S7 1200 PLC Rastgele sayı nasıl üretebirim?

eypd

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

S7 1200 PLC de rastgele sayı üretmek istiyorum. Ama öyle bir komut bulamadım. Sayının önemi yok . 0 ile 1 arasında veya 1 ile 100 arasında bile olur. Siemens gibi bir plc de böyle bir komut olmamasıda ilginç. Teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Eypd Merhabalar;
Elektronikmuh bey siz br kütüphane link vermiş bu linkten bu kütüphaneyi indirir ve programınızda çalıştırırsanız orada hazır blok var( random) direk kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin

İngilizce iyi olmadığı için neyi indiricem anlayamadım. SCL dilinde komut veya kod bilgiside olabilir.

C__TEMP_pseudo_random_gen.lad.jpg

Bunu uyguladım çalışıyor 0-18 arasında rastgele sayı üretiyor.

3. blok Mod almada 18 yazan yeri 1000 yaparsanız 0-1000 arası rastgele sayı üretir.

Kolay Gelsin

Evet 1000 e kadar hangi sayıyı yazarsam 0 ile o aralıkta sayı üretiyor.Süper oldu.Bunu birde SCL ye çevirirsem daha iyi .

Sistemden yıl-ay-gün- saat -dakika -sn gibi bilgileri alın. sıfır ile çarpmayın. sn en önemlisi. bunları bir formule göre çarpın toplayın bölün çıkarın . Büyükçe bir sayı elde edin. çıkan sayının istediğiniz son 1, 2, 3 yada 4 rakamı random olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri