareket sensörü değildir. ışık sensörü olabilir.

sensörü elinizle kapalı tuttuğunuzda da çalışmıyorsa kasaya ayrıca bir nötr hattı çekerek diğer L yuvasını lambaya geçiş iletkeni bağlayarak N yuvasına da kasaya çekeceğiniz nötr hattını bağlamanız gerekir.

ya
L giriş (faz)
Diğer L lambaya geçiş iletkeni
N nötr olacak.

yada anahtarın içindeki sensör hareket sensörü değildir. ışık sensörü olabilir.

sensörü elinizle kapalı tuttuğunuzda da çalışmıyorsa kasaya ayrıca bir nötr hattı çekerek diğer L yuvasını lambaya geçiş iletkeni bağlayarak N yuvasına da kasaya çekeceğiniz nötr hattını bağlamanız gerekir.
Hocam hem hareket hem ışık sensörü var.
Lambaya geçiş iletkeni derken onu nasıl halledebilirim, kullandığım diğer sensörlü anahtarda böyle bişey yok, tamamen aynı görüntü ve işleve sahip.

anahtar ile lamba arası iletken.
kasada 2 iletken vardır. biri fazsa diğeri lambaya gidiş iletkenidir.
Cevaplarınız için teşekkürler, fakat bağladığım yerde sadece faz ve nötr vardı. Bu şekilde bağladığımda normal ampul hiçbir konumda yanmıyor. LED amul hiç sönmüyor "Off" konumunda bile yanıyordu. "Auto" konumunda ise sensöre bağlı süre dolduğunda sadece ışık şiddeti zayıflıyordu, yine yanmaya devam ediyordu. 3 kablo olan başka bir anahtar kutusunda denedim. Faz ve nötr harici siyah bir kablo daha var, ne olduğunu bilmiyorum. Onu sizin bahsettiğiniz lamba geçiş iletkeni yuvasına bağladım ama değişen birşey olmadı. Normal ampul yine yanmadı.

Cevaplarınız için teşekkürler, fakat bağladığım yerde sadece faz ve nötr vardı. Bu şekilde bağladığımda normal ampul hiçbir konumda yanmıyor. LED amul hiç sönmüyor "Off" konumunda bile yanıyordu. "Auto" konumunda ise sensöre bağlı süre dolduğunda sadece ışık şiddeti zayıflıyordu, yine yanmaya devam ediyordu. 3 kablo olan başka bir anahtar kutusunda denedim. Faz ve nötr harici siyah bir kablo daha var, ne olduğunu bilmiyorum. Onu sizin bahsettiğiniz lamba geçiş iletkeni yuvasına bağladım ama değişen birşey olmadı. Normal ampul yine yanmadı.
Eski anahtarınızda nötr yoktur. Sadece faz ve lambaya giden kablo vardır.
Faz olan kabloyu ortadaki L'ye. Geri dönüş yani lambaya giden kabloyu soldaki L'ye bağlayın. Bu durumda sizin eksiğiniz nötr. Anahtara nötr hattı çekip N yazan yere bağlamanız gerekir. Bunları yaptıktan sonra olmazsa yine yardımcı olmaya çalışırız.

Nötr hattı topraklı veya topraksız prizlerde, nötr takozunda olur, sn. ademçelik'in belirttiği üzere. Uygun kesitte kabloyla buattan nötr'ü kabloyla çekmeniz gereklidir. Sensörlü anahtarın Türkçe veya İng. dilinde kullanım kılavuzu varsa buradan elektrik bağlantısı şemasına bir bakın. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri