Sensörlü armatürlerde sorti hesabı

Merhaba, öncelikle ben İnşaat Mühendisiyim. Yaptığımız işte hakedişte elektrik imalatlarını da alıyorum. Birçok şeyi taşeron formeniyle konuşarak öğrendim ve çizimlerini/metrajlarını yapmama rağmen paralel-normal-komütatör sorti hesaplarını o kadar site gezdiğim ve araştırma yaptığım halde kavrayamadım. Daha doğrusu bağımsız bölümlere ayrılan ve anahtarla yönetilen armatürlerin sortilerini az çok anladım fakat benim soracağım alan biraz daha farklı ya da en azından bana öyle geliyor.

Büyük bir depolama mahali duvarla ayrılma yok. Asansörün önünde bir panomuz ve 15-16 tane ürün raf koridoru var. Malumunuz her koridorda yüksek tavan armatürleri var. Örneğin bir koridor için düşünürsek 58 metre mesafe boyunca 10 armatür ve 3 adet sensör var. Böyle bir durumda sorti hesabı nasıl yapılmalı?

İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkürler. İhtiyaç duyulması halinde sorumu fotoğrafla da destekleyebilirim

Merhaba, öncelikle ben İnşaat Mühendisiyim. Yaptığımız işte hakedişte elektrik imalatlarını da alıyorum. Birçok şeyi taşeron formeniyle konuşarak öğrendim ve çizimlerini/metrajlarını yapmama rağmen paralel-normal-komütatör sorti hesaplarını o kadar site gezdiğim ve araştırma yaptığım halde kavrayamadım. Daha doğrusu bağımsız bölümlere ayrılan ve anahtarla yönetilen armatürlerin sortilerini az çok anladım fakat benim soracağım alan biraz daha farklı ya da en azından bana öyle geliyor.

Büyük bir depolama mahali duvarla ayrılma yok. Asansörün önünde bir panomuz ve 15-16 tane ürün raf koridoru var. Malumunuz her koridorda yüksek tavan armatürleri var. Örneğin bir koridor için düşünürsek 58 metre mesafe boyunca 10 armatür ve 3 adet sensör var. Böyle bir durumda sorti hesabı nasıl yapılmalı?

İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkürler. İhtiyaç duyulması halinde sorumu fotoğrafla da destekleyebilirim
Sorti hesabından kastınız kablo kesiti mi yoksa adeti mi?
Adet ise iç tesisler yönetmeliği 1 linyeye en fazla 9 adet aydınlatma sortisi kullanılacağını belirtmektedir.
Kesit ise gerekli akım kontrol ve gerilim düşüm hesapları doğrultusunda neticelenmektedir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Teknoloji geliştikçe , yönetmelik ve uygulamalarda gelişmiyor maalesef. Sorti klasik manada iniş anlamındadır ve yönetmeliğimizde bir lamba ve bir anahtardan veya prizden oluşur. Sizin sorunuzun bildiğim kadarı ile yönetmelik maddesi olarak bir cevabı yok. Sizin verdiğiniz örneğe ilaveten DALİ uygulamalarında da aynı sorun var. Benim görüşüm 10 armatürün her biri bir sorti olarak hesaplanmalıdır. Sensörler özel bir durum olmadıkça 10 sortiye dahil sayılmalıdır.
Bir gün bu yönetmelikler güncellenir. O zaman tam aradığınız durumun hakediş pozunu bulur işinizi gönül rahatlığı ile yaparsınız. Şimdi boşluklar var. Yoruma açık, suistimale açık.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri