Sarıyeşile nötr diye güvenmeyin

Konusu 'Mesleki Deneyim' forumundadır ve KONTROLCU38 tarafından 7 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. TheRisky

TheRisky Katılımcı Üye

Beğenilen Mesajları:
    415
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Elektrik Teknisyeni
    eskiden topraklama için çıplak kablo çekilirdi eski tesisatların çoğunda bu durumla karşılaşmanız muhtemeldir. özellikle borular demirse :)

binbaşı ve tamer_gs bunu beğendi.
  2. Ahmet Usta

Ahmet Usta Üye

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektrik Teknikeri
    Hatta fabrika tipi yerlerde çıplak kablo ile topraklama hala devam ediyor .

3. elektronikmuh

elektronikmuh Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    744
    Ödül Puanları:
    1.693
    Meslek:
    Elektronik ve Haberleşme Müh.
    Almanyada bir fuarda bizim makinanın pano içi topraklama kablosunun rengi sarı-yeşil olmadığı için makinaya elektrik(besleme) vermemişlerdi. Adamlardaki disiplin ve kurallar bu şekilde

Son düzenleme: 19 Ocak 2018
  4. binbaşı

binbaşı Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    6.067
    Ödül Puanları:
    2.508
    Meslek:
    Makina Mühendisi/Öğretmenlik
    Sn.TheRisky'nin de şaka yollu beirttiği gibi renk ayrımcılığı :) açısından değil ama standartlara uygun kablo renk kodlarının olması her zaman iyidir, bir de bu işin uluslararası arenası vardır, sn. elektronikmuh' inin de açıklıkla belirttiği ve örneklediği gibi. Bazı hassas konularda çok nizami olmakta yarar vardır diye düşünüyorum, kahve: fazı, mavi: nötr'ü ve sarı-yeşil kablo: her zaman toprağı temsil ediyor olmalıdır.

Megep Dökümanlarında Türk ve Avrupa Satandartları ortak kablo rengi kod gösterimi veya göstergesi olarak bu 3 renk kesin olarak yukarıdaki bu eşleştirmeye tabi tutulmaktadır. Aksi durumlarda yabancı ülkelerde bazı sıkıntılarla karşılaşılabilir veya bu renk kodlarını ölçmeden standartlara çok güvenerek hareket edilmesiyle birçok istenmeyen kaza veya olumsuz durumlar olası olarak yaşanabilir. Kolay gelsin.

TheRisky bunu beğendi.
  5. confickerbelasi

confickerbelasi Usta Üye

Beğenilen Mesajları:
    893
    Ödül Puanları:
    183
    o kabloyu soymamışlar o şekilde topraklama kablosu adı ile satıyorlar kabloyu satan kişi eskilerden ise bilir muhtemelen elinde bir kaç top daha vardır...

6. TheRisky

TheRisky Katılımcı Üye

Beğenilen Mesajları:
    415
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Elektrik Teknisyeni
    Slm sn. @binbaşı bey. Ben latife ediyorum ortam şenlensin diye :) Normlar çok önemlidir tabiki. Ben normlara duyulmamış bir tesisatta toprak ayırmaya çalışıştığını zanneden nötr ayırdığından bir haber, bir arkadaşın ölümden nasıl döndüğüne şahit oldum. Normlara uymamak cinayetten farksızdır aslında. İşi bilen de bilmeyen de sağa sola kablo çeker oldu. Benim nazarımda cinayetten farkı yokki.
    Aslında normlara uymayan yetersiz kalan meslektaşlara daha da önemlisi norm kesitleri ne uymayan kablo üreticilerine çok ağır cezalar verilmesi gerekiyor hapis cezasına kadar yolu olmalı bence.

Marka vermeyeceğim burada fakat 2 yıl evvel bir kablo alındı pano imalatına başladık. Kabloları çekiyor arkadaşlar kontaktöre. Yanıma geldi bir tanesi bir elinde kablo bir elinde yüksük,
    - Abi kablonun paketinde 4 mm. Yazıyor ama 4 mm yüzük bol geliyor.
    Dedi. Baktım yüzük 6 lıktır belki diye, turuncu 4mm yüzük. Kabloyu aldım elime izolesi kalın damar ince, içimi bir şüphe sardı malum markayı ilk kez alışmıştık çünki. Kabloyu Bir kenara kaldırıp eski kablolardan aldım ve işimizi gördük. Gel zaman git zaman iş güvenliği için elektrik kontrollerini yapan firma geldi şirkete ve benimde aklıma kablo geldi arkadaşlara durumu izah edip kontrole gönderdik kabloları. Sonucu görünce şok geçirdim resmen 2.92mm. adamlar bakırdan çalmış çalmasına ama hiç düşünmüyorlar ya kablo akımı taşıyamayıp yangın çıkartsa ne olacağını.
    Bu sebeple. Bu tip sorunlarla karşılaştığimızda anında gereğini yapıp şikayet etmek gerek. Bir kişiyi dikkate almazlar fakat bir kitleyi dikkate almak zorunda kalırlar. Normlara uyulmadığında emin isek Şikayet edelim arkadaşlar.

by lent, çaylakelektrikçi ve sami inci bunu beğendi.
Yüklüyor...