Sıvı seviye rölesi elektrod bağlantısı

Arkadaşlar öncelikle kolay gelsin, Benim sorum şu bir tane atık su kuyumuz var yüksekliği yaklaşık 20m kuyu dolunca şu geri basmasın diye 2 adet pompa var biz pompanın devreye girip çıkmasını flatör şamandıra ile yapıyorduk ama ne hikmetse şamandıralar devamlı arıza yapıyor ve su yok iken (pompa çalışıp suyu bitirdi) devreden çıkmadığından bi kaç kere sıkıntılar oldu, bende sıvı seviye elektrodu ve sıvı seviye rölesi aldırdım bunun bağlantısını 2 elektrot ile mi (alt-üst) yapmam gerek yoksa 3 tane (Tababn-Alt-üst) ile mi yapmalıyım.
İnternet de araştırdım her kafadan bi ses çıkıyor 2 tane ile yaparsam zararı ne 3 tane ile yaparsam zararı ne faydası ne hatta bu işim doğru şekili olması gereken şekli nedir üst seviye tamam maksimum, alt seviye motoru devreden çıkaracak tamam ama Taban ne oluyor, yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

Teşekkür ediyorum ancak anlamadığım şu Taban -Alt-üst sensörlerde Alt da motor stop, Üst de ise motor start ediyor değil mi, o zaman Taban amacı nedir hani ben flatör mantığı gibi düşünüyorum belki yanlış düşünüyorum teşekkür ederim yardımınız için

Teşekkür ederim ama şunu öğrenmek istiyorum 3 adet elektrot var Taban, Alt, Üst üst elektrot da su geldi mi motor çalışıyor alt elektrot da motor duruyor, peki Taban amacı nedir hani ben flatör mantığı gibi düşünüyorum belki yanlış düşünüyorum ama

Teşekkür ederim ama şunu öğrenmek istiyorum 3 adet elektrot var Taban, Alt, Üst üst elektrot da su geldi mi motor çalışıyor alt elektrot da motor duruyor, peki Taban amacı nedir hani ben flatör mantığı gibi düşünüyorum belki yanlış düşünüyorum ama
Şimdi 2 elektrod la oluyor ssr rolede B U L yazar ROLEDE b taban ucuna toptak ver tank metalse metal govdeye de toprak vwr 2 elektrod la çalışıyor ben yaptım flutorler e fazla guvenme çabuk arza yapıyor en güzeli paslanmaz elektrod lar

[Teşekkür ederim şef sağolasın ama bizim suyun dolduğu yer plastik yada metal bir depo değil normal büyük bir harçtan dökme taş bi beton bunda da toprak kullanmama gerek var mı

Taban elektrodu ortak görev görüyor diğer elektrodlarla devre tamamlanıyor, depon metal olmadığından bu 3 elektrotla işin görülür.

DEPO (TANK) DOLUMUNDA KULLANIM.
Üst:
Deponun maksimum doldurulacağı seviyeye ayarlanır.
Orta: Su seviyesinin daha aşağıya düşmesinin istenmediği noktaya ayarlanır.
Taban: Depo iletkense gövdeye bağlanır. Değilse deponun en alt seviyesine uzatılır.
Eğer iki elektrot kullanırsak;
Ya depo tam dolunca durup, tam boşalınca çalışır. Bu durumda su kullanımı sıkıntılı olur.
Yada dolup Üst elektroda değince durur üst elektrotun hemen altına inice tekrar çalışır. Yani çok sık start-stop yapar.
Üç elektrot kullanıldığında; Depo boş start verdik.
Su üst elektroda değinceye kadar çalışır. Değdiğinde durur.
Su kullanıldıkça seviye önce üst elektrodun altına düşer. Ama pompa çalışmaz. Seviye dahada eksilip orta elektrodun altına düştüğünde çalışır çalışır ve üst seviye değdiğinde durur.... Yani iki nokta arasında çalışır... Bu şekilde devam eder.
KUYU İÇİN; Sizin kullanımınızda da aynı şekilde dizayn edeceksiniz. Ama rölenin 1 ve 3 numaralı kontaklarını değil. 1 ve 2 numaralı kontaklarını kullanacaksınız.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri