S7 1200 Haberleşme Sorunu

birtankose

Üye
Arkadaşlar herkese Merhaba;

S71200 de donanım ayarlarını ve IP adresini doğru yazmama rağmen PG ile haberleştiremiyorum.
Yardımcı olursanız çok sevinirm.
Saygılarımla..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bilgisayarın ve PLC'nin IP adresi aynı grupta olmalıdır.

Örneğin

PLC: 192.168.1.30
PG: 192.168.1.1

Çalışır...

PLC: 192.168.120.30
PG: 192.168.1.1

Çalışmaz...

Ip adreslerindeki son basamaklar 0 ila 255 arasında olabilir. Diğer adresleme numaraları aynı küme içerisinde olmalıdır.

Başlat>cmd>ping IPAdresi

komutunu kullanarak PLC'nin cevap verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Windows Güvenlik Duvarı ve McAfee de engelleyebiliyor.

Ayrıca Set PG-PC interface'den ethernet kartınızı seçmelisiniz.

Ordaki açıklamaları da okudum fakat bir türlü bağlantı kuramadım.

Project tree den bahsediyor öyle bir yer göremedim.

PLC ye IP tanımlamasının nasıl olduğunu anlatabilecek varmı acaba?

Selamlar;

Plc'ye IP tanımlaması için step7 ana menüde PLC sekmesinin altında edit ethernet node var. Sekmeye tıklayıp çıkan ekranda Browse tuşuna basarak ağa bağlı tüm Siemens cihazları görülür. Buradan PLC'nizin MAC adresine bakarak seçilir ve açılan ekranda IP ve cihaz adı gibi seçenekleri değiştirmek mümkündür.

Bilgisayarınız ile PLC'nizin aynı ağda bulunduğundan emin olun.

Kolay gelsin.

Arkadaşlar S7 1200'e bir türlü bağlanamıyorum Bu konuyu adım adım anlatabilirseniz çok makbule geçer...
Ağ kablosunu doğrudan eternete takıyorum. Bağlantı kuruldu diyor. Ancak; TIA (10.5) programından PLC'ye hiç bir şekilde erişemiyorum.
İşletim sistemim : XP - Sp2
PC IP Adresi : 192.168.0.2
PLC IP Adresi : 192.168.0.1 (Program kendisi bu IP adresini vermiş bende PC'ninkini buna uydurdum).

.......................................Yardımlarınız İçin Şimdiden Çok Teşekkürler............................

Komut istemine ping 192.168.0.1 yazarmısın. Komut isteminden başarılı bir yanıt alırsanız TIA da birşeyler eksiktir veya güvenlik duvarından kaynaklanıyor olabilir. Komut isteminden başırılı bir yanıt alamazsanız IP adreslerini veya kablo bağlantılarını kontrol etmelisiniz.

Arkadaşlar S7 1200'e bir türlü bağlanamıyorum Bu konuyu adım adım anlatabilirseniz çok makbule geçer...
Ağ kablosunu doğrudan eternete takıyorum. Bağlantı kuruldu diyor. Ancak; TIA (10.5) programından PLC'ye hiç bir şekilde erişemiyorum.
İşletim sistemim : XP - Sp2
PC IP Adresi : 192.168.0.2
PLC IP Adresi : 192.168.0.1 (Program kendisi bu IP adresini vermiş bende PC'ninkini buna uydurdum).

.......................................Yardımlarınız İçin Şimdiden Çok Teşekkürler............................

Komut istemine ping 192.168.0.1 yazarmısın. Komut isteminden başarılı bir yanıt alırsanız TIA da birşeyler eksiktir veya güvenlik duvarından kaynaklanıyor olabilir. Komut isteminden başırılı bir yanıt alamazsanız IP adreslerini veya kablo bağlantılarını kontrol etmelisiniz.
Sn. Macix alakanız için teşekkürler... ping yaptım ancak yanıt gelmedi. Başka ne yapabilirim fikriniz varmı...

Eğer ping alamadı iseniz sorun yazılımsal değil fiziksel diye düşünüyorum. Ethernet kablonuzun ve konektorlerinin sağlam olduğunu chek edin ve plc'ye ulaşmaya çalıştığınız eth. bağdaştırıcının ip adresinin, plc ip adresi ile veya ağdaki herhangi bir ip adresi ile çakışmadığından emin olun(ethernet bağdaştırıcınıza manuel ip verdiğinizden ayarlarınızı iyi kontrol edin).

PC YE FORMAT ATIP TEKRAR PROĞRAMI( SIMATIC STEP 7 Basic V11 SP1 ) PC ye kurup çalıştırdım ve ağa bağlı olsa bile görüyor.
s7 1200 haberleşme sorunu olan arkadaşlar pclerine tekrar format atıp proramı tekrar kursun sorun çözülecektir diye söyleyebilirim.Bende çözülmüştü...şu anda ister ağdan ister direk pc den haberleşme sorunu yaşamıyorum.Benim de haberleşme sorunu yaşadığım xp kurulu pcler var tabi onlarıda aynı şekilde yapmayı düşünüyorum...Bu arada hiç ıp adres ayarı da yapmadım ...otomatik tanıyor...
Not: pc ye kurulu xp ler sp3 lü olacak...

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri