s7 300 RS232 haberleşme

climax

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin.Kantar uygulaması için s7 300 plc ile RS 232 den haberleşen bir loadcelli okumam gerekiyor.Bu uygulama için henüz CPU noktasında karar vermiş değilim.Böyle bir uygulama daha önce yaptınınmı. Yardımlarınızı bekliyorum.Tekrar kolay gelsin...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
cp 340 veya vb. modül kullanarak rs232 ile haberleşebilirsin. cpu olarak ise senin loadcellden okuma hızına göre bir cpu seçebilirsin öreneğin 315 vb.. kolay gelsin

Ben 7 sene önce böyle bir uygulama yaptım 12 adet loadcell indikatöründen yaptığım bir kart ile Rs 232 ve Rs 485 olarak bilgileri okudum. IQ bus ile S7-300'e aktardım. IQ Bus Ne olaki diyeceksiniz. Bu eskiden plc'lere bazı küçük bilgileri transfer etmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu şekilde çalışan loadcel çevirici kartları piyasada bulabilirsiniz.
Plc'ye alıcağın Cp kartı oldukça pahalıdır. Eğer S7-200 ile yaparsan direkt haberleştirebilirsin. Profibus çıkışlı loadcell indikatörü kullanmak da daha uygun bir çözüm olur. Cpu'nun hızının bir önemi yok. Zira loadcell stabil olabilmesi için gerekn zaman daha uzundur. bir diğer yöntemde 0-10 volt veya 4-20 ma çıkışlı indikatörler var onlar ile loadcell'i okuyup plc'ye aktarabilirsin. Başkaca S7-300 loadcell modülü var. Çözüm çok insanın kafası karışıyor. Bence profibus çıkışlı indikatör en uygun çözüm olur. Eğer indikatör ve plc mevcut ilave yapılacaksa IQ bus yapılabilir.

loadcell i analog a cevirip kullanabilirsin,yada s7200 deki sıwarex modulu gibi bi modul vardı s7300 için ama adı modeli neydi unuttum onu kullanabilirsin

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler..Benim için gerçekten çok yardımcı oldu.Kısa bir süreliğine iş için şehir dışındaydım.O yüzden geç cevap verdim.İyi çalışmalar...

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler..Benim için gerçekten çok yardımcı oldu.Kısa bir süreliğine iş için şehir dışındaydım.O yüzden geç cevap verdim.İyi çalışmalar...
arkadasim ben boyle uygulamalarda genellikle kompleks indikatorler kullandim vede sadece bunlarin kontrol vede cikis uygulamalarini plc input outputu ile haberlestirdim vede bu sayede plc de kompleks programlar yazmaktan kurtulmus oldum

selam fultek salih,
bizim bir sorunumuz var
15 adet barcode ile s7300 ü haberleştirmek istiyoruz.
tabi 15 adet oldugu ıcın rs485 kullanmayı dusunuyoruz.
cp340 kartı ıle bu barcode ları haberleştırebılırmıyız, barcodeları okurken nasıl anlıyacaz hangi barcode oldugunu bunu çözemedik.

v hase barkod cıhazlarınada adresleme yapmalısınız tabı bu mumkunse veya 485 cevrıcınıze adresleme yapmalısınız tabi buda mümkünse.yani akıllı bir seri232-485 cevricisine ihtiyacınız var.phoenix marka cericileri incelemenizi öneririm.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri