s7-300 fb ve fc kullanımı hakkında basit örnekler arıyorum

ak11474

Üye
arkadaslar smatic manager v5.4 kullanıyorum. function block ve function kullanımını daha iyi anlamak için, basit ve anlaşılır örnekleri olan varsa ve paylaşabilirse sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşım şu an elimde örnek yok ama olaya şöle bakabilirsin eğer bir progrlama dili bilosan c gibi mesela orda tüm program içerisindeki kullanılan verilere global veri denir veya programın bir parçasındaki kullanılar verilere de local veri denir işte fb ler (globel değişkenlerin kullanıldığı programlar içindir) fc ler (local değişkenlerin kullanıldığı programlar içindir )
yani kısacası arkadşım ikisdinin farkı yoktur tek farkları static farkıdır yani kullanılan verilere göre fb veya fc seçerek programı yazarsın olay bundan ibaret ;)

dostum simatic manager v5. serisi kuruluysa bilgisayarında onda samplelar var.
file open project kısmında bu sample ları açıp fb ve fc blokalrını inceleyebilirsin.
zaten siemensin manuellerinde de bu örnekler açıklanmış. fb ve fc lerin açık kodları mevcuttur.

kolay gele...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri