S7-200 de tüm bloklara erişemiyorum.

bir makina üzerinden çektiğimiz programı açıp online olduk.(siemens s7-200 cpu1214 plc vardı ve program şifreliydi.şifresini bulduk ve o şekilde upload ettik.)plc ye bağlı birde TD200 panel mevcut.amacımız programda değişiklik yapıp tekrar yüklemekti. ancak td 200 ün reçete sayfalarını programda göremiyoruz.programda 15 adet subritine mevcut.bunların 3-4 tanesinin içine girdiğimizde boş olduğunu gördük.(sadece network1 kısmında invalid yazıyor diğer networklar boştu).acaba upload ettiğimiz program şifreli olduğu için tüm değerleri çekemiyormuyuz diye düşündük.yeni cpu ya programı yüklediğimizde td 200 dahil hepsini download etti.makina çalıştı.acaba td200 e ait parametreler niçin görülmedi.değerli fikirlerinizi bekliyorum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşım merhaba

S7-200 den programı çekebildiysen tamdır, eksik yoktur. ancak TD-200 içine program veya reçete yazamazsın, td-200 programı datablok içindedir. eğer reçete varsa o da plc nin hafıza kartuşuna kayıt edilmiştir. upload ederken penceredeki tüm kutucukların seçili olması gerekir. reçete yerine subr ler ile şartlara göre reçete gibi fonksiyonlar oluşturulmuş olabilir. bunlara dikkat etmek gerekir. invalid yazan networkler için ladder görünümünde açtığın programı view menüsünden stl ye çevir kodları göreceksin. td-200 datalarını görmek için ise upload ettiğin programın data bloğuna bak orada eğer şifrel, değilse görmen gerekir, değişiklik için TD wizard ı başlattığında değişiklik yapacak şekilde seçersen TD-200 datalarınıda değiştirebilirsin.

kolay gelsin

arkadaşım merhaba

S7-200 den programı çekebildiysen tamdır, eksik yoktur. ancak TD-200 içine program veya reçete yazamazsın, td-200 programı datablok içindedir. eğer reçete varsa o da plc nin hafıza kartuşuna kayıt edilmiştir. upload ederken penceredeki tüm kutucukların seçili olması gerekir. reçete yerine subr ler ile şartlara göre reçete gibi fonksiyonlar oluşturulmuş olabilir. bunlara dikkat etmek gerekir. invalid yazan networkler için ladder görünümünde açtığın programı view menüsünden stl ye çevir kodları göreceksin. td-200 datalarını görmek için ise upload ettiğin programın data bloğuna bak orada eğer şifrel, değilse görmen gerekir, değişiklik için TD wizard ı başlattığında değişiklik yapacak şekilde seçersen TD-200 datalarınıda değiştirebilirsin.

kolay gelsin
hocam ilgin ve cevabın için teşekkürler.benim reçeteden kastım td wizardı başlattığımda oluşturulmuş sayfaların görememiş olmamdı.plc de hafıza kartşu mevcut değil.plc den programı upload edip başka bir plc ye yüklediğimde herşey eksiksiz (td200 menüler dahil)oluyor.sadece programı online olarak izlediğimde bazı networkları invalid olarak görüyordum.bende acaba td 200 dataları acaba benim göremediğim networklarda olabilirmi diye düşündüm. hocam sizin belirttiğiniz şekilde stl formatına çevirip deneyeceğim.data bloklarını tekrar kontrol edeceğim.tekrar teşekkürler

Merhabalar,
Programı paylasım sitelerinden birinden yükleyebilirseniz inceleyip size dönebilirim.
İyi çalışmalar.

hocamın dediği şekilde STL komutuna çevirince invalid yazan networklar açıldı.online olup istediğimiz değeri tespit edip değişikliği yaptık.programı yükledik.sorun düzeldi..ilgilenen arkadaşlara teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri