s7-1200 plcden direk etiket çıktısı almak

TKAY

Üye
Arkadaşlar merhaba,

S71200 PLC ve zebra marka etiket yazıcısı mevcut. İki cihazda da network bağlantısı var.

PLC ile print yapabiliyormuyuz?

Örnek bir program varsa çok iyi olur.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Zebra yazıcıların SDK sı var. Ara bir yazılım kullanarak yapabilirsin ancak hazır bir yazılım benim bildiğim yok.

Bunun için plc ye ihtiyacınız yok. Bir tetikleme sensörü ile etiket bastırabilirsiniz. Ama isterseniz sensör yerine plc den bir tetikleme çıkışı kullanın

Merhabalar,

Ben de Zebra TLP2844, GC420D ya da GC420T yazıcılarından herhangi bir tanesinden etiket yazdırmak istiyorum. Bu konuda yeniyim ve nasıl bir yol izleyeceğim hakkında fikir verirseniz sevinirim.

s7 1200 plc kullanıyorum ve CM1241 haberleşme modülü kullanacağım. Yazıcı haberleştirmesi, port konfigürasyonu, yazdır komutunun gönderilmesi gibi konular hakkında yardım istiyorum. Elinizde yapılmış örnek uygulamanız varsa incelemek isterim. Projeleri tia v13, tia v14, tia v15 olarak gönderebilirsiniz.

Şimdiden teşekkür ederim.

ama benim gördüğüm uygulamada plc ve yazıcı network kablosu ile birbirine bağlı ve plcden her sinyal geldiğinde yazıcıdan çıktı alıyor.
çıktı içeriğinde : saat tarih ürün kodu parça numarası mevcut ve bu bilgilerin içinde bulunduğu QR kod mevcut

bu anlattığım sistem bir makinede çalışıyor ama plc şifreli olduğundan inceleyemiyorum.

ama benim gördüğüm uygulamada plc ve yazıcı network kablosu ile birbirine bağlı ve plcden her sinyal geldiğinde yazıcıdan çıktı alıyor.
çıktı içeriğinde : saat tarih ürün kodu parça numarası mevcut ve bu bilgilerin içinde bulunduğu QR kod mevcut

bu anlattığım sistem bir makinede çalışıyor ama plc şifreli olduğundan inceleyemiyorum.
Bu bilgiler printerin arayüz programıyla mı giriliyor? Yoksa farklı bir yöntem mi?
Bizde sizin tarif ettiğiniz uygulamaya benzer uygulama vardı. Ama bizim kullandığımız printer markaları farklı idi. Biz bu printerlere kendi arayüz programı üzerinden ne bastırmak istiyorsak o bilgileri düzenler ve yüklerdik. Hiç bir şekilde plc ile ilgisi yoktu. Ürünün printer karşısına geldiğini gören bir sensör vardı ve sensör geldiğinde basılı etiket ürün üzerine uygulanırdı.

Bu bilgiler printerin arayüz programıyla mı giriliyor? Yoksa farklı bir yöntem mi?
Bizde sizin tarif ettiğiniz uygulamaya benzer uygulama vardı. Ama bizim kullandığımız printer markaları farklı idi. Biz bu printerlere kendi arayüz programı üzerinden ne bastırmak istiyorsak o bilgileri düzenler ve yüklerdik. Hiç bir şekilde plc ile ilgisi yoktu. Ürünün printer karşısına geldiğini gören bir sensör vardı ve sensör geldiğinde basılı etiket ürün üzerine uygulanırdı.

herhangi bir arayüz program yok direk plc ye bağlı printer. yani arada bilgisayar falan yok. Ve her etiketin qr etiketi değişim çıkıyor çünkü tarih saat dakika saniye değişikliği olduğu için qr etiketide değişiyor.

PLC içinde qr etiketi oluşturup bunu plc nasıl çıktı alıyor?

Anladım. Siz plc den sadece zaman bilgisini alıyorsunuz. Ama yine de ilk etiketi oluştururken kullandığınız bir editör programı olmalı. İçinde dinamik bilgilerin olduğunu, nereye barkod, nereye kare kod ve nereye yazı-resim koyacağınızı belirttiğiniz bir program. Oradan yapılması lazım. Ben Zebra kullanmadım hiç. Logopak ve Merkem Image marka printerler kullandım. İkisinde de bu şekildeydi.

TSEND bloğunu kullanarak yapabilirsin. Yazıcıdan çıktı almak için yazıcıya bir mesaj göndermen gerekiyor. Bu mesajı yazıcının kendi tasarım programı ile hazırlamalısın.
Ekte örnek uygulamayı paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• printer-tcp-test_1_20181213_1612.rar
    484.2 KB · Görüntüleme: 196

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular