Samsung 740n lcd besleme kartı arızası

Seskuec

Üye
Merhabalar;
Bir hafta evvel monitörüm bozuldu arkadaşımdan ödünç laptop aldım arızayı gidermek için monitörün söküm videolarını izleyerek besleme kartına kadar ulaştım sökmek baya zahmetli işmiş.Anladığım kadarıyla bu kronik bir arıza genelde besleme kartları hep bozuluyor...Yaşadığım yerdeki elektronikcilerde parçalar yok bende istanbuldan getirttim.(25v820uf kapasitör)(3amper 250v direnç tipi sigorta.) bu devre elemanlarını değiştim arızalı oldukları için fakat ekran gelmedi.Tekrar multimetre ile ölçüm yaptım sigorta kesmiş,neden kestiğini bulamadım doğrusu.
Kafama takılan bir kaç konu var.
Direnç tipi sigortanın artısı eksisi varmıdır yoksa istediğimiz yönde karta takabilirmiyiz?
Aynı değerde cam sigorta takmak karta zarar verir mi?
U1DF3JP.jpg

DaJwX1Z.jpg

Değiştiğim parçaları işaretledim...Ustalarım yardımcı olursa çok sevinirim...

Monitör acikmis gibi ama ekranda birşey yok, lcd florasani yanmiyor dogru mu anladım?

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Merhabalar;
Bir hafta evvel monitörüm bozuldu arkadaşımdan ödünç laptop aldım arızayı gidermek için monitörün söküm videolarını izleyerek besleme kartına kadar ulaştım sökmek baya zahmetli işmiş.Anladığım kadarıyla bu kronik bir arıza genelde besleme kartları hep bozuluyor...Yaşadığım yerdeki elektronikcilerde parçalar yok bende istanbuldan getirttim.(25v820uf kapasitör)(3amper 250v direnç tipi sigorta.) bu devre elemanlarını değiştim arızalı oldukları için fakat ekran gelmedi.Tekrar multimetre ile ölçüm yaptım sigorta kesmiş,neden kestiğini bulamadım doğrusu.
Direnç tipi sigortanın artısı eksisi varmıdır yoksa istediğimiz yönde karta takabilirmiyiz?
U1DF3JP.jpg

DaJwX1Z.jpg

merhaba arkadaşım.
öncelikle tüm elektrolitik kondansatörleri değiştirmenizi tavsiye ederim.direnç sigortaların tersi düzü yoktur,rahatlıkla kullanabilirsin.sigorta direnç yanmaya devam ediyorsa sırayla,diotları,transistörleri kontrol edin,
en son ihtimal kartın üst kısmında bulunan 2 adet floresant sürücü trafolarına ait entegreleri sökerek çalıştırman olacaktır.sigorta direnç yanmıyorsa entegreleri ve trafoları değiştirmeniz gerekecektir. kolay gelsin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Açtığım hiçbir konuyu cevapsız,sonuçsuz bırakmadım.Kendi monitörüm arıza yaptığı için bu kadar geç cevap attığımı belirtmek isterim...
Bir arkadaşım soru sormuş öncelikle onu cevaplayayım
@guronline Monitör acikmis gibi ama ekranda birşey yok, lcd florasani yanmiyor dogru mu anladım? ---Evet arkadaşım ekran var sadece floresan yanmıyor ekrana fener tutup baktığım zaman görüntü gözüküyordu.

Sonuç olarak arızalı kart hala elimde fakat ekranı tamir ettim.Cevabı kendi monitörüme bakarak yazıyorum :)....25 lira gibi komik bir fiyata aynı besleme kartını satın aldım.Onu tamir eden kişi direnç tipi sigortaya kısa devre yapmış kapasitör leri 1000 lik takmış.Ekran bu sebepten biraz daha parlak...Kafama takılan bir kaç konu var sırasıyla cevaplarsanız çok sevinirim.
1-Direnç tipi sigorta yerine aynı değerde cam sigorta taksam olurmu?
2-İkinci el aldığım kartın tek sorunu monitör standby komutuna girmiyor.Pc yi eskiden kapatınca standby ışığı yanıp yanıp sönerdi şimdi kabloyu kontrol edin yazısı çıkıyor floresanlar yanmaya devam ediyor.
3-http://www.youtube.com/watch?v=wScZuk5dtXA videodaki ustanın besleme kartındaki mosfetleri söküp yerine taktığı transistör mü? 3 ayaklı mosfet varmı?
Amatör olarak tamir işlerine gönül veren biriyim emin olun arızalı kartla 9 tane tamirci gezdim.Sorduğum sorulara doğru cevap veren bir usta olmadı belkide ilgilenmek istemediler bilmiyorum.Hep beni bu forum aydınlattı.Yine aydınlatacağına eminim...

1 - evet aynı değerde siforta olur bildiğiniz gibi sigorta veya yatağı iyice izole edilmeli!
2 - (herhangi bir soru görmedim :)) Stand by kablosu muhtemel boşta kalıyor veya pin yerini değiştirmek gerekebilir. Devre tasarımında stand by elemanları yer almıyor olabilir.
3- Sökülenler Mosfet yerine taktığı evet transistor yazıyor.

2.Sorum gerçekten çok acayip olmuş şimdi farkettim :)Hocam cevabınız için teşekkür ederim.Kendi kartımın model ıp si 35135B 2.el amış olduğum ıpde birebir aynı karta aynı.pin den kastınız giriş yerleri ise doğal olarak onlarda aynı oluyor:)

Kendi kartımı tamir edeceğim artık,hocam videodaki transistör değerleri nedir acaba?inverter trafosu nu ebaydan buldum eğer onlar arızalı ise oradan almayı düşünüyorum.4502c mosfet tanesi 3 lira onlarıda buldum.Ama getirtmek sorun oluyor transistörün değerini bilirsem buradaki elektronikcilerde bulma şansım var mosfeti bulamamıştım...
iqWalXA.jpg

ghqb50X.jpg

Hocam kartın üzerinde cn304~cn301 floresan giriş yerleri var bunları 650v7.5mA olarak belirtmiş kartın üzerinde yazıyor..bendeki multimetrenin üzerinde 600vac/dc 200mA max yazıyor.Devreleri değiştirdikden sonra çalışıyormu diye cn304-301 biri kontrol etsem multimetrem yanar mı?Her seferinde monitöre bağlamak zorundamıyım kolay bir yolu yokmudur?

dostum vidyoda parça adları var 25. sn mavi renk ipucu. multimetren belki zarar görmez ama değeri okuayamazsın gerek de yok zaten, bu şekilde tamir edebilirsen et floresanları tak ve dene olmazsa ya tamirci ya da yenisini düşünmen gerekecek. vidoda tr bantla yalıtılmış ama bence onlara güzel bir soğutma bağlantısı da gerek hatta şart.

Anladım hocam tamircilere zaten götürdüm 100 lira 80 lira diyorlar.Ben sadece kartı götürmüştüm tamir edin diye yanına monitörüde istiyorlar.Yedek parçaları temin edeyim takarım karta monitöre takmış olduğum kart bozuluncaya kadar test edermiyim bilmiyorum.Yedekde bir tane daha kartım olur hiç olmazsa.Buda ne hikmetse standby yapmıyor.

Sana ne lazım arkadaşım. Aynı monitorden bende var iki kez tamir ettim kullandım. 4502c yakmisti. Eskiden bulamamistim bende floresanlari sokup yerine şerit led takip 1 sene kullanmıştım. Sahibindende 4502 ler var. Oradan temin edebilirsin.

Merhabalar;
U1DF3JP.jpg

DaJwX1Z.jpg

abicim bu karttan nerede bulabilirim? benim monitörün kartı da arızalandı?

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri