salona 2. bir lamba

mehmeths

Üye
selam arkadaşlar

salonda tam ortada tek bir lamba var. ben yemek masasının üstüne ve diğer tarafa olma üzere 2 tane lamba yapmak istiyorum bu konuda bir kaç sorun olacak

eski lambayı orta bir noktaya kadar geri çekip ordan tavanı spiral ile delerek yerini ayarlayacağım. 2. lambayı ise eski lambayı geri çektiğim yerden yerine kadar spiral ile delerek yerine getireceğim
.
iki lambanın da kabloları yaklaşık 50 cm kadar aynı boruda olsa bir sorun olur mu?

bir de deldiğim yerden 1.6*1.6 kablo kanalı kullanacağım sıva altında kablo kanalı sorun olur mu?

televizyonun altında çoklu priz mevcut onu da gömeyim dedim fişten itibaren delip sıva altına yerleştireceğim yine kablo kanalı kullanmayı düşünüyorum sıva altında sorun olur mu?

mutfakta bir buattan aşağı priz çekeceğim yine delerek aşağı alacağım kablo kanalı ile ama sıva üstü çoklu grup priz kullansam sorun olur mu?

yardımlarınız için teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sıva altına yapacağın işler için kanal yerine spiral elektrik borusu kullanabilirsin, eğer iki lamba koymayı düşünüyorsan aynı anda çalışmamaları için bir ek kablo çekmen gerekiyor anahtardan tabi anahtarı da değiştirmen gerekecek tekliyse komitatör yapmalısın
yok aynı anda çalışsınlar diyorsan bağlantılarını yapıp uzat elektriği bağla
elektrik kanalları genelde sıvanın dışında kullanılır içinde boruyu tercih edin
mutfak içinse grup prizde neleri çalıştıracağınıza dikkat edin örnek vermek gerekirse bi müşterim kendi başına 3 lü grup priz getirip buna buzdolabı fırın ve su ısıtıcıyı takıp aynı anda kullanıyordu genellikle sonuç olarak priz eridi yandı dolaplara sıçradı mutfak pert yani ağır şeyler kullanacaksan kanalın içinde artıları fazla cekip aşağıda iki tane sıva üstü priz kullanabilirsin yok ağır cihaz kullanmayacaksan sıkıntı olmaz

kanal kullanmamda bir sıkıntı olur mu önce sıvanın üstünden yapmayı düşündüğüm için 1,6*1,6 lık kablo kanalı almıştım elimde hazır var hatlarını ayrı ayrı çekeceğim 2 lambaya da ama iki lambanın kabloları 50 cm kadar bir yerde eski borudan geçecek ve anahtarları farklı olacak

mutfakj için ise 2 hat çekip anahtarlı 3lü grup priz kullanmayı düşündüm ama kullanacağım şeyler kettle çay makinası gibi ufak aletler
anahtar olmasını isteme nedenim bazı aletleri açma kapama düğmesi yok
genel olarak bakıldığında yüksek akım çeken aletler ama her zaman çalışan aletler yok buzdolabı vb.
çok priz olmasını isteme nedenim ise fiş tak çıkar sorununu ortadan kaldırmak.
tekli 6lı anahtarlı istememe nedenim ise hem 2 hat çekip rahatlatayım hem de anahtarı açınca hepsii aynı anda çalışmasın diye

buattan aşağı prize boru çekersem her priz için ayrı boru mu çekeyim yoksa tek borudan kaç tane priz için hat çekebilirim

lamba için kaçlık priz için kaçlık nya kablo çekmem lazım?

yardımlar için teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
kanal kullanmamda bir sıkıntı olur mu önce sıvanın üstünden yapmayı düşündüğüm için 1,6*1,6 lık kablo kanalı almıştım elimde hazır var
hayır herhangi bir sıkıntı olmaz kullanabilirsin
mutfakj için ise 2 hat çekip anahtarlı 3lü grup priz kullanmayı düşündüm ama kullanacağım şeyler kettle çay makinası gibi ufak aletler
ufak şeyler ama yüklü elektrik çekiyorlar zaten kullanırken kablosuna dokunduğunda ısınıp gevşediğini farkedersin
anahtar olmasını isteme nedenim bazı aletleri açma kapama düğmesi yok
eğer grup prizi anahtarlı yapmayı kastediyorsan onlar daha az dayanıyorlar çünkü bütün akım anahtarın içindeki incecik tellerden geçiyor buda anahtarın yanmasına sebep oluyor defalarca şahit olduğum bir konu
tekli 6lı anahtarlı istememe nedenim ise hem 2 hat çekip rahatlatayım hem de anahtarı açınca hepsii aynı anda çalışmasın diye
tekli 6 lı grup prize 2 hat çekemezsin tek besleme alırlar onada çok yüklenmiş olursun
buattan aşağı prize boru çekersem her priz için ayrı boru mu çekeyim yoksa tek borudan kaç tane priz için hat çekebilirim
lamba için kaçlık priz için kaçlık nya kablo çekmem lazım?
şimdi benim sana önerim
kabloları aynı kanalda çekebilirsin sıkıntı olmaz zaten çok sıkışık olmayacaklar 4*2,5 nya kablo işini görecektir illaki anahtarlı priz istiyorsanız bi tane 3 lü veya ikili anahtarlı priz alın diğeri anahtarsız 3 lü grup priz olsun çalıştıracağın ağır yükleri veya kendisinde anahtar bulunanları , içinde anahtar bulunmayan grup prizde kullanırsın , hafif olanlarıda anahtarlıda topraklama ve nötr ü ortak kullanıp artıları ayrı vermen gerekiyor ama yok kablo var diyorsan hepsini ayrı çekip buatta tek bağlantı yap daha sağlıklı olur yani 6*2,5 mm nya kablo kullanırsın
lambalar için 1,5 mm nya kablo yeterli olacaktır
bunlara ek olarak çok fazla cihaz kullanacaksan mutfağa giden sigorta yeterli olmayabilir onun için ek bir hat çekip onu da 16a ile beslemen gerekebilir

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri