s7-200 simulatör TD200 panelde "F" tuşları hk.

volcanoos

Katılımcı Üye
s7-200 simulatörde td200 kontrol panelinde "F" tuşlarını kullanırken programa ilk start verdiğim zaman f tuşları normal görevini yapıyor fakat daha sonra işe yaramıyor programı stop-run yapmam gerekiyor. f1 bastğımda çıkışı aktif ediyorum. f2 ye bastığımda çıkış pasif oluyor fakat tekrar f1 e bastğımda çıkışı aktif edemiyorum . bu sorun nerden kaynaklanıyor acaba ???

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sayın volcanos TD200 text panelde panel kurulurken kullanmak istedigin merker byte ı sana sorar zaten istedigin merker byte sen atayacaksın.Merker byte icinde kullandıgın tuşlara tekabul eden bitler:
örnek MB0 diyelim
F1:M0.0
F2:M0.1
F3:M0.2
F4:M0.3
F1+SHIFT:M0.4
F2+SHIFT:M0.5
F3+SHIFT:M0.6
F4+SHIFT:M0.7
Program içinde bu bitleri bir yerlerde kullanmış san program sonunda resete çekmen gerekir
onuda kısaca OB1 in sonunda
LD SM0.0
MOVB 0, MBO
YANI MB0 'RA BYTEIN ICINE SIFIR YAZMAN YETERLİ OLACAKTIR
UMARIM YARDIMCI OLMUŞUMDUR KOLAY GELSİN

Son düzenleme:
sayın procon55

yardımın için sağol M0.0 lara reset atarak çözdüm sorunu. uygulamada reset siz olarak F tuşlarını çalıştırdım. uygulamada kullandığım td200 panel versiyonu 3.0.0.6 sanırım simulasyon da versiyon farkı sorun çıkarıyor...

Arkadaşlar bende td200 v3.0.1.1 var. Bende sizin karşılaştığınız sorunla karşilaştım. Bende F1 tuşunun adresi V57.0, F2 V57.1 .....oluyor. Versiyon farkından ötürü M0.0 gibi adres atayamıyorum. örneğin F1 (V57.0) Q0.0'ı aktif ediyor. F2 de Q0.0'ı resetlesin istiyorum. Fakat 1 defa bunu yapabiliyorum. ikinci kez denediğimde panel tepki vermiyor. Daha önceki yazdıklarınızı denedim fakat sonuç alamadım. Birde aşağı ve yukarı tuşlara adres atayamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

Arkadaşlar bende td200 v3.0.1.1 var. Bende sizin karşılaştığınız sorunla karşilaştım. Bende F1 tuşunun adresi V57.0, F2 V57.1 .....oluyor. Versiyon farkından ötürü M0.0 gibi adres atayamıyorum. örneğin F1 (V57.0) Q0.0'ı aktif ediyor. F2 de Q0.0'ı resetlesin istiyorum. Fakat 1 defa bunu yapabiliyorum. ikinci kez denediğimde panel tepki vermiyor. Daha önceki yazdıklarınızı denedim fakat sonuç alamadım. Birde aşağı ve yukarı tuşlara adres atayamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

sayın selamidal

bu sorun versiyon farkından dolayı oluyor. simulatörde td 200 versiyon3 altındaki versiyonlar çalışıyor. bu durumdan dolayı her kulalndığın "F" tuşunu programda resetlemen gerekli. programın sonunda "F" tuşlarını resetliyoruz...

Kardeş F Tuşlarını her kullanmanda kullandığın netvork içinde Reset et. Yani F1(V57.0) için; F1 tuşunu kullandığın netvorkta V57.0 bitini resetle, Yada en güzeli benim yaptığımı yap Tuşlardan herhangi birine bastığında bir. M biti set et. Sonra zaman rölesiyle 0,1 sn sonra tüm F bitlerini resetle.

Sağolun kardeşler.hallettim. Birde aşağı yukarı tuşlara nasıl adres atayabilirim. Ve versiyon 3.0.1.1 için döküman bulamadım. Sizde varsa yollarsanız sevinirim. Kolay gelsin...

yukarı tuşunun adresi V3.3, aşağı tuşu V3.2, enter tuşu V3.1 örneği yarın ekleyeceğim. ayrıca td 200 ile ilgili döküman oldukça kısıtlı, benim aklımda td 200 ile ilgili kaynak hazırlama projesi var. beraber olursak daha kaliteli bi kaynak olcaktır.

Son düzenleme:
tabiki her konuda destek veririm. çok güzel düşünce. ilgin için ayrıca teşekkürler

simulatör proğramını indiremiyorum yardımcı olurmusunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri