s7-1200 pc modbus haberleşmesi hakkında bir soru

egemici

Üye
Merhaba arkadaşlar,

plc yi master, bilgisayarı slave olarak bilgisayardan yazdığım bi java arayüzü sayesinde modbus tcp/ip aracılığı ile sıkıntısız haberleşme kurabiliyorum. Fakat plc yi şirket ağına ethernet ile bağladığımda ve pc yi de wifi üzerinden aynı ağa bağladığımda herhangi bir bağlantı kuramıyorum. Sorun nerede acaba yardımcı olur musunuz ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ethernet ağında genellikle IP adresleri sviçler tarafından otomatik olarak verilir.

Şirket etherneti tarafından PC'ye otomatik verilen IP adresi, PLC'de tanımlı olan ile aynı mı?

PLC IP adresi PC gibi ya başka IP adresi alıyor veya sizin belirlediğiniz IP'yi almaya çalışıp alamadığında haberleşmesi sekteye uğruyor olabilir.

Ethernet ağında genellikle IP adresleri sviçler tarafından otomatik olarak verilir.

Şirket etherneti tarafından PC'ye otomatik verilen IP adresi, PLC'de tanımlı olan ile aynı mı?

PLC IP adresi PC gibi ya başka IP adresi alıyor veya sizin belirlediğiniz IP'yi almaya çalışıp alamadığında haberleşmesi sekteye uğruyor olabilir.

Plc adresini 192.168.2.1
pc adresini 192.168.2.3 yapıyorum. belirlediğim adres sonrasında değişebilir mi? anlayamadım orasını.

pc den plc ye ping atmayı dene. Ping atılmıyorsa ip altyapında sorun var demektir.

Gördüğüm kadarıyla aynı Ip bloğunda iki cihazında. Şirket ağınızda mac filtreleme v.s. yapılıyor olması muhtemel. özellikle wifi tarafında genel olarak yapılır. Ağ yapınızla ilgilenen personelinize durumu söylersen mac filtrelemesini kaldıracaktır.

Gördüğüm kadarıyla aynı Ip bloğunda iki cihazında. Şirket ağınızda mac filtreleme v.s. yapılıyor olması muhtemel. özellikle wifi tarafında genel olarak yapılır. Ağ yapınızla ilgilenen personelinize durumu söylersen mac filtrelemesini kaldıracaktır.
peki evdeki modeme bağlayıp denediğimde aynı sıkıntı yaşanır mı?

Bizim şirkette aynı durum söz konusuydu bilgi işlemci arkadaşlardan mevcut tanınmış ip adresi alarak plc ve pc haberlestirdim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri