s7200 pwm çıkış özelliği

levocu

Üye
merhabalar,
bitirme tasarım olarak plc ile fırın sıcaklık kontrolü aldım. ilk olarak fırına bir giriş verip çıkışı gözlemlicem ve oradan hareketle transfer fonksiyonu vs. bulunacak. fırına enerjiyi, plc nin pwm çıkış özelliğini kullanarak ssr den vercem.
burada birkaç sorunum var.

1.pwm özelliğinde darbe ve peryot süreleri giriyoruz. buna göre yüzde x(x=0-100) çıkış alıyoruz anladığım kadarıyla.
peki burda seçtiğimiz peryot ve darbe süresinin önemi nedir? sadece yüzdenin x ini oluşturmak mı? yani yüzde 50 pwm çıkış almak istiyoruz
diyelim. peryotu 1000 darbe süresini 500 girersek bu oluşuyor. ama peryotu 4000 darbe süresini 2000 girmiş olsak yine yüzde 50 pwm çıkış alcaz.
yüzde 50 pwm çıkışı farklı peryot değerleri ile elde ediyoruz görüldüğü gibi. peki bu farklı peryot durumu bizim çıkşımızı etkilermi? yani 4000/2000 ile veya 1000/500 ile yüzde 50 pwm çıkış elde etmişim, bir şey fark eder mi?

2.bir diğer sorum ise plc çıkışını ben 24 volt diye biliyorum. yüzde 50 pwm ile 12 volt çıkış alcam örneğin. ama hoca 0-10volt çıkış alcaz ve bu röle(ssr)
yoluyla fırına iletilcek diyor. 0-10 volt çıkış var mı plc de?(plc miz transistör çıkışlı s7200)
bir de merak ediyorum 0-10 volt veya 0-24 volt girmiş ssr ye, çıkışımız 0-220 volt iken önemli mi? giriş gerilimimiz mi önemli yoksa önemli olan pwm darbe süresi mi?

yani ssr röle ve plc-pwm çıkışı konusunda biraz sıkıntım var bu konuda.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sn levocu,

pwm mantığını biliyorsunuz anladığım kadarıyla. sizin burdaki pwm dalga boylarınız, yapacağınız uygulamayla birebir değişir. diyelimki fırında istediğiniz sabit değer,199 derece olsun. siz dalga boylarını deneme yoluyla değiştirerek bu ısıya hangi değerlerde sabit tutsabiliyorsunuz bu önemli. soğuma zamanı 4000\2000 ile 1000\500 de eşit olarak hesap edilir. ancak uygulamadaki puls verme suresi 4 katı olarak farklılık gösterir. (yani enerjinin devrede kalma zamanı) önemli olan burada puls süresinin sizin istediğiniz değerlerdeki olan verimidir. sizin dediğiniz şekilde düşündüğümüzde 400.000\200.000 oranı da %50 ye denktir. buda tercih edilmeyecektir.

0-10 volt ile ssr sürecekseniz burada pwm işinize yaramıyacaktır. 0-10 v analog çıkış olup değişken özelliklidir. diyelim ki 2 volt plc den çıkış verdiniz. kontrol ettiğiniz analog %100 ise,gücü %20 kapasite ile kontrol etmiş olursunuz. plc lerde s7 226 larda analog çıkış standart olarak vardır. düşük modüllerde ise harici analog modül olarak kullanabilirsiniz.

kolay gelsin.

darebe sayısı uzunluk periyot frekens siddeti ifade eder sen dabe sayın sonsuz olmalı kesmek istedigin zaman kesmelisin seni ilgilendiren periyot zamanıdır. atıyorum suan %100 ssr de periyot 1000 se % 50 de bu 500 olmalıdır. darbe ye deger verirsen mesela 100 ozaman 100 darbe uretır ondan sonra durur.ama 0-10 v 4-20 ma daha basit olur biz genelde 0-10 v 4-20ma ile suruyoruz daha basit oluyor. Pwm asıl fonksiyonu servo motor veya step motorlarda ortaya cıkıyor. atıyorum darbe 100 periyot 50 olsun servo motor 50 hızla 100 adım gider durur. anlık degil yani ezbere. kolay gelsin

çok sağolun cevaplarınız için. öyleyse mantıken ssr ye girdiğimiz gerilimin değil, pwm süresi önemli yani ne kadar sıklıkta darbe verdiğimiz çıkışı değiştirecektir.
ilerleyen aşamada önce yüzde 10 pwm ile fırını ısıtıp, sonra maksimum pwm yani yüzde 100 vericez. (bunu yapmamızın sebebi sıfırdan ısıtma yapıldığında, elde ettiğimiz ölü zaman süresi bizi yanıltıyor dedi hoca) maksimum gerilim verirken pwm yerine herhangi bir çıkıştan 1 alsak(24 V yani) olur galiba ölçüm aşamasında.

sonuçta bu elde edeceğimiz grafikten transfer fonksiyonu vs. çıkarıp modellemesine başlıcaz. eğri nonlineer çıkacağı için bunu lineerleştirmemiz gerekecek. sonra parametreler yardımıyla pid kontrol parametrelerini bulcaz. hocanın istediği sistem pid(ya da pi) kontrollü, pwm çıkışlı olcak. pt100 sensör kullanılacak. şimdilik tasarımın ilk adımlarındayım. ilerleyen adımlarda yine yardımınıza ihtiyacım olacak.
kolay gelsin.

"yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine..."

Pwm asıl fonksiyonu servo motor veya step motorlarda ortaya cıkıyor.. atıyorum darbe 100 periyot 50 olsun servo motor 50 hızla 100 adım gider durur.

bu gerçekten böyle midir peryot süresi servoda hıza, darbe sayısı da adıma mı dönüşüyor, stepte de benzer mantık mı var

plc de pls komutu ile pwm darbe vericez ssr ye. peki kullanacağımız s7200 transistör çıkışlı mı olmak zorunda yoksa röle çıkışlı plc de bu iş için kullanılabilir mi?

bu tür uygulamalarda plc transistör çıkışlı olmak zorunda.röle çıkışlı plc bu kadar çok aç kapaya cevap veremez ve sağlıklı pulse elde edemezsin

taner74 ' Alıntı:
bu tür uygulamalarda plc transistör çıkışlı olmak zorunda.röle çıkışlı plc bu kadar çok aç kapaya cevap veremez ve sağlıklı pulse elde edemezsin

röle çıkışlıda sağlıklı olmaz derken kontak aşınmasından bahsediyorsunuz sanırım? yoksa hiç mi çıkış alınmaz?

ya da şunu mu kastediyorsunuz: çıkış 10 V olsun, yüzde 10 pwm çıkış almak istedik=0,1 Volt yapar. biz röle çıkışlıda tam olarak 0.1V göremeyebiliriz. belki 0.15V olur belki daha farklı. böyle bir sorun da olabilir mi acaba?

levocu ' Alıntı:
ya da şunu mu kastediyorsunuz: çıkış 10 V olsun, yüzde 10 pwm çıkış almak istedik=0,1 Volt yapar. biz röle çıkışlıda tam olarak 0.1V göremeyebiliriz. belki 0.15V olur belki daha farklı. böyle bir sorun da olabilir mi acaba?

çıkış 10 V olsun, yüzde 1 pwm çıkış almak isteyelim=0,1 Volt yapar ;D

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri