Sayıcı ve encoder

baggio

Üye
Arkadaşlar elimde Bir tane Autonics E50S encoder var.Beslemesini 24 V verdim.Out A-B-Z çıkışları var.bu çıkışlardan hangisini ve ya hangilerini kullanacağım.Motoruma ileri geri hareket yaptırtacağım.
--
ayrıca sayıcı olarak da autonics ct6s kullanacağım. 2 sini nasıl haberleştireceğim.Countera 30 cm yazdığımda encoder 30 cm malzeme sürebilmeli.Delta plc kullanacağım.Yardımlarınızı bekliyorum.Akıl verin..:D

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
a b den önce sinyal veriyorsa bir yöne b a dan önce sinyal veriyorsa diğer yöne dönüş var demektir. z sinyali de orjin palsidir.

Arkadaşlar elimde Bir tane Autonics E50S encoder var.Beslemesini 24 V verdim.Out A-B-Z çıkışları var.bu çıkışlardan hangisini ve ya hangilerini kullanacağım.Motoruma ileri geri hareket yaptırtacağım.
--
ayrıca sayıcı olarak da autonics ct6s kullanacağım. 2 sini nasıl haberleştireceğim.Countera 30 cm yazdığımda encoder 30 cm malzeme sürebilmeli.Delta plc kullanacağım.Yardımlarınızı bekliyorum.Akıl verin..:D

ct6s sayıcısını niye alacağını anlamadım.plc içinde sayıcı var zaten.encoderin z ucunu genellikle sıfır noktasını bulmak için kullanırlar.
a ve b uçlarını plc nin x0 ve x1 uçlarına bağlıyorsun.plc pogramından da yalnış hatırlamıyorsam c256 counter i kullanıyorsun

üstad ct6s sayıcısını sayma için kullanacağım.Bir tane endüktif sensörüm var. bunun önünden malzeme her bir geçince sayıcı 1 artacak..Ayrıca makinayı otomatik moda alırsam sayıcıya 5 yazdığımda 5 tane ürün end. sensörden geçince konveyör motoru durduracak..

Bunu nasıl yapacağımı anlayamadım..Bir tane örnek proje inceledim..Orda da sayıcıyı plc nin çıkışına bağlamış.Ama sayıcıya 5 yazıp komut gönderdiğinde bu komutu plc ye nasıl aktarıyor anlayamadım.yada endüktif sensörden 5 tane malzeme geçince eşit olduğunu anlayıp nasıl durduruyo motoru..

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri