s7 200 em 235 modül ile analog uygulama yardım

danfoss

Üye
merhaba arkadaşlar
elimde 0-10 v çıkışı olan bir kenar ölçüm sensörü var bunu em 235 modülünde işlemek istiyorum ama bugüne kadar hiç analog işlem yapmadım
sorun şu düzgün kenar geldiğinde atıyorum 5 v veriyor buna küçük bir tolerans koyup örnek 0.2 v üzerinde bir voltaj geldiğinde hattan ayırmak istiyorum ama modül üzerinde bağlantı konfigirasyon siviçleri konumu hangi komutlarla yapacağım hakkında hiç bir bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim saygılarımla

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhaba,
çıkış olarak neyi süreceksiniz acaba?

-yani siz 5.2 V geldiği zaman hattınızı kesmek istiyorsunuz,yanlış anlamadıysam.diyelim ki hattı kesmeyi düşündüğünüz ekipmanın çıkışı Q 0.0 olsun.
-siz 5 V'da düzgün kenar veriyor diyorsunuz.o zamn 0-10V =0-32000 olduguna göre 5 V 16000 dir
-diyelim sizin bu sensor B+ve B- uçlarında.Siz A+ ve A- uçlarına referans için bir pot. koyabilrsiniz.burdan referans degerinizi 5.2V olarak ayarlarsınız , isterseniz de bunu Scada'ya ffalan bile taşırsınız size kalmış
-şimdi madem 5V'da düzgün kenar veriyor.5V a gelene kadar bizim çıkışımız aktif olmasın ;
network1; LDW>=AIW2, 16000
= M 0.0
-Eğer 0-10 volt sensorun verdiği deger 5v'un üstündeyse M0.0'ın kontağı kapalıdır.I 0.1 start butonu ile veya AIW2 degeri 16000 ve daha yukarı değerde ise M0.1 çalıştırılabilir ve I0.0 butonu ile durdurabilrsiniz isterseniz.
network2:LD I 0.0
LD I0.1
O M0.1
OW>= AIW2 , 16000
ALD
A M0.0
= M0.1

network 3:
LD M0.1
MOVD +0, AC0
MOVW AIW2,AC0
DTR AC0,AC0
MOVR AC0,VD4
MOVD 0,AC1

MOVW AIW0,AC1
DTR AC1,AC1
MOVR AC1,VD0
MOVR VD0,AC2
-R CD,AC2

-analog sensorun degeri 5v üstünde ise(M0.1 çalışıyorsa) ve hedeflenen değerin içeriği (AC1), hata ölçütü yani iki analog girişin farkının içeriğine (AIW0 içeriği-AIW2 içeriği)(AC2) eşit yada büyük ise Q 0.0 çıkışı SET olur ve sizin çıkışınız çalışmaya başlar.
network 4:
LDR>= AC1,AC2
A M0.1
S Q 0.0 , 1

-hedeflenen değerin içeriği , hata ölçütü yani iki analog girişin farkından (AIW0 içeriği-AIW2 içeriği)(AC2) küçük ise ve ya M0.1 çalışmıyorsa, ya da sensor degerinin içeriği referans değerin içeriğinden büyükse Q0.0 çıkışı RESET olur ve hattın kesilmiş olur
network5:
LDR< AC1, AC2
ON M0.1
OR> VD4,VD0
R Q0.0 , 1

isterseniz biraz daha geliştirebilrsiniz yazılımı size kalmış.
iyi çalışmalar

Diğer sorunuzu görmemişim kusura bakmayın.sizin deger aralıgınız 0'dan başladıgı için unbipolar(tek kutuplu) olmalıdır.Şayet "-" bir değerden başlasaydı ,çalışma anahtarını bipolar(çift kutuplu) seçmeniz gerekirdİ .

tam skala: 0......10 V
çözünürlük: 2.5 mV
SW1:OFF
SW2:ON
SW3:OFF
SW4:OFF
SW5:OFF
SW6:ON

yardımlarınız için teşekkür ederim çok yoğundum cevap gecikti kusura bakmayın
iyi çalışmalar

merhaba online olduğumda aıw2 deki değer sürekli 5234 görünüyor hiç değişmiyor 0-10 v u değiştiriyorum ama tepki vermiyor sanırım ben bir yerde hata yapıyorum

değiştirmeyi denediniz mi sensoru?
değiştirdeyseniz yazılımı silip öyle bir deneyin.bakalım değeriniz degisecek mi?

mow w komutu ile de denedim başka komutlarla da denedim olmadı hep 5364 değerigösteriyor sensör çıkışı değer değiştiriyor em235 modülünü yeni aldım yani sıfır belki ben bir yerde hata yapıyorum bilmiyorum hiç analog iş yapmadım
size isterseniz yaptıklarımı yazayım

cpu 224 xp dc/dc/dc
modül em 235
configirasyon off-on-off-off-off-on
bağlantı b+b- diğerlerikısa devre
modülü tanıtmam gerekirmi ob demi yazacam sbr demi yada ınt demi
programdan ayarları varmı
internetten araştırdım bağlantılar doğru görünüyor ama değer değişmiyor anlamadım
sizede çok teşekkür ederim ilginiz için çok sağolun
saygılarımla iyi çalışmalar

move komutları simdilik bir kaç adım sonra düşünülmesi gereken şeyler bence.
kenar ölçüm sensorleriyle çalışmadım ama bir 0-10V değeri var ve bu değer değişiyor diyosunuz ama sayısal değer değişmiyor diyosunuz.s7-200 lerde hardware kısmı yok.dolayısıyla tanıtmanıza gerek yok modulu.
b+ ,b- uçlarına bağladıysanız aw2 değerinizi variable table açıp hiç bir yazılım yüklemeden bir deneyin,bir değer okumaya çalışın bakalım .switch konumlarınız doğru 0-10 V için.belki -10..+10V dur sensor???ob,sbr,int....ana blokta oluşturun ama dedğim gibi yapmanız gereken ilk adım bu değil.aw2 değerliği word formatındadr isterseniz int'a convert edebilrsiniz

bir de gözden kaçmış olabilir kalibrasyon ve offset&gain ayarlamalarının yapılması lazım herşeyden önce

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri