Sargili kaynak makinası

yunus4848

Üye
SARGİLİ KAYNAK MAKİNASI amperini dusurebilecegim birdevre gerekiyor ustalarım elinizde varmı makinanın neresinebaglamam gerek

Genelde nüve mekanik olarak ayrılıp manyetik akı ayarlanarak amper ayarlanır.

Bazı kaynaklarda dimmer kullanıldığını gördüm ama ne derece sağlıklı bilmiyorum.

Dimer işinizi çözeceğini düşünmüyorum trafo nun üst paçası 4 köşesinden biri hareketli oluyor nüve kazancı değiştirilerek yapılabiliyor hem akım i düşürmek çok mantıklı değil akım çektikçe gelir iyi kaynakçı iseniz yüksek amperde de kaynak yapabilirsiniz ama tabiki 80 amper gereken yerde 200 amper demek değil 80 yerine 100 gibi 110 gibi.gereginden yüksek amper metalin delinmesi ne ve çok işi oluşturduğu için kaynağın güçsüz olmasına sebep olur çünkü çok ısınan metal bozulur bu konuda el hızı çok önemli iyi bir kaynakçı zaten düşük amper istemez çünkü elektrot erime hızı düşük kalır usta elini hızlı tutarak ısınmayı azaltır ama ayar için kacarsiz hareketli nüve yapmanız gerekiyor yada çıkış sargıları ni volt olarak bölüp mesela 0-30vac 1 kademe 0-40vac 2 kademe yaparsanız bağlantı değiştirerek bu işi cozebilirsiniz 30v ac nin altında elektrot ateşlemek zor oluyor bilginize.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri