S7200 ve opc server yardım !!

uffuk

Üye
Merhaba..
Ürettiğimiz cihazlarda müşterimizin birisi PLC den bazı bilgileri kendi yazılımlarına aktarmak istediklerini söylediler.
İlk defa böyle bir istekle karşılaştım.
Başka bir yazııma yada bilgisayara PLC nin içerisindki bazı dataları nasıl okutabiliriz ?
OPC serverdan bahsettiler ama benim bu konuda hiçbir bilgim yok.
Bu nedir nasıl çalışır ? bu yazılımdan elde edilen dataları başka bir yazılıma aktarmak mümkün mü?

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhabalar

s7-300 de opc server var elimde kendi yaptığım projelerde var fakat s7-200 opc server olurmu bilmiyorum s7-300 dersen yardımcı olmaya çalışırım kolay gelsin...

tamam peki şimdi sen bağlantıyı nasıl yapıyorsun ?
biraz araştırma yaptım ve s2-200 ile sadece ethernet üzerinden haberleşiyor gibi görünüyor. normal rs485 üzerinden haberleşmek mümkün değil mi ?
birde iki cihaz var bizde ..
bu iki cihaza nasıl bağlantı kurulur ? bildiğin kadarıyla bilgilerini paylaşırsan sevinirim.

plc nin içindeki datayı okutmak için opc servere ihtiyacın yok özür dilerim bi önceki msj da yanlış anladım opc server plc ye sıralı data gönderme işine yarar
şöyle ki mesala plcli bi kesim makinesi düşün bir programdan buna ölçü gönderiyorsun buda rs-232-rs-485-veya cat5 kablosu üzerinden pc gönderdim
plc ise aldım komutları ile çalışmaktadır plc kestim komutunu pc ye verince pc 2. ölçüyü plc ye verir sıralı kesim bu şekilde devam eder

senin okutmak isdiğin data nedir onu söylersen daha iyi yardımcı olabileceğime inanıyorum encoder bilgisi filansa bunu herhangi bir ekran yardımıylada okuta bilirsin opc server gerekmez .saygılar...

arkadaşım PC Access bu işi yapabilirsin. Bu işi senden isteyen kişi muhtemelen OPC nin ne olduğunu biliyordur. senin sadece yapman gereken OPC ile veri alaca kişi PC Access programını bulması ve ona senbolueri inport edebilmesi için PLC programının kaynak kodunu vermek. bu iş bukadar basit

Benim bağlandığım port aynı zamanda HMI ı kullandığım port. Denemek için HMI ı kullanmadım.
Aynı port üzerinden (RS485) hem HMI ı hemde pc accees i nsaıl kullanabilirim ?
Bildiğim kadarıyla rs 485 30 küsür adede kadar bağlantıya izin veriyordu.
Bunu nasıl yapabilirim ?
Teşekkürker..

PLC yi Xp seç veya iki portlu bir S7-200 seç bir portunu HMI için bir portunuda PC için kullan.

aslında 226 kullanıyorum ve portlardan birisinide printer çıkışı için kullanıyorum.
yani her iki portta dolu.
HMI ı kullandığım portan bağlanmam gerekli. ama aynı porta hem HMI ı hemde bilgisayarı nasıl bağlıcam ?

onlarda dolu ise eternet modulu kullan. eternet modulu ile PC ye bağlanabilirsin.

arkadaşlar s7-200 ün içindeki daha önce yüklenmiş çizimi nasıl micro-win e taşırım bilgilendirme için tşk...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,226
Son üye
wanderfull

Yeni konular

Geri