S7-1200 hsc

romantique

Üye
Selamın aleyküm
ustalarım siemens S7-1200 PLC ile bir HSC girişinden gelen sinyali hem count hemde frekans olarak kullanmam mümkünmü.. yoksa sadece tek bir görev için kullanabiliyorum.. ( bölme çarpma yapmadan.)

mümkün olmaması ihtimaline karşı siparişi AB ve tersleri şeklinde vermiştim liner cetveli..AB terslerini ikinci puls kaynağı olarak gösterip farklı girişlerden perioyot olarak ayarlayıp kullanmayı düşünmüştüm .B planı olarak

Saygılarımla

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selamın aleyküm
ustalarım siemens S7-1200 PLC ile bir HSC girişinden gelen sinyali hem count hemde frekans olarak kullanmam mümkünmü.. yoksa sadece tek bir görev için kullanabiliyorum.. ( bölme çarpma yapmadan.)

mümkün olmaması ihtimaline karşı siparişi AB ve tersleri şeklinde vermiştim liner cetveli..AB terslerini ikinci puls kaynağı olarak gösterip farklı girişlerden perioyot olarak ayarlayıp kullanmayı düşünmüştüm .B planı olarak

Saygılarımla

her kanal için tek bi seçim yapılabiliyor. aynı fazdan iki çıkış alarak kanal 1'i sayıcı, kanal 2'yi de frekans bazlı kullanabileceğiniz kanaatindeyim. tabi diğer arkadaşlarımın yorumlarını beklemenizde yarar var.

Siemens S7-1200 PLC'nin HSC (Yüksek Hızlı Sayıcı) girişini, hem sayıcı (count) hem de frekans girişi olarak kullanmak şöyle yapılabilir:

Adım 1: Sensörden gelen darbeleri Siemens S7-1200 PLC'nin HSC girişine bağlayın.

Adım 2: HSC girişini "Pulse Counter" ve "Frequency Measurement" modlarında çalışacak şekilde yapılandırın. Mesela, sayma modunu "Up Counting" olarak tanımlandı diyelim.

Adım 3: PLC Programlama, hem sayma hem de frekans ölçme modları ile için basit bir PLC programı, Ladder mantığı kullanarak;

Sayma için Lsdder :

cssCopy code

NETWORK 1: |---[HSC Girişi]---(C)---(CU)---(CTU)----[Sayıcı Değeri]---|

HSC girişi Sayıcı (C) talimatına bağlanır ve her alınan darbe için sayıcı değerini (CU) artırır. Sayıcı değeri (CU), Sayım Yap (CTU) talimatının girişine bağlanarak sürekli olarak güncellenir.

Frekans Ölçme için Ladder Mantığı:

cssCopy code

NETWORK 2: |---[HSC Girişi]---(I)---[Frekans Hesaplama]---(O)---(Q)---[Frekans Değeri]---|

HSC girişi Giriş (I) talimatına bağlanır ve gelen darbelerin frekansını doğrudan ölçer. Frekans hesaplama bloğu (örneğin bir Timer, zamanlayıcı kullanarak) "Frekans Hesaplama" mantığı içinde gerçekleştirilir ve sonuç bir Çıkış (O) parametresinde saklanır. Çıkış (O), frekans değerini tutan bir "kilitleme" (Q) tetiklemek için kullanılır.

Adım 4: Program; sayma ve frekans ölçme modları arasında seçim yapacak program mantığını uygulayın. Örneğin, bir dijital giriş veya anahtarı kullanarak modu seçebilirsiniz.

Mod Seçimi için Ladder Merdiven Mantığı:

cssCopy code

NETWORK 3: |---[Mod Seçim Anahtarı]---(I)---[Sayıcı Modunu Seç]---(O)---(Q)---[Frekans Modunu Seç]---|

Mod Seçim Anahtarı Giriş (I) talimatına bağlanır. Anahtar AÇIK ise Sayıcı Modunu Seç (O) talimatını etkinleştirir ve sayma için Q bitini kilitleyerek saymayı başlatır. Anahtar KAPALI ise Frekans Modunu Seç (Q) talimatını etkinleştirir ve frekans ölçümü için O bitini kilitleyerek frekans ölçmeye başlar.

Sonuç, seçilen moda bağlı olarak PLC, ya sayıcı değerini ya da frekans değerini güncelleyecektir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri