S7-PLCSIM Simulasyon yapamıyorum

kostebek

Üye
Merhaba arkadaşlar. Siemens ailesine yeni el atmış bir kullanıcıyım daha öncesinde Omron ve Phöenix marka PLC ler ile uğraşmıştım.

Siemens Step7 Professional 2006 sp4 ü bilgisayarıma indirip kurdum. Trial olarak uğraşıyorum.

Şöyleki dökümanlardan yola çıkarak bir adet program yazdım en basitinden.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Yani bir türlü simulasyonu yapamadım. Simulasyon penceresinde Inputlara tıklasamda Output değişmiyor.

Sizce nerede hata yapıyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Programı OB1 içerisinde yazıp PLCSIM e yükledikten sonra RUN konumuna al. Simülasyonda SF ledi yanıyormu ve PLC run a geçtimi. örnek yazdığın programdaki input outputu sürecek şekildemi
A I0.0
= Q0.0 şeklinde OB1 içerisine yazıp yükledikten sonra RUN a geçersen çıkışı verecektir.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Simatic-Manager da Monitor moda geçince işte block bulunamadı hatası alıyorum. Niye anlamış değilim. Establish connection to configured CPU diyince altta RUN yazıyor yeşil olarak onu da hallettim.

Evet SF ledi yanıyor ama kısa bir süre sonra sönüyor.
Program Output'u aktif edecek şekilde. Yukarıdaki ledder ın aynısını kullanıyorum.

Ama ben buton1 ve buton2 yi simulasyondan tik'leyince output da bir değişiklik olmuyor :(

kostebek arkadaşim: simulasyon programını açıyorsun. kullanacağın blokları ob , fb, fc,db) ilk once download etmen gerekiyor." block not faunt " hatası veriyor. yani " blok u yüklmediniz "

Ekli dosyalar

• block not faunt2222.JPG
    block not faunt2222.JPG
    57.8 KB · Görüntüleme: 66
Teşekkür ederim. Sonunda hallettim. Hatanın sebebide RUN modda kopylama yapamıyor haliyle.
Çok çok sağolun. Umarım kapabilirim şu siemens mantığınıda (=

Teşekkür ederim Ulaş;

Ama bu sefer de şöyle bir problem oldu:

arkadaşlar ben bu options > simulate moduls kısmı hiç seçemiyorum . dolayısıyla hiç silasyon yapamıyorum ne önerirsiniz teşekkürler.
s7 manejer 5.5 kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri