Schaub Lorenz 72 ekran horizontal arıza

omertek

Usta Üye
Merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
Emektar televizyonumuz bir süredir isyanlarda olduğundan, aşağıdaki şekildeki gibi kenardaki görüntüleri izlememize izin vermiyordu .
Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg

Kartı söktüğümde kısa devre bir zener diod (Ne olduğunu bilemiyorum kırılmış ) ve STV9306B' nin 8 no'lu ve 11 no'lu ayaklarının kısa devre olduğunu gördüm .Bu durum tarif ettiğim arıza ile uyuşuyor entegreyi değiştireceğim fakat zener diod değerini bilmiyorum.
Ekran Alıntısı.PNG

Şase ile ilgili fotoğrafları da ekliyorum.
IMG_20150122_092906.jpg
IMG_20150122_092939.jpg
IMG_20150122_093011.jpg

Merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
Emektar televizyonumuz bir süredir isyanlarda olduğundan, aşağıdaki şekildeki gibi kenardaki görüntüleri izlememize izin vermiyordu .
Ekli dosyayı görüntüle 21558
Kartı söktüğümde kısa devre bir zener diod (Ne olduğunu bilemiyorum kırılmış ) ve STV9306B' nin 8 no'lu ve 11 no'lu ayaklarının kısa devre olduğunu gördüm .Bu durum tarif ettiğim arıza ile uyuşuyor entegreyi değiştireceğim fakat zener diod değerini bilmiyorum.Ekli dosyayı görüntüle 21561

Şase ile ilgili fotoğrafları da ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 21562 Ekli dosyayı görüntüle 21563 Ekli dosyayı görüntüle 21565
d301 numaralı zener diyotun değerinin 47V olduğu belirtilmiş

Rica ederim iyi çalışmalar.

Eht etrafında kutupsuz kond lere soğuk lehim şişme bombe taraması yap. Şayet soğuk lehim varsa giderme parçayı sök altna bak yanma emaresi varsa mutlaka değiştir * LC cihazı olsa iyi olurdu da tahminim yoktur*.
Ana kond önce boşalt diğer emniyet tedbirlerini elden bırakma!

Cihazım var :) Bir önceki müdahalede 160 Volt kutuplu küçük bir kondansatör şişmişti.Herhalde bundandır diye düşünüp değiştirip kapatmıştım kapağını fakat düzelmemişti.Sonrada üşenmiştim tekrar sökmeye.Bu ara canım sıkıldı bi el atayım dedim, dediğin gibi bütün malzemeleri kontrol ettim.Bu sefer olacak inşallah.

Evet arkadaşlar @by lent arkadaşımın dediği gibi bütün kondansatörleri kontrol ettim.Bu arada parçalarım da geldi (STV9306B ve 47 Volt zener diod )
ve montajını yaptım fakat sonuç hüsran :( Bu sefer hiç görüntü gelmedi.Televizyonu açınca köşelerde hafif geçici parlamalar oluyor gerisi simsiyah ekran.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri