Sayıcı devresi YARDIM

baker221

Üye
arkadaşlar 5 ile 9 arasında sayıcak önkurmalı asenkron sayıcı devresi yapmam lazım protheus veya çizimle yapıp atarsanız anlamam açısından çok iyi olur

2 Adet 7476 J-K Flip Flop Entegresi
1 Adet 7447 Kod çözücü
1 Adet Segment Display
1 Adet 7408 AND Kapısı
1 Adet 7404 NOT Kapısı
7 Adet 330 Ohm Direnç

malzemeler bunlar...

set ve reset düğümlerini nasıl kullanmam gerektiğini bilmediğim için yapamadım devreyi

set ve reset girişlerine 0 uyguladığında aktif olurlar. Öncelikle bir başla en azından mod10 FF olarak tasarla, devamını getiremezsen yardımcı olmaya çalışırız.

set ve reset girişlerine 0 uyguladığında aktif olurlar. Öncelikle bir başla en azından mod10 FF olarak tasarla, devamını getiremezsen yardımcı olmaya çalışırız.

öncelikle çok teşekkür ederim cevabın için

0-9 arası sayıcıyı yaptım ama set i 5 e kuracağımı bilmiyorum o konuda bi yardım ederseniz çok iyi olur.

yaptığın devrenin çalıştığından emin misin? 7404 Not kapısını kullanman gerekirdi, FF in çıkışını 0 yapmak istersen RESET girişlerine 0 uygulaman gerekir.
modon.jpg
Yapman gereken devrede de mantık aynı bu defa tüm çıkışları sıfır yapmayacağız. 5 e kurmak istiyorsak 5 in 2 tabanındaki karşılığını bulup 0 olması gereken FF u yine aynı şekilde RESET e, 1 olması gerekeni SET girişine bağlıyoruz.

Son düzenleme:
yaptığın devrenin çalıştığından emin misin? 7404 Not kapısını kullanman gerekirdi, FF in çıkışını 0 yapmak istersen RESET girişlerine 0 uygulaman gerekir.
Ekli dosyayı görüntüle 17398
Yapman gereken devrede de mantık aynı bu defa tüm çıkışları sıfır yapmayacağız. 5 e kurmak istiyorsak 5 in 2 tabanındaki karşılığını bulup 0 olması gereken FF u yine aynı şekilde RESET e, 1 olması gerekeni SET girişine bağlıyoruz.

çok saol yardımın için yaptım ama not kapısı kullanmadım bence de ve kapısıdan sonra not kullanmamız lazım ama not kullandığım zaman hiç saymadı. not kapısı kullanmadan senin dediğin şekilde reset ve set girişlerini uyguladığımda sistem çalıştı

çok teşekkür ederim tekrar yardımın için

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri