s7-300 plc bloklar içinde input veya output kontrol edebilirim

muti09

Üye
Arkadaşlar s7-300 plc de bloklar içerisinde bir input veya output ,veya aradıgım bir merkerin hangi biloklar içerisinde bundugunu nasıl bulabilirim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Yazılmış olan programda herhangi bir input, output vb. üzerine sağ tıklayıp çıkan menüden "Go to Location" diyeceksin. Orada çıkan pop-up penceresinde aramak istediğin her ne ise (input, output, merker vs. ) onu yazıp "Display" dedikten sonra aradığın şeyin hangi FC ya da FB'lerde, hangi networklerde nasıl kullanıldığı yazıyor kısaca. Üzerine çift tıklayarak istediğin yere gidebilirsin.

Yazılmış olan programda herhangi bir input, output vb. üzerine sağ tıklayıp çıkan menüden "Go to Location" diyeceksin. Orada çıkan pop-up penceresinde aramak istediğin her ne ise (input, output, merker vs. ) onu yazıp "Display" dedikten sonra aradığın şeyin hangi FC ya da FB'lerde, hangi networklerde nasıl kullanıldığı yazıyor kısaca. Üzerine çift tıklayarak istediğin yere gidebilirsin.
ümit merhaba
yardımların için teşekkürler ,aradıgım işlemi yapabildim tekrardan
teşekkür ederim .

Ümit gerekli açıklamayı yapmış.Bir ilavede benden olsun.Yukarıdaki tarife göre aradığında bile bulamıyorsan byte ve word içinde kullanılmıştır. ( MB ,MW) ..Böyle bir adres yok diye karar verilmemeli hemen.

Madem son bir açıklama daha yapayım :) ilk sorduğun soru ile direk alakalı değil ama ek bilgi olarak bulunsun sadece. bsfrot hocamızın da dediği gibi bir bitin herhangi bir yerde ya da byte, word gibi bir alanda kullanılıp kullanılamadığından emin olmak için cross reference'dan kullanılmış bit haritasına bakabilirsin.

Buraya erişmen için projenin bulunduğu ana sayfadayken Options --> Reference Data --> Display dedikten sonra eklediğim resimde işaretlediğim yere tıklarsan programda daha önce hangi bitler kullanılmış hangi timer ya da counterlar falan kullanılmış haritayı detaylı bir şekilde inceleyip yapacağın revizyon ya da eklemeyi buna göre yaparsan hata yapmamış olursun.

Benim örnekte gösterdiğim gibi minicik programcıklardan ziyade komplike ve karmaşık programlarda fevkalade faydalı. Resimde görüldüğü gibi kullanılan bitler X işareti ile belirtilmiş, kullanılan counterların ve timer'ların isimleri de C0 ve T0 olarak belirtilmiş.

cross reference.jpg

s7-300 le yeni karşılaştım ,açıkçası biraz zorlandım
üzerinde çalışmak gerekir sorun nerden geldigini programdan buldum
sorun çözüldü ama ben dah çok çalışmam gerekiyor s7-300 promramla alakalı yola devam verdiginiz degerli bilgiler için teşekkürler ustalarım
tekrar görüşmek üzere selamlar :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri