s7-300 plc ile analog sinyal filtreleme

vvkaymak

Uzman Üye
Merhaba arkadaşlar.
Sahadan gelen analog sinyalde ufak oynamalar oluyor(gürültüden dolayı) bu oynamları filtre etmek için s7-300 ile nasıl yapabiliriz
saygılar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
FD : Filtreli değer
FZD : Filtresiz değer
DD: Düzeltme değeri (0-1 arası bir değerdir)

Saniyede bir aşağıdaki işlemi yapmalısın;
FD=(DD*FD)+((1-DD)*FZD)

sevgili vvkaymak kardesim kendine birtane time interupt kur ornek olarak 200ms de bir çalışsın analog okuma degerlerini buraya yaz ve her 200ms de bir analog verileri oku. bu şekilde filtreleme yapmış olursun

Saygılarımla

Benzer sorunla bende karşı karşıyayım.Sn hansandersen verdiğiin formulde biraz daha açıklayıcı olurmusun.Sn vvkaymak sorununa çözüm bulduysan paylaşırmısın.

valla soruna çözüm bulamadım. Filitrelemek illaki fayda olur. Fakat sorunun temel kaynağı sanki bulmak daha doğru olacak. Fakat bir türlü sorunun temel kaynağını bulamadım.

Merhaba arakadaşlar 10 yıllık konuyu yeniden canlandıracağım.
Benim başımdada titreşimle ilgili bir sıkıntı var.
Torba dolum makinesindeki titreşim (özellikle ürün akmayınca üstte çalışan vibratörün titreşimi) sebebiyle ciddi problem yaşıyorum. Mekanik olarak titreşimi yok etmek imkansız. Öyle ki makinenin alt kısmına elimle vurduğumda bile 1 kg oynuyor.
ESİT TR4 loadcell transmitter kullanıyorum. Bir türlü sorunu aşamadım.
Kısa aralıklarla okuyup ortalama alayım diye düşündüm. Ama Dolum makinesi olduğu için sabit bir yük yok, zaten her okumada dolum yapılan ürün bir miktar artmış olacak.
Çözümü olanlardan Lütfen acil yardım rica ediyorum. Bir haftadır sinir krizleri geçiriyorum.
Bu arada CPU olarak S7-1200 kullanıyorum.

Bende zamanında kendi sorunlarım için bir fb hazırlamıştım, örnek olması amacı ile paylaşıyorum ve bloktaki giriş ve çıkış veri türleri Lreal sizler kendinize göre düzeltme yapabilirsiniz. umarım işinizi görür.

Ekli dosyalar

• Filtre_20231029_1102.7z
    266.9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular