Sayaçtan eve çıkan kabloya Ferrit takmak?

mtn1543

Üye
Katılım
30 Mar 2013
Mesajlar
14
Puanları
1
Yaş
31
Merhaba, oturduğum binada ara ara da olsa asansör hareket edince ses sisteminden az da olsa çızırtı geliyor. Ses sisteminin güç kablosuna manyetik koruyucu halka (ferrit) takarak sorunu çözdüm lakin bunu yapmışken sayaçtan eve çıkan sigortadan önceki kabloya ferrit halkası taksam nasıl olur diyorum? Sonuçta ses sistemi etkileniyorsa diğer cihazlarda etkilenebilir. Bina 3 seneli yeni bina sayaç trifaze. Yorumlarınız benim için önemli. Şimdiden teşekkürler. Takacağım ferrit halkasını link olarak ekliyorum. https://www.motorobit.com/urun/ferrit-nuve-komur-22x20mm-ferrit-toroid-ring
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

tknsyn

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
27 Eki 2007
Mesajlar
1,555
Puanları
381
Yaptığınız şekli doğrudur. Ana güç devresine takmanız uygun değildir. Düşündüğünüz gibi yüksek frekansları filtre eder. Zaman içinde ve bazı arızalı durumlarda ısı ve izolasyon bozukluğuna sebebiyet verebilir. Bunların zayıf akım tesislerinde kullanılması uygundur.
 

serkan_48

Profesyonel Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
12,552
Puanları
4,156
Yaş
42
Konum
Antalya
İkinci not eve gelen ana hattı bu captaki bir feritten geçirmekte pek mümkün görünmüyor.

Genel anlamda böyle bir uygulama olduğunu da görmedim.
 

AG Mehmet

Katılımcı Üye
Katılım
20 Tem 2022
Mesajlar
304
Puanları
56
Yaş
69
Ferit nüve içerisinde yüksek akım geçirmek istediğinizde nüve doyuma ulaşacağı için bir işe yaramayacaktır. Daha büyük nüve kullanmanız gerekecektir, ancak Şebeke filtresi için daha doğru çözüm EMI filtre kullanmaktır. Yüksek akım ve filtre kapasiteli EMI filtreleri piyasadan bulabilir veya isterseniz yapabilirsiniz.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,978
Mesajlar
868,316
Kullanıcılar
440,413
Son üye
mstfbl

Yeni konular

Üst