Samsung buzdolabı buz yapma problemi

Bir çözümü yok mu? Manuel defrost yaptırıyorum ortalama 15 günde bir. Artık bıktım uğraşmaktan bugün yine servis çağırdım yarın gelecek ama çözüleceğinden hiç umudum yok doğrusu. :(

üstadım Aynı sorun benim buzdolabımda da var. evlenirken tüm beyaz eşyalarımı samsung almıştım ama büyük bir hata yapmışım malesef. buzdolabım rl62zbpn1 garantisi biter bitmez arıza vermeye başladı. önce soğutmadı ve rezistansı değişti ücretli. 6 ay parçaya garanti verdiler parçanın garantisi biter bitmez yine arıza verdi. hava kanallarında buz oluyor. müdahele etmezsem bir süre sonra buz kırma sesi de gelmiyor ve fan buza değerek adeta traktör gibi ses çıkararak çalışıyor. 2 gün kapaklar açık dolabı kapalı bıraktığımda 2-3 ay kadar sorunsuz çalışıyor sonra yine aynı problem başlıyor. motorun yanındaki su kabına inen 2 hortum var soldakinden su damlıyor sağdakinden ise hiç su damladığını görmedim kaba. ve tüm bu sorunların başladığına sebzeliğine su akmaya başladığında anlıyorum. buzdolabımın ilk yılında ara ara üst kapağın yanlarında bir sıcaklık olurdu zaman zaman şimdi sadece 2 gün dolabı kapayıp sonra tekrar açarsam 6 saat civarında sıcaklık oluyor. eğer manuel defrost işleminin nasıl yapıldığını açıklayabilirseniz çok sevinirim. belki bu sorun olduğunda bu şekilde bir süreliğine kurtulabilirim bende.

üstadım Aynı sorun benim buzdolabımda da var. evlenirken tüm beyaz eşyalarımı samsung almıştım ama büyük bir hata yapmışım malesef. buzdolabım rl62zbpn1 garantisi biter bitmez arıza vermeye başladı. önce soğutmadı ve rezistansı değişti ücretli. 6 ay parçaya garanti verdiler parçanın garantisi biter bitmez yine arıza verdi. hava kanallarında buz oluyor. müdahele etmezsem bir süre sonra buz kırma sesi de gelmiyor ve fan buza değerek adeta traktör gibi ses çıkararak çalışıyor. 2 gün kapaklar açık dolabı kapalı bıraktığımda 2-3 ay kadar sorunsuz çalışıyor sonra yine aynı problem başlıyor. motorun yanındaki su kabına inen 2 hortum var soldakinden su damlıyor sağdakinden ise hiç su damladığını görmedim kaba. ve tüm bu sorunların başladığına sebzeliğine su akmaya başladığında anlıyorum. buzdolabımın ilk yılında ara ara üst kapağın yanlarında bir sıcaklık olurdu zaman zaman şimdi sadece 2 gün dolabı kapayıp sonra tekrar açarsam 6 saat civarında sıcaklık oluyor. eğer manuel defrost işleminin nasıl yapıldığını açıklayabilirseniz çok sevinirim. belki bu sorun olduğunda bu şekilde bir süreliğine kurtulabilirim bende.

Arkadaşım geçen gün malesef aynı sorun bende yine başgösterdi.
Sürekli kontrol ettiğim için erken safhada durumu öğrendim. Bir kaç gün önce manuel defrost yaptım, ardından fişini çıkardım ve içindekileri boşalttım. İçindeki rafları çıkardım, ardından üstte bir adet küçük plastik kapağın altında, altta da iki adet vidası var. Onları söktüm ve sağ yandan başlayarak geçme yerleri var onlara biraz baskı uygulayıp geçmesinden kurtarıyorsunuz, sağ tarafı kurtardıktan sonra biraz yerinden kaldırıp sağa doğru çekerek hafif hareketlerle geçmelerinden kurtarıyorsunuz üstte iki adet soket bağlantısı var bunları kapağı almadan sökmeniz gerekir. Bastırıp sıkıştırarak soketler çıkarılıyor. Sonra bölmeyi tamamen çıkarıyorsunuz.

Bundan sonra yapmanız gereken buzdolabının arkasında bir kapak var onu söküp tahliye kanalını kontrol edin ve üstten biraz su dökün bakın tahliye kanalından su rahatça geliyor mu?

Daha sonra ikinci aşamaya geçeceksiniz.
Söktüğümüz iç bölme kapağının içinde fan motoru var üzerindeki vidaları sökeceksiniz, üzerinde sensör kablosu var sarı olan onu yerinden kurtarın ve fan motorunu dışarı alın. Altında metal plaka var onu da kenarlarında yapışan alüminyum bantı sökerek dikkatlice köpüğe zarar vermeden dışarı alın.
Altında bir köpük daha var büyük dış köpüğün içine yerleştirilmiştir. (Bizim sorunun asıl kaynağı bu) Bu köpüğü de tutan bantlarından köpüğe zarar vermeden kurtarın ve dikkatlice köpüğü birbirinden ayırın (Alt tarafındaki bantlı kısıma dikkat edin köpüğü parçalamayın. En alt katmandaki kağıt bant kolayca kalkar üsttekini çıkarmaya çalışmayın) Sünger bant mı köpük bant mı bir bant var üzerinde onu ek yerlerine gelen kısmından kesin köpüğe değen kısımları hiç ellemeyin köpüğe zarar gelmesin.

Bu köpükler ne yaparsak yapalım ıslak kalıyor bir defa ıslandı mı iyice kurutulmadan yerine takılırsa ya da buzdolabının fişini çektiniz üç gün sonra çalıştırdınız yine ıslak kaldığı için buzlanma yapıyor.

Bu aşamadan sonra köpükler iyice kuruması için bir iki gün açıkta bekletmeli, sıcak bir şey ile kurutmaya çalışmayın yanabilir bozulabilir. Saç kurutma makinesi ile düşük sıcaklıkta uzaktan tutarak biraz nemi alınabilir ama tam kurutmaya çalışmayın.

Şimdi burada konuda uzman olan arkadaşlara da bir sorum olacak benim:

ARKADAŞLAR:

Bu köpüğün su emmemesi için üzerine tutkal ince bir tabaka halinde sürülüp kuruduktan sonra kullanılabilir mi? Bunu bu forumda bir sayfada okumuştum. Sonradan su ile teması durumunda tutkal eriyip daha beter mi olur yoksa su emmesini engeller mi?

Eğer gerçekten kullandı iseniz ve işe yarıyorsa bu köpük üzerine ince bir tabaka halinde sürelim.

Manuel defrost olayını sormuştunuz:

Dijital göstergenin üzerinde power freeze ve Fridge yazan tuşların her ikisine de aynı anda basın ve basılı tutun ta ki görüntü kaybolup bir sinyal sesi duyuluncaya kadar.
Bu sesin ardından sol taraftaki tuşlardan herhangi birine bir kaç kez ardı ardına basıp bırakın ta ki ekranda Fd yazısını görene kadar.
Sonra hiç bir tuşa basmayın yarım saat kadar süren bip sesi olacak normaldir. Bu esnada manuel olarak eritmeye geçer.
Ben bu işlemi her elektrik kesintisinin ardından buzdolabını çalıştırmadan yapıyorum.
Elektrik kesildiğinde buzdolabının hangi konumda kaldığını bilemiyoruz ya defrost başlangıcında kesilmişse işte bu durumda kesilmişse elektrik geldiğinde malesef kaldığı yerden devam etmiyor ve soğutmaya geçiyor bu da su tahliye kanalının donması ile birlikte kabus yeniden başıyor. Bu durumda tek çözüm, manuel defrost yapmak.

Üstte yazdığım levha çıkarılıp kurutulmaz ise ne yaparsanız yapın donmadan kurtulamıyoruz. İyi kurutulup takılırsa bir sene daha sorun çıkarmaz. Ama daha uzun sürmesi için uzman arkadaşların yorumunu bekleyeceğim.

Saygılar.

Kardeş biz arçelik te no-frost dolaplarda en cok rastladığımız arızalardan bu buzlama bir çok sebebi oluyor pot kart felan olabiliyor biz defrost grubunu komple değiştiriyorduk değişmediği zaman böyle sıkıntı oluyor ısıtıcı sağlam olması bırşey değiştirmiyor deforme olmuşsa yine defrost işlemini gerçekleştirmiyor.tehliye kanalı tıkanıklığına dikkat etmek gerekiyor.ısıtıcı kısmının düzenli temiz olması çok önemli.defrost suyunda birikinti olursa dolap soğutmaya geçince orda buzlama büyüyüp gidiyor.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri