Sıvı Seviye Rölesi Sorunu

Hem tankı elletmiyorsun hemde istiyorsun. :D Güzeldi
Ağırlık ölçümleri ve transmitterleri biliyorum ve kullanıyorum.Dediğim gibi bu makina üzerindeki tanklara dışarıdan sürekli su girişi ve fazla suların eklenmiş borularla su çıkışı var.Bazen 1.ve3. tanklar neredeyse yarım iken bazen tam dolu olup fazla suyun tahliye edildiğini gözlemleyebiliyorum.O sebeple makina ağırlığı normal şartlarda değişiyor, sabit veya sabite yakın değil.Bahsettiğim su miktarları 300-800 lt. civarında.Yani benim toplam ağırlığım 3000 kg. 3800 kg. arasında değişir ama şartlarım çalışmaya elverişlidir.Buna nazaran orta tanktan 100 lt. su eksilir sistem aksar, karışık bi durum.Amacım amerikayı tekrar keşfetmek değil amacım bi daha amerikaya uğramamak ;)

Arkadaşım sen problarını kaliteli seç (omron yada telemecanique) probun yalıtkanının seramik olmasına dikkat et özellikle, rölende proba uygun olsun gerisi sorun yaratmaz. Kabloyu da mümkünse kimyasala dayanıklı olarak seç. Aksi halde sistem yine sorun yaratır. Ayrıca pompa susuz çalışmasın diye basma hattına bir tane flow siviç monte ettir yada basınç şalteri de olabilir. Birde problar tam yatay değil 10 dereceye kadar aşağı eğimli monte ettirebilirsen iyi olur. Su azaldığında süzülüp gitsin birikme yapmasın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Problar konusunda dediğim gibi paslanmaz malzeme kullanıyorum, yalıtım malzemesi olarak teflon malzeme mevcut.Seramik yalıtım düşünmemiştim-bilmiyordum araştıracağım.Probların açısı konusunda haklısınız

Problar konusunda dediğim gibi paslanmaz malzeme kullanıyorum, yalıtım malzemesi olarak teflon malzeme mevcut.Seramik yalıtım düşünmemiştim-bilmiyordum araştıracağım.Probların açısı konusunda haklısınız

Standart (Omron yada Telemecanique) prob alırsanız bunlar seramiktir. Bir de yerli üretim problar var bunlar teflon yada ebonitten. Bunlar biraz sorun yaratabilir. Ayrıca yerli üretim probların paslanmaz kısmında metali keserken (malzemeyi işlemek için) paslanmazın kalitesini bozuyorlar. Bu da kısa zamanda soruna sebep oluyor. Sizde aldığınız orjinal probun boyunu kısaltmayın. Mecburen kısaltacaksanız, kesme taşıyla değil metal testeresiyle kesin. Kesmemeniz en iyisi tabii. Paslanmazın dış yüzeyünde pasif bir tabaka bulunur. İşleme maruz kaldığında bu pasif tabaka bozulur. Buyüzden kısazamanda paslanır.

bizde buhar sanrali ünitesinde sıcak su tankalrı var 80-100'C bunların seviyesini tanka paralel cam borular sayesinde görüyoruz .tankların seviyesini cam boru üzerindeki 3 adet sensörler sayasinde kontrol ediyoruz.tankın seviyesi düştügünde ortadaki sensör pompayı strat ediyor su tanka doluyor üstdeki sensör pompayı stop ediyor altki sensör tank boş alarmı verdiriyor.bu sistem sizin kullandıgınız tanklara uygulanabilirmi.

bizde buhar sanrali ünitesinde sıcak su tankalrı var 80-100'C bunların seviyesini tanka paralel cam borular sayesinde görüyoruz .tankların seviyesini cam boru üzerindeki 3 adet sensörler sayasinde kontrol ediyoruz.tankın seviyesi düştügünde ortadaki sensör pompayı strat ediyor su tanka doluyor üstdeki sensör pompayı stop ediyor altki sensör tank boş alarmı verdiriyor.bu sistem sizin kullandıgınız tanklara uygulanabilirmi.

Mühim olan sensör. Bu sensörün marka - modelini verirsen inceleyebiliriz. Belki de kullanılabilir. Basit bir modifikasyon aklıma geldi bile. Fakat sensörün ölçüm mesafesi önemli.

Mühim olan sensör. Bu sensörün marka - modelini verirsen inceleyebiliriz. Belki de kullanılabilir. Basit bir modifikasyon aklıma geldi bile. Fakat sensörün ölçüm mesafesi önemli.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Tanka paralel cam brular mantığını geçen bir arkadaş tavsiye etmişti, incelemeye başlamıştım, çok emin olmamakla birlikte bizde uygulanabilirliğini inceliyorum.Dediğim gibi mevcut tankımın etrafında korumalar var.O sebeple pek tanka yaklaşamıyorum.Ayrıca tank üzerinde yapacağım kaynak-delme işlemleri düşündürüyor.Ama sensör olayına açıklık getirirseniz ben buna kafa yormak istiyorum. Benim sistemde farklı olan hattımda basınçlı su var.Tank seviyem alt limitin altına düşünce basınlı su hattı önündeki valfi açıyor, tanka su girişi oluyor, tank üst limitine ulaşınca su hattının valfi kapanıyor.SSR dolu sinyalini plc modüle gönderdiği sürece plc çıkış veriyor, pompam sürekli çalışıyor.Tek sıkıntı SSR hassasiyeti kaybettiğinde tank dolu görüyor ama normalde boşalmış oluyor, sorunlar burda başlıyor.

Hocam şu sensörü bekliyorum.iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri