S71200 ile SSI Enkoder okuma

Selamlar,

SSI enkoderim var. S71200 ile SSI enkoder okuyabilir miyim?

ET200s ile SSI modülünü konfigürasyona dahil ettim. Ama ET200 den gelen verilerde kıpırdama yok. Sabit DEC_84 geliyor.
Üç gündür de uğraşıyorum. S71200 ile bu şekilde yapılır mı yoksa boşa mı uğraşıyorum.

1700217077160.png

1700216912854.png

Ü

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba kullandığınız kartın kodunu atar mısınız fotoğrafta tam anlaşılır değil

Şu şekilde 2 teknik dokümana ulaştım umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• et200s_technology_modules_diagnosis_product_information_en_en-US.pdf
    901.1 KB · Görüntüleme: 4
  • et200s_technological_functions_operating_instructions_en_en-US.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 3
Hala konu üzerinde araştırmalara devam ediyorum. Gönderdiğiniz dökümanları bulamıyordum teşekkür ederim. Dökümanlar işe yarayacak

kullandığım malzemeler aşağıdaki gibi

IM151-3 6ES7 151-3AA23-0AB0
PM-E 24V 6ES7 138-4CA01-0AA0
1SSI 6ES7 138-4DB02-0AB0
Dökümanlarda DI 24VDC var ise mandal işlevi, okunan değeri dondurmadan bahsediyor. Yarın ona bakacağım. DI 24V bağlamış olabilirim.

Son düzenleme:
Eğer ki sorunu halledersiniz birlikte bir örnek uygulama yapalım, Türkçe kaynak hiç yok. YouTube ye koyarız örnek bir ssi encoder projesi olarak ne dersiniz ?

bilgisayarımda vardı ama depremde kaldı şu an tia portalım yok ama şöle işlem basamaklaında hatırlamaya çalışalım
1 plcyi seçtik koyduk
2- et200 kuplörü koyduk
3 et 200 kuplöre sayıcı modelini koyduk
4- eternetle yada profibus dp ne ise plcye bağladık
5- sayıcı modulunun özelliklerine girdik
6 sayma süresini tanımladık
7 o inputları hızlı giriş olarak tanıttık
8 increment sayıcı olduğunu tanımladık
9 bir hsc blok koyduk
10 devis identifieri tanıttık bunun çalışması lazım çalışmaması banada ilginç geldi
ne atlamış olabiliriz diye düşünüyorum. acaba hig sped caunteri enable etmemiş olabilirmiyiz ?
acaba caunteri yanlış seçmis olabilirmiyiz device configrasyonda 1 fazlı 2 fazlı 3 fazlı ab gibi
acaba caunterimiz incrementalmi?
acaba kanalları inputları tanıtmamış olabilirmiyiz ?
acaba doğru inputlarımı kullandık bağlantımız doğrumu
acaba tia portalda device identifiter yanlışmı yada o bordu first cyclede tanıtmamış olabilirmiyiz
biliyorum son derece saçma sorular ama acaba peki buyun bunlar doğruysa çalışmaması için sebep ne ?
bilemedim biraz daha düşünmek lazım ustadım.

Kullanacağım SSI mutlak encoder (senkronize serial interface ) olduğu için A, B, Z hızlı girişler ile değilde Clock+ ve Clock- data+ ve data- uçları ile gray kod veri gönderiyor. Bu gün bir kaç deneme daha yaptım. SSI Modülü s7300 veya s71500 gibi IRT gerçek zamanlı senkronize olmak istiyor s71200 bunu sağlayamıyor galiba. Bu gün Clock sinyallerini modülden değilde dışarıdan elle verdiğimde anlık veri aldım. Uzman bir arkadaşım bu şekilde çalıştırmış daha önce el attı konuya hardware software inceliyor. Bu işi çözersek devreya alma adımlarını yazacağım inşallah
Eğer ki sorunu halledersiniz birlikte bir örnek uygulama yapalım, Türkçe kaynak hiç yok. YouTube ye koyarız örnek bir ssi encoder projesi olarak ne dersiniz ?
Sistem çalışır vaziyete gelirse devreye alma adımlarını ve gelen veriyi scala edip kullanma işlemlerini dediğiniz gibi yazmak lazım. Başkaları da faydalansın ki otomasyonda daha hızlı ilerleyelim

Artık profinet enkoder v.s haberleşmeliler daha çok kullanılıyor. Ama eski sistemlerde s7300 ssi encoderler hala çalışıyor.

Son düzenleme:
Güzel haberlerinizi bekliyorum o zaman

Yukarıdaki konfigurasyonda 4DB03 ssi modülü değiştirerek haberleşme sağladım. Hiç bir ayar veya program yapmaya gerek kalmadan ID132 ile veri okuyabildim. 4DB02 modül ya arızalı yada versiyon sıkıntısı var.
Çalışan konfigırasyon aşağıdaki şekilde;

CPU1214 dc/dc/dc 1AG40
IM151-3 6ES7 151-3AA23-0AB0
PM-E 24V 6ES7 138-4CA01-0AA0
1SSI 6ES7 138-4DB03-0AB0

Bu konu hakkında eğitim videosu yapmak isterseniz haber edin lütfen, beraber yapalım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri