Sayaç Çarpanının Faturaya Etkisi

baro_ni

Üye
Merhaba arkadaşlar,

sayaç çarpan değerinin faturaya etkisi var mıdır?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
O zaman varsayalım ki 75/5 olan akım trafomuz 50/5 oldu ve çarpan değerimiz düştü harcadığımız enerji sabit olsa bile fatura tutarımız daha düşük olacaktır .

O zaman varsayalım ki 75/5 olan akım trafomuz 50/5 oldu ve çarpan değerimiz düştü harcadığımız enerji sabit olsa bile fatura tutarımız daha düşük olacaktır .

Öyle şey olur mu kafana göre akım trafosunu değiştiremez sin zaten dağıtım şirketi akım trafosu nu mühürlü kısımda tutar onlardan izinsiz değiştirmeye kalkarsan kaçak elektrik kullanmış gibi muamele görürsün.Herhangi bir nedenle değiştirmek gerekirse (teknik açıdan) bunu ilgili dağıtım şirketine bilgi verirsin gerekli prosedürü onlar işletir.Akim trafosunu degistirmene izin verirler.Bunun yanında yeni akım trafosu değeri onların sistemine islenir buna göre fatura edilir.Burada senin karın yada zararın olmaz aynı fatura çıkar yine öyle kafana göre de değiştirmezler akım trafosunu

Öyle şey olur mu kafana göre akım trafosunu değiştiremez sin zaten dağıtım şirketi akım trafosu nu mühürlü kısımda tutar onlardan izinsiz değiştirmeye kalkarsan kaçak elektrik kullanmış gibi muamele görürsün.Herhangi bir nedenle değiştirmek gerekirse (teknik açıdan) bunu ilgili dağıtım şirketine bilgi verirsin gerekli prosedürü onlar işletir.Akim trafosunu degistirmene izin verirler.Bunun yanında yeni akım trafosu değeri onların sistemine islenir buna göre fatura edilir.Burada senin karın yada zararın olmaz aynı fatura çıkar yine öyle kafana göre de değiştirmezler akım trafosunu
Orasını biliyoruz heralde varsayalım ki dağıtım firması geldi değişti çarpan değeri düştü demek istedim.

iki adet trafo var 2000 ve 2500 kVA bunların toplamı 4500 kVA ve doğal olarak 75/5 lik akım trafosu bağlanmış. Çarpan 5175.

tek sayaç yerine iki sayaç yaparsak yani her bir trafo için ayrı abonelik alırsak akım trafomuz da değişecek bu durumda 50/5 olacak. İki ayrı sayaç yapıp çarpanın düşmesini sağlarsak faturaya herhangi bir yansıması olur mu?
Ki tükettiğimiz enerji aynı olduğu için anladığım kadarıyla aynı fatura çıkacak

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/x5-sayac-fatura-hesaplama.113418/#post-728203

Bu konuya bir göz atın iki abone yapmanız yada akım trafosu nu kucultmeniz faturaya etki etmez yine yaklaşık olarak aynı fatura çıkar.Aksine akım trafosunu büyük olması ölçüdeki hata oranını artıracağı için sizin faydaniza bir durum oluşturabilir.Trafonuzda çok düşük yük var ise bu değer akım trafosu nun eşik değerinin altinda kalıyorsa sayaç trafo kaybı ve enduktif kayıpları iskalayabilir.Buda sizin lehinize bir durum olur.Eger kuculturseniz ise daha hassas ölçüme izin vermiş olursunuz.Buda aleyhinize olur

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri