sanayi tip priz yanmış ama sigorta atmıyor neden ?

dragon0658

Üye
iyi günler
açık hava bir eğlence merkezinde her 10 metre de bir yeşillik alan üzerinde sanayi tip prizler kullanılıyor . yerden yüksekliği 40 cm civarı sağında solunda ve önünde olmak üzere 3 kapaklı 220 v prizleri var. bu prizlerden 2 tanesi hiç bir yük bağlı değilken tamamen yanmış kül olmuş ama içersindeki 16 amperlik sigortalar atmamış ayrıca besleme panosundaki sigortalarda atmamış. Sebebini araştırırken diğer sağlam prizler kontrol edildi geceleri otomatik sulama yapıldığından bazı prizlerin içine su girmiş sigortaların atmama sebebi sizce ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz lütfen
Birde bazı prizlerde toprak kablosu ile faz birbirine yapışmış yada nötr ile toprak birbine yapışmış bu temaslardan dolayı yanmış ve sigortalar atmamış olabilirmi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
doğrudur prizlerde gevşeklik bu tür sorunları meydana getirir sigortanın atmaması bundandır elektrik gevşeklik götürmez

kablolarda gevşeklik falan yok yanlış anlamışsınız

Sn.dragon0658,sigorta B tipi olsa atması için 3 katı akım,yani 48 A akımın en az 4 sn. süre ile geçmesi gerekir.Demekki limiti aşan bir akım geçmemiş.Bu neden olmuş olabilir.Faz toprak kaçağı meydana gelmiştir.Akım yolu ıslak toz vs den oluştuğu için direnci yüksek olmuş.Buda ısı meydana getirmiş.Bu ısı da zamanla bazı yerleri eritmiş olabilir.Bunlar benim tahminim.

Ekli dosyalar

• B_Caçma eğrisi.JPG
    B_Caçma eğrisi.JPG
    88.3 KB · Görüntüleme: 57
sn. tknsyn
verdiğiniz bilgiye göre akım su üzerinden devre tamamlayarak suyu kaynatmaya başlamış ve oluşan ısıdan dolayı plastik erimiş ve yanmış mantıklı geldi bana ama sonuçta priz içi su dolu değil su belki çok kısa bir süre iletken görevini yapıp akıp gitti
şimdi faz toprak kaçağının ardından nötr kablosuda faz toprak kaçağına dahil olursa ne olur acaba

Sevgili kardeşim yukarda yazılı olanlara sayğım olmakla beraber hepsini unut anladığım kadarıyla kablo mesafen uzun ve normal olarak oluşan kısa devreyi kısa devre değil yük olarak alarak algılıyor. Sonuç olarak otamatlardada bir geçikme eğrisi var. Sayğılar...

Kaçak akım rölesi kullanırsan nötr toprak arasıda temas olduğundan prizler yanmayabilir. Neden yandı diye sorunada tknsyn arkadasa katılıyorum eşik değeri geçilmemiştir. Tamamen kül olmasının sebebide prizin enjeksiyonunda kullanılan malzemedendir.

arkadaşlar
sizlerde bilirsinizki sanayi tip prizlerin içersinde v otomat sigortalar kullanılır
her hangi bir faz nötr temasında sigorta atıyor ben bizzat denedim
ayrıca her priz kutusunun yanlarına toprağa ayrı ayrı topraklama çubuğu çakılmış ( ana panodan gelen toprak hattı işlevliğini yitirdiği için ) ama su ıslaklık vs girince olaya faz toprak kaçağından dolayı kanımca akım ıslak toprağı yük kabul ediyor yüksek bir direnç meydana geliyor ısınmadan dolayı yanıyor

ben sizlerden şunu öğrenmek istiyorum sigorta çıkışından gelen faz kablosuna toprak kablosunu şöntliyelim tabi birde toprak ıslak olucak ardından belli bir süre sonra nötr kablosunuda bu iki kabloya temas ettirelim sigorta atarmı atmazmı ? sizleri bu konuyla fazla sıkmak istemiyorum kusuruma bakmayın lütfen bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

___

Kaçak akım rölesi kullanırsan nötr toprak arasıda temas olduğundan prizler yanmayabilir. Neden yandı diye sorunada tknsyn arkadasa katılıyorum eşik değeri geçilmemiştir. Tamamen kül olmasının sebebide prizin enjeksiyonunda kullanılan malzemedendir.

sn. Uzmansel
Kaçak akım rolesi kullanmak en güzeli ama tesisat buna tamamen uygun olması gerekir ama malesef sulamanın bol olduğu bu açık hava alanlarda kaçağın olmaması imkansız ve bazı yerlerdede topraklama yetersiz olunca bazı makinaların çoğundada örnek - çay makinası - şefin dişler - elektrikli ızgaralar -benmariler , bunların çoğunda genellikle gövdeye kaçak oluyor role devamlı atıcaktır
bu yüzden kullanamıyoruz malesef

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar büyük ihtimalle pirize giren sudur bunu yapan.çünkü belli aralıklarla su geldigi için bir sonrasi zerreye kadar kuruyor (ısınmadan dolayı)tekrar su geldiginde işem tekrarlanıp duruyor elbet ısı o kadar çogalıyor ki prizi eritiyor.(bu tecrubeyle sabittir)
oluşan her kısa devrede kıssa süreli oldugu için sigorta bunu algılamıyor.bir de sizin toprak-nötr temasınız var bence

Forum istatistikleri

Konular
128,330
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Geri