Sayaç Okuma Hakkında Yardım

ozank90

Üye
Arkadaşlar merhaba, bizim 2 katlı bir evimiz var. Henüz üst kata abonelik alamadığımız için tek sayaç var. Elektrik ortak yani. Faturada hak geçmemesi adına 2. bir sayaç bağladım. Tedaşın sayacından çıkıp yangın korumaya giren faz ve nötrün girdiği yangın rölesinin üstünden alıp kendi taktığım sayaca faz nötr götürdüm. Oradan da diğer dairenin kaçak akım rölesine girip 2. dairenin faz ve nötrünü ayrı bir sayaçtan geçirmiş oldum. Fakat gelen faturada, tedaşın okuğu 29 günlük ilk ve son endeks farkı ile benim sıfır taktığım sayaçtaki değer aynı çıkıyor 190kwh olarak. Ben bir yanlışlık mı yaptım? Sonuçta tedaşın okuduğu sayaç toplam çekilen kw'ı, benim taktığım da kendisinden sonrakini ölçmüyor mu? Toplam ölçülen değerden benim saatimdeki değeri çıkartıp iki dairenin de ayrı ayrı harcadığı elektriği bulmam gerekmiyor mu mantık olarak? Her iki daire de ay boyu evdeydi, hani birisi evde yoktu ondan böyle oldu desem ama değil. Yardımcı olur musunuz ben nerede yanlış yaptım ? Bu arada T değeri bu bahsettiğim. t1-t2-t3 değerleri birbirinden farklıydı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar merhaba, bizim 2 katlı bir evimiz var. Henüz üst kata abonelik alamadığımız için tek sayaç var. Elektrik ortak yani. Faturada hak geçmemesi adına 2. bir sayaç bağladım. Tedaşın sayacından çıkıp yangın korumaya giren faz ve nötrün girdiği yangın rölesinin üstünden alıp kendi taktığım sayaca faz nötr götürdüm. Oradan da diğer dairenin kaçak akım rölesine girip 2. dairenin faz ve nötrünü ayrı bir sayaçtan geçirmiş oldum. Fakat gelen faturada, tedaşın okuğu 29 günlük ilk ve son endeks farkı ile benim sıfır taktığım sayaçtaki değer aynı çıkıyor 190kwh olarak. Ben bir yanlışlık mı yaptım? Sonuçta tedaşın okuduğu sayaç toplam çekilen kw'ı, benim taktığım da kendisinden sonrakini ölçmüyor mu? Toplam ölçülen değerden benim saatimdeki değeri çıkartıp iki dairenin de ayrı ayrı harcadığı elektriği bulmam gerekmiyor mu mantık olarak? Her iki daire de ay boyu evdeydi, hani birisi evde yoktu ondan böyle oldu desem ama değil. Yardımcı olur musunuz ben nerede yanlış yaptım ? Bu arada T değeri bu bahsettiğim. t1-t2-t3 değerleri birbirinden farklıydı.
Anlaşılan o ki yaptığınız bağlantıda 2. katın çektiği akımı değil ana sayaçtan çekilen akımı okuyorsunuz Sayın @sami inci 'nin belirttiği üzere ara sayaç için yeni hat çekmeye gerek kalmadan evin mevcut sigorta panosunda Faz - Nötr'ün ilk giriş noktasında faz panodan ayırılıp sayaca girecek, sayaç faz çıkışı tekrar eski bağlantı noktasına irtibatlanacaktır. Ayrıca ilk giriş Nötr bağlantı noktasında bir bağlantı alınıp sayaç nötr klemensine bağlanacaktır.

Meslekten olmayan arkadaşların bu işi yapmamasını, elektrikçi çağırıp yaptırmalarını özellikle öneriyorum.

Arkadaşlar benim yaptığım bağlantı bu. Nerede yanlış yapmışım ben ? @sami inci @Erhan_TR

Ekli dosyalar

• IMG_3308.jpg
    IMG_3308.jpg
    276.6 KB · Görüntüleme: 32
( 1 ) faz giriş ( 2 ) faz çıkış
( 3 ) nötr giriş ( 4 ) nötr çıkış
olası gerekir ( ana sayaç )

şema yanlış !!!

IMG_3308.jpg

Son düzenleme:
( 1 ) faz giriş ( 2 ) faz çıkış
( 3 ) nötr giriş ( 4 ) nötr çıkış
olası gerekir ( ana sayaç )

şema yanlış !!!

Ekli dosyayı görüntüle 75191

sayaçta bağlantım doğru kardeşim çizerken böyle çizdim sadece. yoksa her iki sayaç da senin dediğin gibi bağlı
bağlantınız bu şekildeyse doğru ama anlattığınızdan bağlantının farklı olduğu anlaşılıyor
abi bağlantım böyle ama T değeri iki saatte de aynı şekilde ilerliyor. ama t1-t2-t3 değerleri farklı

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri