Selenoid vana seçimi.

Sn. yilmaz-imr eğer biraz el beceriniz varsa bunlarla hiç uğraşmayın bence.
Bir adet küresel vana
Bir adet 12 volt Redüktörlü mini Motor
Bir adet entes astronomik_zaman_rolesi 12 volt ile çalışanı olması lazım araştırı
Bunların çalışması için 7 Ah akü Bu akünün Full şarjı ile uzun süre çalışır bu düzenek.
iki adette MIKRO-SIVIC
İki adette MinyaturRole aldınızmı tamamdır.
Malzeme listesi gözünüzü korkutmasın toplasanız.:D 150-200 TL civarı tutar ki yukarda bahsedilen ürün daha ucuz değildir herhalde...
Yapacağınız en zor şey redüktörlü motoru vananın miline akuple etmek.. Sanayide kafası çalışan birinin eline verirseniz iki dakikada halleder. Sonra Swichleri açık ve kapalı pozisyonlara denk gelecek şekilde bir yerlere tutturup, vana açıldığında ve kapandığında onlara değecek bir çıkıntı yaptınızmı tamamdır. Röleleri motorun sağ sol dönüşü için kullanacaksınız.

Size de hayırlı akşamlar.
Solenoidlerin kalkışta çektikleri akımla beklemede çektikleri aynı değil. Çamaşır makineleri için de bunu düşünmelidir. Tabi kalite farkları da bunu değiştirir. Bu durum trafoların boşta akım çekmemesi gibi. Kalite zayıflarsa boşta çekilen akım artar.

Uygun fiyatlı ise hazır ürünler işinizi çözebilir. Ama 9 Volta sınırlı kalırsanız çözüm için kısıntılı olunabilir. Mesela araba aküsü koysanız çok daha uzun zaman kullanırsınız. Eğer su basınçlı su ise küçük bir türbinle elektrik depolatırsanız pil derdi kalmayabilir. Veya mekanik zamanlayıcı ile zaten basınçlı olan su yine kendi enerjisi ile kontrol edilebilir.

Ama 9 Voltu kapamadaki bahsettiğiniz zorlanma için kondansatörlü bir devre ile kullansanız nasıl olur incelemek lazım. Rc arabaların step motorlu oynatıcı kısımlarından bahsetmiştim. Bunlar bildiğimiz küresel vanalara bağlanırsa işinizi çok rahat çözebilir. Ama bu motorlar vanayı açıp kapatabilir mi güç.kuvvet yönünden bilmiyorum, ama sistem uyarsa direk çözüm sunabilir.
Başarılar dilerim.

haklısınız ilk akım ile daimi akım farkılıdır. benim istediğim daimi akım çekmemesi. sadece bir sefer akım çekmeli. bu vanayı bulmak istiyorum. satış yapan sitelere bakıyorum ama bulamadım. ismi farklı sanırım.

9 voltla sınırlı kalmamayı düşünüyorum artık. o vanalar sadece kapalı siteme özel galiba. kapalı sitemdeki vanaya benzer farklı voltajlard a çalışsa olur. sadece daimi akıma gerek kalmaması.
araba aküsü malesef elimde fazladan yok. birtane var onuda gittiğimde kirli su pompasında kullanıyorum. havuzdaki suyla meyve sebzeleri suluyorum. solar panel var elimde oda ufacık birşet max 100 miliamper verir. devamlı akım çeken vanayı destekleyemez. istediğim vanayı bulabilirsem orada kullanmayı düşünüyorum.

kondansatör kullanarak deniyeyim bi belki işe yarar..
rc arabalarda step motor değilde servo motor kullanılıyor. onların 2 kg kadar kaldırma gücüne sahip olanlar var. tabi türkiyede bu gibi şeyler çok pahalı. bende düşünmüştüm.

bozuk dvd yazıcıyı kullanarakda yapmayı düşündüm. mekanizma ileri geri hareket ederken küresel vanayıda açıp kapamayı düşündüm. tabi ne kadar sağlıklı olur bilemem. maksat hobi. :)

Sn. yilmaz-imr eğer biraz el beceriniz varsa bunlarla hiç uğraşmayın bence.
Bir adet küresel vana
Bir adet 12 volt Redüktörlü mini Motor
Bir adet entes astronomik_zaman_rolesi 12 volt ile çalışanı olması lazım araştırı
Bunların çalışması için 7 Ah akü Bu akünün Full şarjı ile uzun süre çalışır bu düzenek.
iki adette MIKRO-SIVIC
İki adette MinyaturRole aldınızmı tamamdır.
Malzeme listesi gözünüzü korkutmasın toplasanız.:D 150-200 TL civarı tutar ki yukarda bahsedilen ürün daha ucuz değildir herhalde...
Yapacağınız en zor şey redüktörlü motoru vananın miline akuple etmek.. Sanayide kafası çalışan birinin eline verirseniz iki dakikada halleder. Sonra Swichleri açık ve kapalı pozisyonlara denk gelecek şekilde bir yerlere tutturup, vana açıldığında ve kapandığında onlara değecek bir çıkıntı yaptınızmı tamamdır. Röleleri motorun sağ sol dönüşü için kullanacaksınız.

:D min 150 olsa astarı yüzünden pahalıya geliyor.. Daha sulama için zamanlayıcı kısmı var :D
hazırladığın liste için teşekkürler ;)

Birçok fikirler var ortada. Evvela küçük oyuncak arabalarda kullanılan plastik sonsuz dişlili sistem küresel vanayı belki direk belki küçük ekleme ile çalıştırabilir. Vananın hareketleri açma ve kapama arasındadır. Yani sistem ne açmadan sonra ne de kapamadan sonra hareket edemez. BU oyuncak tipi motorlar da fazla akım çekmediğinden biraz uzun süre vana pozisyonu için enerji edilirse açıp bir miktar durma yerinde(açılınca küçük bir kısma değer ve vana kolu durur normalde) zorlar ve durur. Kaparken de aynı biçimde. Tabi bu durum için solenoid uygun görünüyor ama siz bilirsiniz.

Solar panelin verdiği akımı direk kullanamayabilirsiniz. Bu akımı depolarsanız zaten günde bir açma kapama için depoladığı enerji yetebilir. Ancak her halükarda bu vananın açık kalması suyun devamlı akması demek. Yani sistem kendisini kapatamayabilir Hafta sonları gidiyorsanız; bir haftalık suyu depolayabilen bir depo koyup onun suyu ile sulama yaparsınız. Haftasonu da biten su için şebekeden doldurursunuz.

Kondansatör ile deneme değil uygun bir devresi ile deneme işe yarayabilir. Direk bağlamada sonuç alamayabilirsiniz. Yoksa piliniz de bir kondansatör gibidir zaten.
Rc arabalarda servo kullanıldığını zannetmem. Bu arabalar küçük ve ucuz. Bunlarda step motor kullanılıyor ve küçük motorlar. İşinizi görüyorsa tek olarak alınabiliyor.
Hayırlı akşamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,146
Son üye
ashhh

Yeni konular

Geri