Sayaç sigortası atıyor

redboy345

Üye
Merhaba,evden balon patlama sesi tarzinda bir ses geliyor ve ana sayaçtaki şartel atıyor.sesin nereden geldigini tam olarak goremedigim icin sorunuda bulamiyorum.tüm buatlari actim kablolari kontrol ettim herhangibir kararma, yanık kokusu yok.notr toprak kisa devresi yaptim kacak akim atiyor.prizden kisa devre yaptim ev icindeki sigorta atiyor. Fakat bu patlama sesinden sonra ne hikmetse ev icindeki sartellerden biri bile atmiyor.asagidaki ana sartel atiyor.gidip kaldirincada elektrik geliyor.bazen 10 gunde bir yapiyor.bazen 15 gunu buluyor.bu sabah oldugunda sadece buzdolabi ve sofben calisiyordu.ev icindeki sarteller c tipi 16 ve ctipi 20 makel kullanilmis.ana sartel ise sigma c40.sorun ne olabilir nasil cozulebilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Anlattığına göre atan sigorta ile evdeki dağıtım kutusu arasındaki kabloyu kontrol etmelisin. Eğer ki ses evin içinden geliyorsa dağıtım kutusu içindeki sigorta girişlerinin dağıtımına bakmalısın.

tam bilği
sadece ana siğorta mı atıyor ?
kaçak akımı rölesi mi ? atıyor
direk mi atıyor ? yoksa ara sıra mı atıyor ? ( k.a.k. rölesi )
iki beraber mi ? siğorta ve k.a.k. rölesi
diğer siğorta atan var mı ? ( sigorta kutusudan )
bu esnada ( atma ) ne gibi cihazlar kullanıldı ?
fotolar
sayaç ve siğorta kutusu içi görüntüsü ?
ön ve % 45 derece eğimli üsten ve altan çekim .
uzaktan zor belki bir yardım olur .

tam bilği
sadece ana siğorta mı atıyor ?
kaçak akımı rölesi mi ? atıyor
direk mi atıyor ? yoksa ara sıra mı atıyor ? ( k.a.k. rölesi )
iki beraber mi ? siğorta ve k.a.k. rölesi
diğer siğorta atan var mı ? ( sigorta kutusudan )
bu esnada ( atma ) ne gibi cihazlar kullanıldı ?
fotolar
sayaç ve siğorta kutusu içi görüntüsü ?
ön ve % 45 derece eğimli üsten ve altan çekim .
uzaktan zor belki bir yardım olur .

Kacak akim rolesi saglam,notr toprak kisa devreyi kendim yaptim role atiyor.sorunum patlama sesinin arkasindan ev icindeki sartellerinin hicbiri atmadan sayac yanindaki ana sartelin atmasi.ve gidip kaldirdigimda aninda elektrik geliyor.10-15 gun bidaha atma falan yapmiyor.faz notr cakismasi mi var veya faz faza cakisma mi yapiyor anlayamadim.mantiken ana sartelden once ev icindeki sarteli neden attirmiyor.bu yuzden sorunu bulamiyorum.fotolari en kisa zamanda atacagim

Kacak akim rolesi saglam,notr toprak kisa devreyi kendim yaptim role atiyor.sorunum patlama sesinin arkasindan ev icindeki sartellerinin hicbiri atmadan sayac yanindaki ana sartelin atmasi.ve gidip kaldirdigimda aninda elektrik geliyor.10-15 gun bidaha atma falan yapmiyor.faz notr cakismasi mi var veya faz faza cakisma mi yapiyor anlayamadim.mantiken ana sartelden once ev icindeki sarteli neden attirmiyor.bu yuzden sorunu bulamiyorum.fotolari en kisa zamanda atacagim

sayaç ana salter ( siğorta ) ve ev içi siğorta kutusu arası kolon tesisatına bakın .
foto yayınlayın sayaç ve siğorta kutusu yerleri .

Bugun sabaha karsi yine ayni patlama oldu.15.gundur boyle birsey olmamisti.tekrar asagidaki ana sarteli kaldirdim.eve geri geldim tam o anda tekrar bir patlama oldu.sesin kaynagi ev icindeki sigorta panosu.ses kesinlikle oradan geldi.bu sefer ev icindeki sigorta ve kak hepsini indirdim,sayactaki sarteli kaldırdım.ev icindeki sartelleri 10 dk arayla sirayla kaldirdim butun evin elektrigi geldi ve ana sartelde tekrar atmadi.
İnik olan sartelde sikinti yok calisiyor.kaldirmayi unutmusum

Ekli dosyalar

• 159637922163277220409.jpg
    159637922163277220409.jpg
    467.6 KB · Görüntüleme: 50
Sigortaları B tipi ile değiştirmeniz gerekiyor öncelikle.Kaçak akımdan öncede,3x25 amp.lik trifaze gurup sigorta kullanılmalı ! idi.

asagidaki ana sarteli kaldirdim

aşağı siz biliyorsunuz .
şalter dediğinizin fotosu yok mu ? yayınlamanız .
diğer .
yukarıda yazdıklarımın cevabı açıklaması ve % 45 eğim . alttan ve üstten foto

hangi sigorta nereyi besliyor ( kapatıyor açıyor ) ve ne gibi cihazları çalışıyor bu cihazların watt veya amperi projelendirmeniz .

sn @sami inci hocam isteklerini yaparsanız .
arızayı daha kolay bulma imkanı olur.

içte sadece siğorta atar veya içe kaçak akım rölesi öncesi ana takılarak sigorta atar veya yine aşağı ana siğorta atar kolon kablosu arızası olabilir .
tabiki siğortalar hesaplı ( amperleri ) takılması gerekir .

aaaaaaaaaaaa.jpg

Son düzenleme:
Sorunum çözüldü,beslemeden suphelendigim icin geceden butun sigortalari kapatip sadece kacak akimi acik biraktim.sabah kalktigimda yine sayac sigortasi atikti.beslemeden oldugu garantilendi boylelikle.daire icine gireb beslemeyi soktugumde kablodaki hasari gordum.iki faz arasinda cakisma vardi.muhtemelen maket bicagiyla zarar verilmis.oradan zamanla hasar buyumus.herkese tesekkurler.

Sorunum çözüldü,beslemeden suphelendigim icin geceden butun sigortalari kapatip sadece kacak akimi acik biraktim.sabah kalktigimda yine sayac sigortasi atikti.beslemeden oldugu garantilendi boylelikle.daire icine gireb beslemeyi soktugumde kablodaki hasari gordum.iki faz arasinda cakisma vardi.muhtemelen maket bicagiyla zarar verilmis.oradan zamanla hasar buyumus.herkese tesekkurler.
Düzenleme yapmayı unutmayın geçmiş olsun

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri